Узагальнюємо вивчене в розділі «Поетичний дивосвіт» (сторінка 46)







1. Розгадайте «ключ», за допомогою якого можна прочитати в поданому ланцюжку зашифровані види календарно-обрядових пісень. Коли виконують ці пісні?

Купальські, жниварські. Ці пісні виконуються під час купальських та жниварських свят.

2. Народження Сина Божого возвеличено в народній пісні

В - "Нова радість стада".

3. Подяка ниві за врожай - основна тема

Б - жниварських пісень.

4. Користуючись підручником, визначте, з якої народної пісні взято подані рядки (одна пісня є зайвою).

1-Б
2-В
3-А

5. В одній із щедрівок господаря з хати викликає

А - ластівка.

6. Поясніть, яке значення в житті наших предків мали народні календарно-обрядові та колискові пісні. Чому в цих творах так багато слів із зменшувально-пестливими суфіксами?

Народні календарно-обрядові та колискові пісні мали велике значення в житті наших предків. Вони були не лише джерелом радості, але й способом передачі культурних традицій, звичаїв, вірувань. Зменшувально-пестливі суфікси використовувались для вираження ніжності, любові, турботи.

7. Доведіть, що в пісні «Ой весна, весна - днем красна» основними художніми засобами є персоніфікація, анафора та епітет.

В пісні "Ой весна, весна - днем красна" дійсно використовуються всі такі художні засоби, як персоніфікація (весна представлена як жива істота), анафора (повторення фрази "Ой весна, весна" на початку кожного куплета) і епітети (опис весни як "красна").

8. Знайдіть у народній пісні «Засівна» анафори. Поясніть їхню роль у тексті.

В пісні "Засівна" анафора: "Щоб ...". Анафора в цьому випадку використовується для підкреслення бажання та наміру засіяти поле, щоб отримати багатий врожай. Вона створює ритмічну структуру та підсилює емоційність тексту.

9. Який твір є Державним Гімном України? Хто його автори? Який його основний мотив?

Державним Гімном України є слова "Ще не вмерла Україна". Автори - поет Павло Чубинський (слова) та композитор Михайло Вербицький (музика). Основна мета - незламна воля українського народу до свободи і незалежності.

10. Знайдіть у пісні «Гей у лузі червона калина похилилася» повтори. Простежте. як вони допомагають увиразнити думку, посилити емоційність, підкреслити мелодійність і ритмічність пісні.

В пісні "Гей, ти луді червона калина похилилася" повтори "А ми тую червону калину підіймемо. А ми нашу славну Україну, гей, розвеселимо".

11. Схарактеризуйте настрій ліричного героя народної пісні літературного походження «Як тебе не любити, Києве мій».

Ліричного героя пісні "Як тебе не любити, Києве мій" можна охарактеризувати як любов до рідного міста, ностальгію і гордість за його красу і велич.

Самооцінювання. Продовжте вислови:

  • Народні пісні в цьому розділі допомогли мені зрозуміти, що культура і традиції нашого народу є надзвичайно багатими і цінними.
  • Опрацювавши розділ, я відчув гордість за свою країну і її культурну спадщину
  • Найцікавішим у цьому розділі для мене було вивчення змісту і символіки народних пісень