§ 15. Горіння. Повторюваність і взаємозв’язок явищ у природі


Перевірка знань

1. Проведіть обговорення, як у творах митців відображено сезонні явища природи.

Сезонні явища – це ті явища які повторюються кожного сезону, серед таких явищ є відліт птахів у теплі краї (вирій), світанок і захід Сонця, зміна пір року, зимова сплячка ведмедів, зміна хутра тварин.

2. Яке хімічне явище називають горінням?

Горіння — це хімічне явище, ознакою цього явища є виділення світла і тепла.

3. Назвіть умови горіння.

Для горіння необхідні такі дві умови: створення температури, вищої від температури займання даної речовини, а також вільний доступ повітря.

4. Як припинити горіння?

Для того щоб припинити явище горіння, необхідно просто перекрити доступ повітря і охолодити тіло.

5. Чому горіння речовин відносять до хімічних явищ?

Горіння відноситься до хімічних явищ, тому що під час горіння виділяється тепло й світло.

6. Поясніть значення горіння.

Горіння це хімічне явище яке супроводжується виділенням тепла і світлом.

7. Складіть розповідь «Повторюваність явищ у природі», використовуючи природничо-наукову довідкову літературу, Інтернет-ресурси.

Твір про дощ як природне явище

Дощ — це вода, яка міститься у хмарах, у повітрі, тобто, в атмосфері. Але не просто у повітрі, а саме в сконденсованому вигляді у складі хмарок та хмар, звідки потім дощ випадає на землю та зволожує її. Крапельки води ж завжди присутні в атмосфері.

Воли роблять повітря вологим. Існує навіть показник погоди — вологість повітря.

Вода з земної поверхні поступово випаровується під дією сонячних променів, їхнього тепла. Я не один раз спостерігав, як швидко міліє миска води, яку залишили в сонячному місці влітку. Водяний пар підіймається вгору, вітри переносять його з місця на місце.

Коли хмарам вже без сил тримати в собі великі водяні маси, дощі проливаються на землю. Тому дощ повторюється знову та знову. Його місія — нести живим істотам воду, очищену у високих шарах атмосфери.

Твір про явище неживої природи вітер

Вітер — це рух повітря, повітряних мас, потік повітря у русі. Вітер має неабияку силу. Він може бути легким та приємно торкатися шкіри обличчя людини. Такий люди лагідно називають вітерцем. А може підіймати, нести та крутити предмети.

Дуже сильний та різкий вітер зветься ураганом. Його моці достатньо, щоб зірвати з будинку дах, підняти залізну автомашину та перенести її на інше місце.

Він виникає через різницю тиску між різними повітряними областями. Потік повітря рухається від зони великого тиску до зони меншого тиску. Ще й пришвидшується в дорозі.

Вітер переганяє дощові хмари до нових місць, тобто, приносить людям дощ. Рух вітру відповідає за перенесення охолоджених та теплих повітряних мас, тобто, впливає на клімат певної місцевості, де живуть люди. У кожному краї є звичні вітри, тобто, вітри, які дмуть тут найчастіше.

Наприклад, холодний вітер з півночі. Вони й творять в цьому краї кліматичні умови.

8. Обговоріть питання безпечною використання в побутової хімічної явища — горіння.

Побутову хімію треба ховати у закритих місцях, щоб діти не мали доступу, також вона повинна бути у тіні щоб на неї не попадали прямі промені, також вони мають зберігатися у невисоких температурах, оскільки вони легкозаймисті.