§ 13. Різноманітність фізичних явищ







Перевірка знань

1. На які групи поділяють фізичні явища?

Явища поділяються на такі групи: звукові, теплові, механічні, магнітні, світлові, а також електричні.

2. До яких явищ належить утворення льоду?

Утворення льоду відноситься до теплового явища.

3. Якими органами чуття ви можете сприймати фізичні явища:

а) теплові (помірне нагрівання)органами дотику (долоня руки)

б) світлові -органами зору (очі)

в) звукові - органами слуху (вуха)

г) механічні - органами зору (очі)

4. Запишіть у зошит, до яких явищ належать зазначені явища: мчить потяг, гримить грім, учень пускає «сонячного зайчика», котиться м'яч, горить ліхтар, випарюють розчин солі. Приклад якого із відомих вам фізичних явищ відсутній? Наведіть власний приклад фізичного явища.

Мчить потяг (механічне явище), гримить грім (звукове явище), учень пускає «сонячного зайчика» (світлове явище), котиться м'яч (механічне явище), горить ліхтар (світлове та електричне явище), випарюють розчин солі (тепловеявище).

Приклад якого із відомих вам фізичних явищ відсутній? Наведіть власний приклад фізичного явища.

Магнітне явище (поворот стрілки компаса на північ, оскільки планета Земля створює магнітне поле, притягнення магнітом залізних цвяхів, а також притягнення любих металевих речей до провідника зі струмом, штучні магніти приладів, а також вимірювальних приладів).

5. Учні засперечалися про те, копійки якої вартості притягуються до магніту. Думки розділилися. Одні вважали, що 1, 2 і 5 к., другі — що 10, 25 і 50 к., а треті сказали, що це металеві вироби, тому вони всі притягуються до магніту. Перевірте експериментально описане явище і знайдіть правильну відповідь.

  • Добре притягуються магнітом, монети які мають сріблястого кольору, серед таких монет є 1, 2, 5 копійок, це означає що вони мають у своєму складі залізо.
  • Не притягуються магнітом, монети які мають золотистий кольору, серед таких монет є 10, 25, 50 копійок, це означає що вони не мають у своєму складі залізо.

6. Теплове явище залежить від того, з якої речовини виготовлене тіло. Поцікавтеся у членів своєї родини, з чого виготовлені ваші чайник чи каструлі.  Чайник виготовлений зі сплаву металів, каструля з алюмінію. Що роблять дорослі, аби взимку тепло вашої квартири не передавалося холодному повітрю на вулицю?

Для того щоб тепле повітря не виходило назовні приміщення, люди роблять багато різноманітних пристосувань, наприклад, закривають шпаринки рам вікон, також закривають кватирки, щоб тепле повітря приміщення не виходило назовні, можна також поставити пластикові вікна з подвійною рамою, або утеплити будинок зовні.