Узагальнюємо вивчене в розділі «Від смішного до великого»







1. Знайдіть «ключ», за допомогою якого можна прочитати в поданому ланцюжку зашифровані слова гумор і сатира. Чим відрізняються ці поняття?

  • Гумор - це вид комічного, який викликає сміх або усмішку. Гумор може бути доброзичливим або іронічним, але він зазвичай не має на меті висміяти або розкритикувати когось чи щось.
  • Сатира - це вид комічного, який висміює або критикує людей, події або явища. Сатира часто використовує іронію, сарказм і гротеск, щоб викликати сміх і привернути увагу до недоліків суспільства.

Основна відмінність між гумором і сатирою полягає в їх цілях. Гумор просто розважає, тоді як сатира має на меті викрити вади й недоліки, змусити людей замислитися над проблемами суспільства.

2. Установіть відповідність (один жанр є зайвим).

Назва твору

  • 1 «Муха і Бджола» - Б байка
  • 2 «Найважча роль» - Г гумореска
  • 3 «Добре торгувалось» - А співомовка

3. Установіть відповідність (одна назва є зайвою).

Уривок

1 - Таке, синку, й людям

Не всім удається. - В «Еволюція»

2 А все-таки катюзі,

Як кажуть, буде по заслузі. - Д «Щука»

3 Пішов циган молотити

За торбину жита. - Г «Торбин брат»

4 З натуги луснула - та й одубіла! - Б «Жаба і Віл»

4. Жанр співомовки в українську літературу ввів

  • Б Степан Руданський

5. Визначте, із якими з вивчених гумористичних творів асоціюються подані ілюстрації. Обґрунтуйте відповідь. Чим вам запам’яталися ці твори?

  • Молоток судді - “Щука”
  • мед - “Запорожці в короля”
  • мавпа - “Еволюція”
  • театр - “Найважча роль”

6. Що спільного в образах чумака та запорожців із співомовок С. Руданського?

В образах чумака та запорожців із співомовок Степана Руданського відображені типові риси українського національного характеру, такі як працьовитість, винахідливість, гострота розуму, вміння виживати в складних умовах та відстоювати власну гідність. Вони також відображають народний гумор та іронію, які є характерними для української літературної традиції

7. Чого навчає байка Леоніда Глібова «Щука», а чого - «Муха і Бджола»?

Байка Леоніда Глібова «Щука» навчає, що не можна довіряти відповідальні справи некомпетентним людям. Вона висміює жадібність та непомірне споживання, а також корупцію та хабарництво в судовій системі.

Байка «Муха і Бджола» навчає цінності працьовитості й самовідданості, протиставляючи їх ледачості та егоїзму. Вона викриває лінощі та привласнення плодів чужої праці

8. Що саме висміяв П. Глазовий у гуморесці «Еволюція», а що - у гуморесці «Заморські гості»?

Зокрема, у "Еволюції" Глазовий натякає, що деякі люди за своєю поведінкою гірші за мавп. А назва твору іронічно вказує, що попри еволюцію, ці люди так і не набули справжніх людських якостей.

У "Заморських гостях" автор висміює тих українців, які нехтують рідною мовою.

9. Що таке байка? Чи існує вона без алегорії?

Байка — це короткий алегоричний твір, який зазвичай містить мораль або повчання. Вона може бути в прозі або віршах і часто використовує тварин як персонажів, щоб висловити людські вади чи чесноти. Байка зазвичай не існує без алегорії, оскільки саме алегорія дозволяє передати мораль чи повчання в умовно-символічній формі