Узагальнення з теми Царство рослин і тварин взимку. Про доброту і милосердя







Тема: Узагальнення з теми « Царство рослин і тварин взимку.

Мета:

  • Розширити й узагальнити знання учнів про рослинний і тваринний світвзимку;
  • встановити причинно – наслідкові зв’язки між змінами в неживій природі , житті рослин та тварин; розкрити їх цінність у природі;
  • розвивати спостережливість та увагу школярів, вміння порівнювати, аналізувати, робити висновки; виховувати шанобливе ставлення до природи, доброту, милосердя до братів наших менших.

Обладнання: девіз уроку, сердечка, макет дерева, малюнки рослин та тварин, ілюстрацій ний матеріал, конверти із завданнями, капелюшки

Хід уроку:

І. Організація класу та створення позитивного меседжу:

Усміхніться всім навколо:

Небу, сонцю, добрим людям

І тоді обов'язково

Наш урок цікавим буде.

ІІ. Хвилинка спостережень.

- Перш ніж перейти до завдань уроку, мусимо знати погодні умови на сьогодні.

А) Повідомлення «синоптиків».

( 2 учнів розповідають про свої спостереження , роблять висновок: зима йде до завершення, але ще буде багато холодних і морозних днів. Прогноз погоди вели…)

- Молодці, діти. Ви були сьогодні спостережливими.

- Скажіть, чи схожі зміни в природі з ілюстраціями, які ви бачите ось тут? ( Демонстрація сюжетних малюнків ).

ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку.

Завдання уроку: пригадати знання про живу і неживу природу; довідатись про зміни , які відбулися в житті рослин і тварин протягом зими; про допомогу дітей братам нашим меншим, про їх ставлення до них.

ІV. Актуалізація опорних знань учнів.

Вчитель: Сьогодні ми продовжуємо мандрувати цікавим світом природи. Адже кожної хвилини , щомиті всі спілкуємося з навколишнім світом. І, мабуть ви вже встигли помітити: все, що нас оточує , перебуває в нерозривному взаємозв’язку : живі організми повністю залежать від неживої природи. Отже, діти, давайте пригадаємо:

- Як поділяється уся природа?

- Що належить до неживої природи?

- Що належить до живої природи?

- Чим жива природа відрізняється від неживої?

1. Робота в групах.

Виконання інтерактивної вправи « Цікавий конверт».

Завдання: групи, в яких конверти зеленого кольору повинні вибрати з усіх малюнків предмети живої природи.

- Групи, в яких червоні конверти – вибирають предмети неживої природи.

- Групи, в яких сині конверти – вибирають предмети, що не належать до природи. Приступайте до роботи. Бажаю успіху!

( Після закінчення роботи доповідач з кожної групи пояснює обране).

2. Бесіда за питаннями.

- Яка зараз пора року? Який по порядку місяць зими зараз? Як він називається?

- Як у народі ще називають місяць лютий?

- Які зміни відбуваються в неживій природі?

- А в живій природі?

Висновок: Природа живе за власними законами. Нам треба зрозуміти їх і дотримуватися. На уроці ми будемо вчитися відтворювати раніше вивчений матеріал, застосовувати його для встановлення причинно – наслідкових зв’язків у природі. А зараз послухайте вірш. Чим він цікавий для вас? ( читання вірша « Дві богині».

- Були у матері – природи дві донечки такої вроди:

Хто їх побачив хоч на мить не міг забуть і розлюбить.

Голубооку звали Флора – у неї очі наче зорі

Завжди замріяна, тендітна, ласкава, ніжна та привітна.

А фауна – швидка як вітер – могла за птахами летіти.

І за оленями стрибати, і з білочками пустувати.

Обидві світ живий любили, відтак його боготворили.

То ж вирішила мудра мати на посаг їм дарунки дати.

Мрійливій Флорі – світ рослинний, а жвавій Фауні – тваринний.

Щоб берегли і доглядали, від всього злого захищали.

Живуть в легендах і понині живого світу дві богині.

- То що ж таке фауна? А що таке флора?

- Що ж цікавого у світі флори ви знаєте?

- Давайте пригадаємо: на які групи поділяються рослини?

- Чим відрізняються між собою ці рослини?

- Назвіть органи рослини.

3. Гра « Хто швидше»

На дошці макет дерева. Хто швидше і правильно відбере етикетки з назвами органів рослини і прикріпить їх на дереві.

4. Робота з підручником.

- З якого дерева цей листочок?

- Як змінилося життя рослин взимку? Знайдіть , де про це написано в тексті?

- Знайдіть і прочитайте, які дерева не змінили своє вбрання?

Фізкультхвилинка

У лелеки два крила – високо літає ( діти імітують політ птаха)

А карасик у ставку плаває, пірнає.

А у мене на плечі примостився зайчик.

Ось такий він, ось такий – зайчик –пострибайчик.

Не лякайтеся, звірята, вам не зробим шкоди.

А тому, що весь наш клас – любителі природи.

Вчитель: Наближається весна і незабаром крізь сніг проклюнуться перші квіти – первоцвіти.

Метод « Дискусійна сітка»

- Чи хотіли б ви, щоб букетик первоцвітів прикрашав вашу кімнату?( висловлювання аргументів « за» і « проти».

5. Блок « У царстві тварин».

Читання вірша:

Тут на галявці дуб росте, дупло якесь у ньому є.

Під дубом нірка і куреник – мабуть помешкання чиєсь.

Дізнатись разом друзі маєм – хто мешкає на дубі цім?

Якщо загадки відгадаєм – відкриєм таємницю всім.

А) Відгадування загадок:

- Невгамовне, пустотливе, вгору – вниз, на гілку, з гілки. Хто це , діти, буде?

- У землі мої комори, добре рию ходи, нори.

Я маленький, мовчазний, а до того ще й сліпий.

- Вірно людям я служу, їм дерева стережу, дзьоб міцний і довгий маю шкідників ним добуваю.

- Є у лісі хата, в ній кімнат багато, тут живе отара добрих санітарів .

Ти цю хату не чіпай – санітарам спокій дай.

- І не зайчик, і не котик, хоч м’який його животик. Не сосна і не ялинка, та колюча в нього спинка.

- Він маленький і вухатий, попелястий, волохатий, як тікає – то стрибає, дуже куций хвостик має.

( Учні прикріплюють до макета малюнки тих тваринок, про які йшла мова у загадках)

6 Узагальнення знань з теми:

А) Відповіді на запитання:

- Як назвати їх одним словом?

- Чи належать тварини до природи і якої саме? Чому?

- Як рослини і тварини пов’язані між собою?

- Яких ще тварин, крім звірів, ви знаєте?

- Чому не стало комах? Де вони знаходяться?

- А що сталося з птахами? Чи всі вони залишились?

- Чому деякі полетіли?

- А які не відлетіли? Чи потрібна їм допомога? Як ви можете допомогти?

7. Капелюшкова дискусія.

Наші капелюшки дають можливість обговорити світ фауни з різних точок зору.

1 – жовтий капелюшок – вам потрібно подумати, яку користь приносять птахи?

2 – зелений капелюшок – подумати, яку шкоду наносять птахи?

3 – синій капелюшок – які емоції викликає у вас фауна?

8 Презентація « Неповторна краса фауни»

V. Підсумок уроку.

Природа - це джерело краси, яке викликає у нас різні почуття: радість, здивування, а іноді печаль.Коли ви бачите взимку голодних пташок, зламану гілку, поранену тваринку, які виникають почуття?. Отже природа – джерело доброти.

Добрим бути так не просто, добро не залежить від зросту.

Добро виростає із серця, його не збереш у відерце.

Світ прекрасний навколо тебе – сонце ясне і синє небо

Птахи і звірі, гори і ріки – нехай він буде таким навіки.

Нехай людина добро приносить – бо світ навколо любові просить.

 

Клас: 

3

Предмети: 
Природознавство