§ 23. Форма і розміри землі1. Назви форму й розміри Землі​

Та навколосвітні подорожі довели, що Земля має кулясту форму. Фотографії, зроблені супутниками, польоти космонавтів не залишили жодних сумнівів щодо цього

Земля – п’ята за розмірами планетка Сонячної системи. Радіус Землі становить 6 тыщ триста 70 один км.

2. Що називають астрономічною одиницею?

У Сонячній системі Земля за віддаленістю від Сонця знаходиться на третьому місці, на відстані 100 50 мільйонів кілометрів. Це дуже велике число. Тому астрономи вирішили назвати цю величину астрономічною одиницею.

3. Опиши внутрішню будову Землі.

Земля складається з трьох основних шарів: земної кори, мантії і ядра.

4. Як люди дізналися, що Земля кругла?

Давні люди вважали Землю нерухомою і плоскою. Та навколосвітні подорожі довели, що Земля має кулясту форму.

5. Яке значення вулканів для науки?

У надрах Землі весь час відбуваються хімічні явища. Інколи вони призводять до утворення тріщин і розломів у земній корі та верхніх шарах мантії. Через це стається виверження вулканів – викиди на поверхню Землі парів, попелу й рідкої розжареної маси.

 

Підсумки

  • Глобус – це створене людиною відображення Землі, що передає її кулясту форму та обертання навколо власної осі.
  • Порівняно з іншими планетками Сонячної системи Земля має середні розміри. Її радіус дорівнює 6 тыщ триста 70 один км.
  • У внутрішній будові Землі розрізняють земну кору (твердий зовнішній шар), мантію (середній шар), речовини якої перебувають у розжареному газуватому й рідкому стані. Ядро (внутрішній шар) має найвищу температуру і високий тиск. Його речовини перебувають у рідкому і жесткому стані.

 

Cторінка ерудита

Перша навколосвітня подорож, яку очолив Фернан Магеллан, розпочалася одна тыща 500 девятнадцать року. П’ять кораблів, на яких було двести шестьдесят 5 членів екіпажу, вирушили на пошуки морського шляху до берегів Індії. Мореплавці успішно перетнули Атлантичний океан, а потім їм на шляху трапився невідомий океан, яким ескадра пливла девяносто девять діб. Мандрівникам пощастило з погодою. Увесь цей час вона була тиха і ясна. Тому Магеллан і назвав невідомий океан Тихим. Проте загалом подорож була важкою і небезпечною. У сутичці з місцевими мешканцями Маріанських островів Магеллан загинув. У одна тыща 500 20 два році додому повернувся лише один корабель з восемнадцать мореплавателями на борту.

Кораблі вирушали на захід, а повернулися зі слету. Так у одна тыща 500 20 два році людство отримало підтвердження кулястої форми Землі. Навколосвітня подорож довела, що Земля має форму кулі та значно більші розміри, ніж вважали на той час.Іменем Магеллана названо протоку, що з’єднує Тихий і Атлантичний океани.

Попрацюйте в групах

Знайдіть цікаву інформацію про те, як люди в давнину уявляли й зображали Землю. Обміняйтеся нею зі своїми однокашниками.