§45. Болота. Штучні водойми







ОЦІНЮЄМО СВОЇ ДОСЯГНЕННЯ (сторінка 216)

1. Що таке болото? Які існують види штучних водойм?

Болото - це надмірно зволожена ділянка землі, на якій накопичується торф в результаті неповного розкладання відмерлої рослинності.

Існують природні та штучні болота. До штучних водойм відносяться водосховища, ставки, канали та інші водойми, створені людиною.

2. Поясніть своїми словами, які необхідні передумови для існування боліт. Які ознаки вирізняють болото з-поміж інших водойм?

Для утворення боліт потрібні: надмірна вологість, сповільнений відтік води, специфічний рослинний покрив (мохи, очерет тощо). Ознаки болота - мокра, заболочена місцевість, торф'яний ґрунт, характерна болотна рослинність.

3. Відшукайте на карті світу та України заболочені території. Поясніть причини існування на них боліт

Болота поширені в районах з вологим кліматом - це північна Америка, Північна Європа, Сибір. В Україні великі масиви боліт розташовані на Поліссі. Причини - значна кількість опадів, повільний стік води, рівнинний рельєф на півночі країни.

4. У чому схожість та відмінність верхових на низинних боліт? Яке значення штучних водойм у регулюванні рівня води на болоті?

Схожість верхових і низинних боліт полягає в тому, що вони є заболоченими, перезволоженими ділянками зі специфічною рослинністю та ґрунтами. Відмінність у тому, що верхові болота розташовані у верхів'ях річок, а низинні - в нижніх течіях та заплавах.

Штучні водойми можуть використовуватись для регулювання рівня води на болоті. Наприклад, в посушливий період з водосховищ може подаватися вода для підтримання оптимального гідрологічного режиму болота.

5. Поясніть, які слід провести дослідження, перед проєктуванням та створенням на території штучної водойми

Перед створенням штучної водойми доцільно провести:

  • гідрологічні дослідження (визначення ресурсів, режиму водойми)
  • екологічні дослідження (вплив на флору і фауну)
  • геологічні дослідження (вивчення ґрунтів)
  • гідравлічні дослідження (вплив на гідрологічний режим місцевості)
  • соціальні дослідження (вплив на населення та інфраструктуру)

6. Оцініть труднощі та користь для людини, що пов’язані з болотами. Чи згодні ви з думкою, що в Україні слід переходити від осушення боліт до їхньої охорони? Свою думку обґрунтуйте.

Болота мають як певні труднощі, так і користь для людини.

До труднощів можна віднести те, що болота часто є важкодоступними для господарського освоєння територіями. Вони можуть бути джерелами комах, що переносять хвороби. Болота схильні до затоплення, що інколи завдає збитків сільському господарству.

Водночас болота виконують багато корисних функцій. Вони запобігають ерозії ґрунтів, пом'якшують клімат, регулюють стік води в річках, є середовищем існування багатьох видів тварин і рослин. Також на болотах збирають цінну дикорослу сировину.

На мою думку, в Україні справді потрібно переходити від широкомасштабного осушення боліт до їх охорони. Адже виснаження цих екосистем призводить до негативних наслідків. Водночас збережені у природному стані болота є цінним ресурсом та важливою ланкою для підтримання екологічної рівноваги. Тому раціональне використання та охорона боліт має стати пріоритетом.