Розробка уроку з української мови "Слова, що означають один предмет і багато"







Тема. Слова, що означають один предмет і багато.

Мета. Вчити змінювати слова – назви предметів за зразком; один – багато; удосконалювати вміння розпізнавати слова, які означають назви предметів; розвивати пам'ять, мислення, увагу; виховувати любов до природи.

Обладнання. Компютер, картки, малюнки.

Хід уроку

І. Організаційна частина

Дзвоник всім нам дав наказ

До роботи швидше в клас.

Попрацюємо всі старанно,

Щоб урок пройшов цей недаремно.

ІІ. Повторення вивченого матеріалу

1) перевірка домашнього завдання

  • Яка вправа вам була до дому?
  • Яку пору року описано у вірші?
  • На які питання відповідають виділені слова?

2) робота із загадками (слайд 1)

  1. Різнокольорове коромисло через річку повисло. (веселка)
  2. Скатертина біла увесь світ накрила. (сніг)
  3. Сам не біжить, а іншим стояти не дає. (мороз)
  4. Що росте догори коренем? (Бурулька)
  5. У воді не тоне, у вогні не горить. (лід)
  • Що означають слова – відгадки?
  • Коли таке буває?
  • На які питання відповідають слова – відгадки?

3) робота з малюнками. Вправа 196

  • Назвіть назви предметів?
  • Як одним словом можна назвати ці предмети?
  • Де використовуються ці предмети?
  • За допомогою чого працюють ці предмети?
  • Які ше електроприлади є у вашому домі?
  • Які правила безпечної поведінки з електроприладами ви пам'ятаєте?

4) робота біля дошки. Вправа 197

  • Назвіть предмети, які ви бачете на малюнку?
  • Згрупуйте назви предметів у дві групи.

Посуд: 1 учень

Меблі: 2 учень

(самостійно біля дошки, інші учні усно складають речення з словами)

- Розшифруйте ребус. (диван)

5) фонетично – орфографічна хвилинка (с. 92)

- Прочитайте правильно.

- Складіть речення з кожним словом усно?

6) каліграфічна хвилинка

еб лі ме ку меблевий

7) вибірковий диктант (слайд 2)

І ряд – слова, які відповідають на питання хто?

ІІ ряд - слова, які відповідають на питання що?

(перевірка диктанту слайд 3)

8) фіхкультхвилинка

ІІІ. Оголошення теми та мети

- Тема сьогоднішнього уроку «Слова, що означають один предмет і багато», ми навчимося визначати слова – предмети один, багато. (слайд 4)

ІV. Вивчення нового матеріалу

1) пояснення нового матеріалу

(слайд 5, 6, 7)

- Один предмет (квітка), багато (квіти)

2) робота над текстом. Вправа 198

- Самостійно прочитайте текст просебе, мовчки.

Читання текста вголос учнями.

  • Про що розповідається у тексті?
  • Скільки абзаців у тексті?
  • Скільки речень у 2 абзаці?
  • Які ці речення за метою висловлювання?
  • До чого вони закликають?

а) письмова робота

- Читаємо виділені слова та називаєю предметів багато?

(самостійно записують в зошити)

б) читання загадки

в) словникова робота

- Правильно прочитайте вголос слова та поясніть їх.

3) творча робота. Вправа 199 (усно)

- Придумайте інші словосполучення, які можна замінити одним словом (керівник школи, сильний дощ, суха трава)

4) гра «Впізнай назву предмета за ознакою» (слайд 8)

Струнка, білокора, ошатна (берізка)

Сірий, косий, боягузливий (зайчик)

Кругле, стигле, червоне (яблуко)

Білий, пухнастий, іскристий (сніг)

Могутні, розлогі, гіллясті (дерева)

V. Підсумок уроку (Слайд 9)

Гра «Назви слово – предмет багато»

- Предмет один, назвати багато.

VІ. Домашнє завдання

Вправа 200

Клас: 

2

Автор: 
Лиса Олеся Анатоліївна вчитель початкових класів.
Предмети: 
Українська мова