§24. Гори







Пригадайте!

1. Завдяки яким внутрішнім процесам формуються гори?

Гори формуються завдяки внутрішнім процесам, таким як зсування літосферних плит та утворення складок. У результаті цих процесів, товщі осадових гірських порід зминаються в складки, створюючи великі гірські ланцюги.

2. В яких частинах планети й чому можна відшукати гори?

Гори можна знайти у різних частинах планети. Це пов'язано з розташуванням літосферних плит та процесами зсуву, які сприяють утворенню гір. Наприклад, гори можна знайти на межах літосферних плит, де відбувається зіткнення, розтягування або зсув плит. Також гори можуть формуватися на вулканічних активних зонах.

3. Які гори є в Україні? Де вони знаходяться?

Україна має такі гори:

  • Карпати, розташовані на заході країни. Найвищою точкою Карпат є Говерла.
  • Кримські гори, розташовані на півдні України, на півострові Крим.

ОЦІНЮЄМО СВОЇ ДОСЯГНЕННЯ

1. Поясніть, що таке гори. Назвіть їхні основні елементи

Гори - це значні підняття земної поверхні, що мають високі вершини, стрімкі схили та улоговини між ними. Основними елементами гір є вершини, схили, улоговини та гірські хребти. Вершини - це найвищі точки гір, часто гострі та безлісі. Схили - це нахилена поверхня гір, яка може бути дуже крутою. Улоговини - це глибокі впадини між гірськими вершинами та хребтами. Гірські хребти - це довгі виступи земної поверхні, які з'єднують вершини та створюють гірську систему.

2. Поясніть, як за фізичною картою ви розпізнаєте абсолютну висоту гір

За фізичною картою абсолютну висоту гір можна розпізнати за кольором. Наприклад, низькі гори, які не перевищують 1000 м, зафарбовуються світло-коричневим кольором. Середні гори (від 1000 м до 2000 м) зображуються коричневим кольором, а високі гори (перевищують 2000 м) мають темно-коричневий колір.

3. Користуючись картою в атласі, наведіть приклади гірських систем з різною абсолютною висотою

Наприклад, існують 5 різних абсолютно високих гір у різних частинах світу. Уральські гори в Європі та Великий Вододільний хребет в Австралії є прикладами низьких гір. Середніми за висотою є Карпати в Україні та Скандинавські гори в Європі. Високими горами є Анди в Південній Америці, Кордильєри в Північній Америці, Африканські гори та Альпи в Європі.

4. Поміркуйте, як пов’язані між собою вік гір, спосіб їхнього утворення та зовнішній вигляд. Обґрунтуйте свою думку конкретними прикладами

Вік гір і їхній спосіб утворення і зовнішній вигляд їх пов'язані. Наприклад, молоді гори, які виникли в результаті внутрішніх процесів, зазвичай високі й мають гострі вершини. З часом, під впливом зовнішніх процесів, вони стають нижчими. Їх вершини згладжуються і вся поверхня стає схожою на пагорби. Наприклад, Уральські гори, які виникли близько 300 мільйонів років тому, але поступово руйнувалися і вирівнювалися. З активізацією тектонічної кори в нашу геологічну еру вони відновилися, але їхня поверхня розділилася на окремі блоки. Внаслідок стискання плит одні з них були виштовхнуті нагору, інші опустилися. Так виникають складчасто-брилові гори.

5. У яких частинах Землі й чому сформувалися гори? Поясніть закономірності поширення гір на планеті

Гори формуються на межах літосферних плит. Вони є одними з найвищих форм земної поверхні. Гори можуть формуватися в різні часові періоди Землі, включаючи місця, де літосферні плити зіштовхуються або розходяться. Закономірне поширення гір на планеті пов'язане з рухом тектонічних плит. Наприклад, пасма складчастих гір простягаються вздовж узбережжя Тихого океану (Анди, Кордильєри) та на півдні Євразії (Альпи, Карпати, Кавказ, Гімалаї).

6. Чи існують альтернативи у дослідженні форм рельєфу географічній карті? Підтвердіть конкретними прикладами.

Так, існують альтернативні способи дослідження форм рельєфу, окрім географічних карт. Наприклад:

  • Аерофотознімки: Це фотографії, зроблені з повітря або космосу, які дозволяють отримати детальну інформацію про форму рельєфу.
  • Лідар: Це технологія, яка використовує лазерні промені для вимірювання висоти поверхні Землі. Вона дозволяє отримати точні дані про висоту рельєфу.