§ 8. Чому речовини бувають твердими, рідкими, газуватими







Сторінка 55

1. Назви одну речовину в газоподібному стані, дві - у рідкому стані, три - у твердому стані (за кімнатної температури).

  1. Гелій.
  2. Олія, бензин.
  3. Графіт, кухонна сіль та крохмаль.

2. Як відрізняється рухливість частинок речовини й відстані між ними у різних агрегатних станах?
У твердому стані частинки речовини розташовані щільно і не можуть вільно переміщатися, а також чим більша відстань між частинками, тим їм вільніше рухатися. Рідкий стан відстані між частинками значно більші ніж у твердих речовинах, але менші за газуваті. Частинки рідини можуть вільно переміщатися одна відносно одної. Газоподібний стан відстані між частинками речовини в тисячі разів більше, ніж у рідкому і саме тому речовини в газоподібних станах можуть займати весь об’єм посудини, у яку їх поміщають.

3. Заповни таблицю інформацією, якої бракує.

Тіло (природне чи рукотворне) Речовина, з якої складається тіло

Агрегатний стан речовини

Кухонна сіль Хлорид натрію Твердий
Сіль Хлорид натрію Твердий
Алюмінієва ложка Алюмінію Твердий
Сніжинка Мікроскопічних капель води Твердий
Поліетиленовий пакет Поліетиленової плівки пластикового текстилю або тонкого чи гнучкого матеріалу Твердий

4. Спрогнозуй, які зміни відбудуться, якщо в чашку із чаєм доллєш молоко. У домашніх умовах експериментально перевір своє передбачення. Як називається явище, яке спостерігатимеш, і як його поясниш?
Якщо в чашку з чаєм долити молоко, то можна спостерігати те, що завдяки молоку чай стане коричнево-молочного забарвлення. Таке явище називається - дифузією.

5. Створи моделі, які допоможуть тобі: 1) доступно пояснити учням початкових класів відмінність між твердими, рідкими й газуватими речовинами; 2) продемонструвати явище дифузії.
Можна пояснити відмінність між твердими, рідкими й газуватими речовинами на прикладі води, льоду та пару. Явище дифузії можна продемонструвати змішавши будь-який колір фарб у воді.