§ 20. Астрономія — наука, що вивчає Всесвіт


Перевірка знань

1. Що вивчає наука астрономія?

Астрономія – це наука яка вивчає небесні тіла.

2. Коли виникла астрономія?

Дуже і дуже давно. Давні дослідники зоряного неба для визначення положення світил на небесній сфері використовували прості прилади: гномон, квадрант, астролябію.

3. Як астрономи давнини уявляли собі Всесвіт?

Геоцентричну модель світу запропонував грецький учений Клавдій Птолемей: нерухома Земля розташована в центрі Всесвіту, а навколо неї обертаються планети, Сонце, Місяць, а Зорі обмежують Всесвіт.

Геліоцентричну модель світу довів польський учений Микола Копернік: Сонце є центром, навколо якого обертається Земля та інші планети.

4. Коли почалась нова ера в астрономії?

Ера телескопічних досліджень – почалась з 1609 р., коли Галілео Галілей уперше поглянув на небо в телескоп.

Пізніше з появою телескопів та іншої сучасної техніки підтвердилась геліоцентрична модель Сонячної системи.

5. Запишіть у зошит приклади небесних тіл, що становлять Всесвіт.

Зорі, планети, супутники, астероїди, комети, галактики, туманності, чорні діри.

6. Користуючись довідковими виданнями та інтернет-ресурсами, відшукайте прізвища космонавтів — вихідців з України за походженням. Ознайомтеся з їх внеском у дослідження Всесвіту. Результати пошукової роботи презентуйте на уроці.

  • Павло Попович (українець за походження) здійснив перший у світі груповий політ (разом з Андріяном Ніколаєвим) на космічному кораблі «Восток - 4». Вони здійснили політ у 1962 році.
  • Леонід Каденюк разом з американськими дослідниками 16 діб працював на МКС орбітальній станції «Мир» у 1997 році, також українець за походженням.