§2. Людина і природа







ПРИГАДАЙТЕ (сторінка 9)
1. Що таке природа?
2. На які дві частини поділяється природа?
3. До якої частини природи належить людина?

Природа - це світ навколо нас. Природа поділяється на живу і неживу. Люди належать до живої природи.

Відповіді на запитання і завдання (сторінка 12)

1. Колективне обговорення. Яке місце в природі посідає людина?
Людина є частиною природи – навколишнього світу. Вона постійно взаємодіє з природою, а її господарська діяльність призводить до значних змін у навколишньому середовищі.

2. Чи можна стверджувати, що людина, змінюючи природу, змінювала й себе?
Протягом свого існування людина змінювала природу для своїх життєвих потреб, створюючи нові блага цивілізації. Завдяки їм людина віддалена від природних умов життя, тому вижити в природному середовищі без створених нею благ стає дуже важко. Тому, змінюючи природу для задоволення власних потреб, людина змінює і себе. Можна припустити, що певною мірою людина не може жити без створеного нею благ.

3. Як впливають географічне положення, клімат, доступ до природних ресурсів на спосіб життя та світогляд людей?
Географічне положення, клімат, доступ до природних ресурсів мають вирішальне значення для формування способу життя (кочовий або осілий) і для формування світогляду (розуміння навколишнього світу та природних явищ у ньому).

4. Робота в парах. Сучасна екологічна ситуація є досить унікальною, оскільки значно зросла інтенсивність і змінилася сама суть впливу людини на природне середовище. З 1950 p. населення Землі подвоїлося, а через кілька десятиліть зможе подвоїтися ще раз. Можливості нашої планети не безмежні, вона більше не може нарощувати виробництво харчів. Які проблеми породжує ця ситуація? Обговоріть і поміркуйте, якими є шляхи її розв’язання.

Така ситуація може призвести до голодної смерті частини населення планети. Найбільш ймовірне виникнення голоду в районах з недостатнім або дефіцитним виробництвом власних харчів, в тому числі пов’язаних з невідповідними природно-кліматичними умовами. Майбутні проблеми голоду можуть стати причиною продовольчих воєн. Розв'язання харчових проблем можуть бути:

  • Розвивати виробництво харчів в тих районах, де виробництво харчових продуків є слабким або відсутнім.
  • Зняття виробничого навантаження в надмірно освоєних районах сільського господарства, що призводить до серйозних екологічних проблем - забруднення води й ґрунтів, знищення площ, вирубка лісів, знищення багатьох видів тварин і рослин, надмірне розповсюдження сільськогосподарських рослин і порід тварин;
  • Створювати виробничі резерви (запаси) ріллі, які можуть бути використані для виробництва продукції у разі гострої нестачі продовольства;
  • Забезпечити гарантоване постачання харчових продуктів в усі країни світу через глобальну торговельну мережу.

5. Робота в групах. Обговоріть, що особисто ви можете зробити для зменшення проблеми глобального потепління.

  • Ми можемо посадити дерево чи іншу зелень – їхнє листя поглинає вуглекислий газ, а накопичення вуглекислого газу викликає парниковий ефект.
  • Слідкуйте за споживанням електроенергії домогосподарствами – вимикайте непотрібні прилади та освітлення. Нагадуємо батькам обладнати оселю економним освітленням, адже для отримання значної частини електроенергії необхідно спалювати вугілля, яке при спалюванні виділяє в повітря стільки ж вуглекислого газу.
  • Зведіть до мінімуму використання поліетиленових пакетів у повсякденному житті, оскільки вони можуть спричинити викид вуглекислого газу та інших шкідливих газів у повітря під час спалювання.
  • Скажіть своєму татові, що його машина викидає вуглекислий газ та інші парникові гази, коли він їздить, тому краще використовувати громадський транспорт або велосипед, а не їздити, якщо це можливо.
  • Скажіть своїй мамі, що виробництво одягу сприяє збільшенню викидів парникових газів, тому вам слід уникати покупки занадто великої кількості нового одягу.

6. Підготуйте плакат (постер) до всесвітнього Дня довкілля, що відзначається 18 квітня.
плакат (постер) до всесвітнього Дня довкілля

7. Щороку організація Global Footprint Network аналізує використання природних ресурсів у різних країнах та на планеті загалом, обчислює і визначає День екологічного боргу. Це означає, що країна використовує більше ресурсів, ніж її довкілля може відновити за рік. У 2021 р. День екологічного боргу для всього світу настав 29 липня, для України — 8 серпня. Про що свідчить ця інформація? Як слід на неї реагувати?

8 серпня на календарі пізніше 29 липня, тож екологічно Україна трохи краща за світ.