§2. Чому змінюються професії







Назви професії членів своєї родини. Які професії тебе приваблюють? Чим саме?

Мене приваблюють професії, які дозволяють використовувати творчість та допомагають людям. Наприклад, письменник, журналіст, психолог, вчитель, архітектор. Я хочу відчувати, що моє робоче місце допомагає людям і що я залишаю позитивний вплив на світ.

Чи відвідуєш гуртки, секції, які б допомогли здійснити твою мрію?

Які з предметів, що вивчаєш у школі, тобі найбільше знадобляться у професійній діяльності?

Відповідно до професій, які мене приваблюють, мені будуть знадоблятися знання з психології, літератури, архітектури та викладання. Мені можуть знадобитися знання з математики, фізики, інформатики та статистики.

Як ти розумієш слова Ч. Дарвіна? Що означає «докласти душу» до професії?

"Докласти душу" до професії означає вкладати у свою роботу не лише свій талант і знання, а й свої почуття та емоції. Ч. Дарвін вважав, що людина повинна працювати з повним захопленням та ентузіазмом, щоб досягти найкращих результатів і досягти успіху у своїй професійній діяльності.

Спробуйте у групах назвати спеціальності таких професій: учитель, водій, слюсар, інженер.

Учитель: вчитель молодших класів, спеціалізація за предметом. Водій: виконує транспортні перевезення автомобілем, громадського транспорту чи вантажівкою. водій таксі, водій автобуса, водій вантажівки Слюсар: займається ремонтом та обслуговуванням механізмів та машин. Слюсар-ремонтник Слюсар з металообробки Слюсар з ремонту автомобілів Інженер: спеціалізується на розробці, проектуванні та впровадженні нових технологій та машин. інженер-будівельник, інженер-електрик, інженер-механік

А. Наведіть приклади професій, на які збережено попит, професій, які зникають, і професій майбутнього. Які професії майбутнього вас зацікавили? Поділіться інформацією з однокласниками у групі. Знання яких предметів для отримання цих професій будуть затребувані?

Професії, на які збережено попит: лікар, вчитель, інженер, програміст, бізнес-аналітик, продавець, юрист.

Професії, які зникають: оператор телефонного зв’язку, архітектор-ілюстратор, машиніст-кранівник, перекладач (але це не точно)

Професії майбутнього: інженер-робототехнік, вчений-генетик, дизайнер віртуальної реальності, аналітик даних, експерт з кібербезпеки, космічний туристичний гід, експерт з нанотехнологій, директор з антистресу.

Мене цікавлять професії програміста та дизайнера віртуальної реальності. Для отримання професії програміста потрібні знання з математики та програмування. Для отримання професії дизайнера віртуальної реальності потрібні знання з дизайну, комп’ютерної графіки та анімації.

Знання з математики, фізики та програмування будуть потрібні для отримання професії інженера-робототехніка та експерта з кібербезпеки. Знання з дизайну, комп’ютерної графіки та анімації будуть потрібні для отримання професії дизайнера віртуальної реальності.

Б. Ознайомтеся з професіями майбутнього. Які з них потребують знання природничих наук?

До професій майбутнього, які потребують знання природничих наук, можна віднести:

  • Вчений-генетик
  • Інженер-робототехнік
  • Експерт з нанотехнологій

Усі ці професії потребують знань з біології, фізики та математики.

Проявіть знання англійської мови, перекладіть у групі абревіатуру STEM, скориставшись малюнком 6.

STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics - наука, технології, інженерія, математика)
Перевіряємо себе
1. На які типи поділяють усі професії? Якого типу професії тебе приваблюють? Чому?

Залежно від предмета праці, всі професії поділяються на п’ять типів: "Людина - природа", "Людина - техніка", "Людина - людина", "Людина - знакові системи" і "Людина - художній образ". Мене приваблюють професії "Людина-людина", мені подобається спілкуватися з іншими людьми, пояснювати щось та отримувати зворотний зв'язок.

2. Які професії відносять до STEM? Знання яких предметів вони потребують?

Професії зі STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics - наука, технології, інженерія, математика) включають:

  • Інженер: проектує, розробляє та будує нові технології, машини, споруди тощо. Для цього потрібні знання з математики, фізики, технічного малювання та комп’ютерної графіки.
  • Програміст: створює програмне забезпечення, наприклад, комп'ютерні ігри, мобільні додатки, веб-сайти тощо. Для цього потрібні знання з математики, програмування та інформатики.
  • Вчений: проводить дослідження в галузі науки, включаючи біологію, хімію, фізику тощо. Для цього потрібні знання з наук про природу, статистики, аналізу даних та методів дослідження.
  • Архітектор: проектує будівлі та споруди, враховуючи естетичні, функціональні та технічні вимоги. Для цього потрібні знання з математики, фізики, технічного малювання та комп’ютерної графіки.

3. Як ти розумієш слова французького вченого-дослідника Клода Леві-Стросса; «Учений - це не той, хто дає правильні відповіді, а той, хто ставить правильні запитання»? Як ти гадаєш, що складніше: відповідати на запитання чи ставити запитання? Відповідь обґрунтуй.

Слова французького вченого-дослідника Клода Леві-Стросса «Учений - це не той, хто дає правильні відповіді, а той, хто ставить правильні запитання» означають, що для досягнення нових знань та розвитку науки необхідно бути здатним ставити запитання, на які немає відповіді. Це вимагає від ученого досліджувати проблему з різних сторін та шукати нові підходи до її розв'язання.

На мою думку, ставлення запитань складніше, ніж на них відповідати. Для ставлення запитань необхідно мати широкий кругозір, бути здатним ділитися своїми думками та ідеями, а також мати досвід роботи в даній галузі. Крім того, ставлення запитань вимагає від людини творчого мислення та здатності бачити проблеми з різних сторін. Відповіді на запитання можуть бути знайдені за допомогою досліджень, аналізу даних та інших методів, тому на їх відповіді можна певним чином підготуватися.

4. Оціни свою роботу на уроці, продовж речення: Я дізнався/-лася...; Було цікаво...; Мене здивувало...; Хочу дізнатися більше про.…

Я дізнався про те, які професії є найбільш популярними та які з них потребують знання природничих наук. Було цікаво дізнатися про професії майбутнього та їх вимоги до знань. Мене здивувало, що деякі професії, які колись були дуже популярними, тепер вже не потрібні. Хочу дізнатися більше про те, які знання потрібні для отримання професії космічного туристичного гіда.

Підготуйте інформацію та створіть лепбук на тему «Відомі українці І БТЕМ-напрямів».
Можна завантажити на початку сторінки