Тема 2. Атмосфера. Розділ 3. Сторінка 124


1. Який тиск вважають нормальним атмосферним тиском?

760 мм

2. У яких одиницях вимірюють атмосферний тиск?

мм рт.ст., в паскалях.

3. Чому високо в горах і біля підніжжя гір атмосферний тиск різний?

В горах атм. тиск нижче чим білля підніжжя. Чим вище точка вимірювання тим менше над нею стовп повітря.

4. Як саме впродовж року і чому атмосферний тиск в екваторіальних широтах відрізняється від атмосферного тиску в полярних широтах?

Протягом року в екваторіальних широтах температура повітря вища 20°C. Тепле повітря має властивість розширюватись, стає легшим піднімається вгору. В результаті цього біля поверхні Землі на екваторі формується область низького тиску. В полярних широтах навпаки, температура повітря постійно низька. Тому холодне, важке повітря спускається до земної поверхні, утворюючи при цьому області високого атм. тиску над полюсами.

5. Для чого людині потрібні знання про атмосферний тиск?

Для контролю самопочуття.

6. Які причини зміни тиску в тропосфері?

Пояснюється переміщенням повітря.

7. Визначте різницю атмосферного тиску в мм рт. ст. і ГПа між двома пунктами, якщо відносна висота між ними становить 360 м

360 м /10 мм =36 мм.рт.ст.
1 мм рт.ст.=1,33 ГПа
36 мм*1,33 ГПа = 47,88 ГПа.

8. Спираючись на знання про географічний розподіл атмосферного тиску та використавши мал., визначте, у яких напрямках буде переміщуватися повітря на земній кулі у нижніх шарах тропосфери.

Стокові вітри дмуть з районів областей підвищеного тиску на полюсах до помірних широт, мають напрям з північного сходу на південний захід у Північній Півкулі й з південного сходу на північний захід у Південній півкулі. (90°- 60°).
Західні вітри - вітри помірних широт. Вони дмуть з поясів високого тиску тропічних широт у помірні, де переважає низький тиск. Під впливом обертання Землі вони відхиляються і дмуть із заходу на схід.(30°- 60°). Пасати - вітри, що дмуть від тропічних широт (високий тиск) до екватора (тиск низький). В Північній півкулі пасати мають напрям з північного сходу на південний захід. Південній півкулі - уліво і дмуть з південного сходу на північний захід. (30°- 60°).