§ 41. Водне середовище життя організмів


Перевірка знань

1. Назвіть особливості водного середовища життя.

Оскільки коливання температури у водному середовищі менші, ніж у наземно-повітряному протягом року. Кисень розчинений у воді, його вміст значно менший, ніж у наземно-повітряному і вода має різний уміст солей

2. Наведіть приклади мешканців водного середовища.

  • Тварини водного середовища: катран звичайний, осетер руський білуга, оселедець керченський, окунь, щука, синій кит, веслоніс американський, хамса, жук-плавунець, дельфін, осетер атлантичний, акула, кашалоти, креветки, кальмари, раки, краби, восьминоги, медузи, дафнія, скат, поліпи, морські зірки.
  • Рослини водного середовища: водорості, біле латаття, ряска, осока, очерет, стрілолист, лепеха, рогіз.

3. Наведіть приклади відомих вам пристосувань рослин до життя у водному середовищі.

Багато рослин мають довге гнучке стебло, щоб корені моглидосягти дна водойми, зелені рослини ростуть у поверхневих шарах водойм, для того щоб насіння переносилося водою.

4. Як тварини пристосувалися до життя у водному середовищі?

У тварин є такі пристосування до життя у водному середовищі, у них розвинені спеціальні органи дихання, які отримали назву зябра зябрами, для долання тиску води, їх тіло змінилося, воно стало обтічне, мають плавці та хвіст, для пересування, інакше на кінцівках мають перетинки або кінцівки видозмінені в ласти, пір'я вкривається слизом для водонепроникності, одні тварини мешкають в прісних, а інші в солоних водоймах.

5. На прикладі кількох рослин і тварин своєї місцевості дослідіть та запишіть у робочому зошиті їх пристосування до життя у водному середовищі. Це завдання можете виконати, обравши для спостереження мешканців акваріума.

Для дихання риби мають зябра, для руху у водному середовищі у них присутні плавці і хвіст, поверхня вкрита слизом, обтічна форма забезпечує пристосування від перепадів тиску.

Пір'я водоплавних птахів також вкрите шаром речовин, що не дає йому намокнути, для пересування у них на кінцівках вони мають перетинки.

Тюлені і моржі роблять глибокий вдих, перед тим як зануритися у воду, вони не мають ластів і через це вони дуже неповороткі, коли перебувають на кризі, але у воді швидкі через шкірні ласти.

Оскільки світло зосереджене тільки у верхніх шарах водойми, тому біле латаття поширене на поверхні водойми. У них довге і гладке стебло.