Тема 1. Літосфера. Розділ 3. Оболонки землі. Стр. 104







1. Як називають наймілководнішу ділянку дна Світового океану?

Шельф.

2. Який тип земної кори характерний для шельфу?

Материковий.

3. Якими є відмінні особливості рельєфу дна Світового океану?

На дні Світового океану виділяють: підводні гори, глибоководні рівнини, глибоководні жолоби.

4. Як змінюється тип земної кори на дні океану?

В океанічній корі відсутній гранітний шар.

5. Як виникають розломи на дні океанів?

Внаслідок руху літосферних плит.

6. Як утворюються серединно-океанічні хребти?

Підводні гори лежать на краях літосферних плит в області їх розсування. Тут по тріщинах літосфери піднімається магма, яка добудовує гори, не допускає їх руйнування, так утворюються серединно-океанічні хребти

6. За картою океанів складіть характеристику рельєфу дна будь-якого океану (за вибором).

У структурному відношенні в Північному Льодовитому океані можна виділити глибоку центральну улоговину, оточену околичними морями: Норвезьким, Гренландським, Лінкольна, Чукотським, Східносибірським, Лаптєвих, Карським, Баренцевим і Білим. Море Бофорта являє собою частину ложа океану. За розмірами Північний Льодовитий океан найменший у світі: його площа становить 14,75 млн км². Майже половина цієї площі припадає на шельф, який у Північному Льодовитому океані досягає максимальної ширини й місцями в російській Арктиці простягається на 1300 км від берега. Шельф біля північних берегів європейської частини Росії відрізняється виключно великою глибиною і порізаністю. Центральну частину океану займає глибоководна улоговина овальної форми (завширшки бл. 1130 км і завдовжки 2250 км) її розділяє на дві частини хребет Ломоносова. Цей хребет простягається від о. Елсмір, що знаходиться біля берегів Канади, до Новосибірських островів. Найбільша глибина Північного Льодовитого океану (5527 м) зафіксована в Гренландському морі.

7. Складіть порівняльну характеристику загальних особливостей рельєфу суходолу і дна Світового океану.

Рельєф суходолу як і дно Світового океану склались в процесі тектонічних процесів, руху літосферних плит.
Як в рельєфі суходолу так і дна Світового океану є гори та улоговини. По дну Світового океану проходять серединні хребти. В рельєфі суходолу відсутні жолоби.