§ 37. Реактивний рух . Фізичні основи ракетної техніки. Досягнення космонавтики







1. Дайте означення реактивного руху.

Реактивний рух - це рух, що виникає внаслідок відділення з деякою швидкістю від тіла якоїсь його частини.

2. Опишіть досліди зі спостереження реактивного руху.

Якщо надути повітряну кульку і, не стягаючи її отвір ниткою, відпустити, то кулька почне рухатись, і рухатиметься доти, поки з отвору виривається повітря.

3. Запишіть закон збереження імпульсу для руху ракети, припустивши, що все її паливо згоряє миттєво в момент старту.

Нехай у момент Старту все паливо ракети згоряє відразу. Оскільки до старту ракета перебуває у спокої, то закон збереження імпульсу після згоряння палива виглядав би так:
закон збереження імпульсу для руху ракети
де
закон збереження імпульсу для руху ракети
- імпульс оболонки ракети
закон збереження імпульсу для руху ракети
імпульс газу.

Спроектувавши векторне рівняння на вісь OY маємо:
закон збереження імпульсу для руху ракети

Якби паливо ракети згоряло миттєво, а руху ракети нічого не заважало, то швидкість, набрана ракетою, була б достатньою для того, щоб вивести ракету на орбіту Землі.

4. Чому для запускання космічних кораблів з поверхні Землі використовують багатоступеневі ракети?

Одноступенева ракета не зможе залишити Землю. Це можливо тільки за допомогою багатоступеневих ракет: у таких ракетах ступені зі спорожнілими паливними резервуарами відкидаються в польоті (потім вони згоряють в атмосфері через тертя об повітря). При цьому маса ракети зменшується, відповідно збільшується швидкість її руху.

5. Назвіть ім’я першого в історії людства космонавта та ім’я конструктора, під керівництвом якого було здійснено перший політ у космос.

12 квітня 1961 року ракета-носій "Восток" вивела на орбіту космічний корабель «Восток», на борту якого був перший у світі космонавт Ю. Гагарін. Цій політ був здійснений за ініціативою та під керівництвом видатного Конструктора С. П. Корольова.