§27. Як організми взаємодіють із середовищем життя (Сторінка 177)







Організми взаємодіють зі своїм середовищем життя, щоб отримати їжу, воду та інші ресурси, необхідні для виживання. Вони також повинні відповідати на зміни у середовищі, такі як зміна клімату або забруднення довкілля. Організми взаємодіють один з одним, конкуруючи за ресурси та уникненням хижаків. Крім того, організми впливають на середовище, яким вони живуть, змінюючи його своєю діяльністю.

1. Назви один приклад взаємодії між тваринами, два приклади взаємодії між тваринами й рослинами, три чинники середовища життя.

  • Приклад взаємодії між тваринами — полювання.
  • Приклади взаємодії між тваринами й рослинами — тварина їсть рослину, створює з рослин домівку.
  • Чинники середовища життя — освітленість, повітря, вологість, температура, поживні речовини.

2. Пригадай, як ти пророщувала / пророщував насінини квасолі. Перелічи чинники середовища життя, від яких залежало проростання насінин.

Пророщування насіння квасолі - цікавий спосіб дослідження взаємодії рослин з середовищем. Основними чинниками, від яких залежить проростання насіння, є наступні:

  • Вода: насіння потребує достатньої кількості води, щоб почати проростати.
  • Температура: квасоля відносно холодостійка, але для проростання необхідна тепла температура.
  • Світло: квасоля не тільки витягується до світла, але і використовує його для фотосинтезу, тому для проростання насіння потрібне достатнє освітлення.
  • Грунт: повинен бути не сильно ущільненим, щоб коріння могли проникнути у нього, а також містити достатньо поживних речовин для підживлення рослини.

Ці чинники взаємодіють між собою, і будь-яка зміна в одному з них може вплинути на проростання насіння квасолі.

3. Чи доводилося тобі покращувати середовище життя рослин і тварин? Як саме?

Рослини необхідно удобрювати і підгодовувати. Подбайте про тварин взимку, підгодовуючи птахів, котів і собак.

4. Один із чинників середовища життя — кисень. Поясни його значення для організмів.

Кисень підтримує дихання та обмін речовин в організмі й бере безпосередню участь у процесі окислення. Він необхідний для розщеплення органічних речовин в організмі, щоб тіло отримувало енергію.

5. Розглянь світлину. Тут донедавна був ліс. Вислови припущення, що могло стати причиною утворення такої місцини. Як ця подія вплинула на життя тварин лісу? Запропонуй, як виправити ситуацію.

Ймовірно, ліс вирубали люди. Тварини перемістилися на іншу територію або загинули. Щоб цього не сталося, потрібно берегти ліс і садити нові дерева.