Тема 2. Атмосфера. Розділ 3. Сторінка 116


1. Як змінюється температура повітря з висотою?

Зниження температури на 6°C на кожний км підйому.

2. Чим вимірюють температуру повітря?

Термометром.

3. Як відрізняється температура приземних шарів повітря від більш високих шарів?

У зв'язку з тим, що повітря нагрівається від поверхні Землі, а не від Сонця, температура повітря знижується висотою в середньому на 6°C з кожним км підняття.

4. Як саме температура повітря змінюється впродовж доби?

Температура повітря на протязі дня змінюються в наслідок зміни висоти Сонця над горизонтом і куту падіння сонячних променів.

5. Чому найвища добова температура повітря не збігається у часі з найвищим положенням Сонця над горизонтом?

Внаслідок того, що сонячні промені протягом доби освітлюють землю нерівномірно. Високі температури повітря спостерігаються не в 12 год, а в 14-15 годину дня. Це пояснюється тим, що на передачу тепла від земної поверхні повітрю потрібен час.

6. Чому добова амплітуда коливання температури неоднакова на різних широтах?

Географічна широта місцевості впливає на кут падіння сонячних променів і відповідно викликає неоднакове нагрівання земної поверхні.

7. За малюнком поясніть, як нагрівається атмосферне повітря.

Сонячні промені досягають землі. Потрапивши на землю, енергія Сонця поглинається нею, поступово нагріває.
Нагріта земля поступово віддає своє тепло. Більша частина цього тепла витрачається на випаровування води, решта на прогрівання повітря у тропосфері.
У тих місцях, де температура поверхні вища за температуру прилеглого до неї шару повітря, це повітря також нагрівається. Нагріте повітря піднімається вгору, поступово охолоджується. Температура нижніх шарів повітря вища за верхні шари. Атмосферне повітря пропускає промені до земної поверхні саме не нагрівається.

8. Уявіть, що ви учасник туристичної подорожі та здійснюєте підйом на найвищу вершину Українських Карпат. Розрахуйте, якою буде температура повітря на горі Говерла, якщо біля її підніжжя +12 °C. Як ви порадите одягнутися своїм товаришам?

З підняттям у гору, температура знижується на кожний км на 6°C. Висота Говерли = 2061 м. Щоб піднятися на Говерлу ми зупинилися, наприклад в с. Ворохті, яка знаходиться на висоті 850 м.
Тому, 2061 м - 850 м = 1211 м, (1,211 км/ 1 км)*6°C=7,266°C (знизиться температура на 7°C, якщо округлити).
12 °C - 7°C = 5°C
Температура на вершині гори Говерли буде близько 5°C.
Необхідно одягати теплі речі.