Роальд Дал. Чарлі та шоколадна фабрика







ОЦІНКИ ТА ОБГОВОРЕННЯ

ВІДЧУВАЮ

1. Поділіться своїми враженнями про повість-казку «Чарлі та шоколадна фабрика»

Ця казкова повість справила на мене дуже приємне враження. Вона дуже цікава, захоплива та повчальна. Роальд Дал чудово описує чарівний світ шоколадної фабрики, а пригоди головних героїв тримають у напрузі до самого кінця

2. Поясніть, які пригоди казкових персонажів на шоколадній фабриці містера Вонки справили на вас найбільше враження

Найбільше мене вразили пригоди Віолети Бореґард, яка перетворилася на величезну ягоду чорниці, та Авґустуса Ґлупа, котрий впав у шоколадну річку. Ці епізоди дуже яскраві та несподівані. Також мені сподобалося, як Майка Тіві розтягли в машині для жуйки - це було дуже смішно

3. Прокоментуйте, чи порадили б ви прочитати цей твір своїм одноліткам

Так, я б обов'язково порадив цей твір своїм одноліткам. Це дуже захоплива та повчальна історія, яка вчить нас цінувати прості речі та не бути жадібними і егоїстичними. Мислю, дітям буде цікаво й весело читати про пригоди Чарлі та інших персонажів на фабриці містера Вонки

ДУМАЮ

4. Розкажіть, як зображено у творі родинні стосунки в сім’ї Бакетів. А в інших родинах?

У родині Бакетів зображено теплі, люблячі стосунки. Батьки Чарлі дуже турбуються про сина, намагаються якось заробити грошей, щоб прогодувати велику родину. Вони часто віддають Чарлі свої порції їжі. Також у сім'ї є четверо літніх родичів Чарлі, які дуже люблять онука і радіють його візитам.

В інших родинах стосунки зображено гіршими. Наприклад, батьки Веруки Солт її розпещують, купують все, чого вона забагне. Батьки Августуса Глупа теж потурають його ненажерливості. А Майка Тіві батьки взагалі мало не помічають, він цілими днями дивиться телевізор.

5. Схарактеризуйте образ головного героя повісті Чарлі Бакета. Які риси вирізняють Чарлі?

Чарлі Бакет - добрий, чуйний і скромний хлопчик. Попри бідність, він не скаржиться і не заздрить іншим дітям. Коли Чарлі знаходить гроші на вулиці, то купує лише один шоколадний батончик, а решту збирається віддати мамі. Він ділиться їжею зі своєю великою родиною. Чарлі допомагає доглядати хворих родичів. Також він дуже любить читати й має багату уяву. Саме тому Чарлі виділяється серед інших егоїстичних дітей і перемагає у конкурсі на фабриці Вонки

6. Заповніть таблицю з характеристиками дітей — героїв і героїнь повісті.

Ім'я Ставлення батьків Уподобання Риси характеру Чи покинув фабрику
Чарлі Любляче Шоколад Добрий, чуйний, скромний Ні, отримав її у подарунок
Августус Потурають обжерливості Їсти солодощі Ненажерливість, егоїзм Так, впав у шоколадну річку
Віолетта Підтримка, гордість за рекорди. Не звертають уваги на шкідливі звички, Жувати гумку Невихована, зарозумілість, впертість Так, перетворилася на чорницю
Верука Дуже розпещують Отримувати подарунки Егоїстична, вередлива Так, її викинули як зіпсований горіх
Майк Мало звертають уваги. Дивитися телевізор Байдужий до всього Так, його зменшили і передали по телебаченню

7. Проаналізуйте, які моральні цінності утверджуються в повісті

На мою думку, у повісті "Чарлі і шоколадна фабрика" утверджуються такі моральні цінності:

  1. Доброта та чуйність. Чарлі - добрий і чуйний хлопчик. Він ділиться їжею зі своєю великою родиною, допомагає доглядати хворих родичів. Його доброта протиставляється егоїзму інших дітей.
  2. Скромність і небажання заздрити іншим. Попри бідність, Чарлі не скаржиться і не заздрить багатим дітям, які можуть їсти багато солодощів.
  3. Чесність. Коли Чарлі знаходить на вулиці гроші, то купує лише один шоколадний батончик, а решту збирається повернути мамі.
  4. Помірність та стриманість. На противагу ненажерливості інших дітей, Чарлі дуже помірковано їсть шоколад, який він отримує лише раз на рік.
  5. Справедливість. Чарлі справедливо отримує нагороду - шоколадну фабрику - на противагу егоїстичним та неслухняним дітям.

Отже, повість прославляє такі чесноти, як доброта, скромність, чесність та справедливість. А погану поведінку інших персонажів ганьбить.

СТВОРЮЮ

8. Укладіть стрічку подій у повісті. У роботі використайте свої знання з курсу мистецтва про різні техніки створення графічних і живописних композицій. Прокоментуйте, яку техніку ви обрали для оформлення роботи і чому

  1. Знайомство з головним героєм Чарлі Бакетом та його бідною сім'єю.
  2. Оголошення містера Віллі Вонки про п'ять Золотих квитків у шоколадних батончиках.
  3. Пошуки Золотих квитків дітьми по всьому світу.
  4. Знаходження перших чотирьох квитків Авґустусом, Віолетою, Верукою та Майком.
  5. На день народження Чарлі отримує звичайний шоколадний батончик без квитка.
  6. Чарлі знаходить на вулиці гроші, купує два батончики - у другому виявляється останній Золотий квиток.
  7. П'ятеро дітей з батьками відвідують шоколадну фабрику містера Вонки.
  8. Авґустус падає в шоколадну річку, Віолета перетворюється на чорницю.
  9. Веруку викидають як зіпсований горіх, Майка зменшують і передають по телевізору.
  10. Залишається лише слухняний і чемний Чарлі, якому містер Вонка дарує свою фабрику.

Я б обрав для оформлення комікс у стилі поп-арт з яскравими фарбами та чіткими обрисами, адже цей стиль добре підійшов би для передачі атмосфери дивовижної казкової фабрики.

9. Складіть сенкан до імен Віллі Вонка, Чарлі Бакет

Ось сенкани до імен головних героїв:

Віллі Вонка Геніальний, кмітливий Винаходить, експериментує, фантазує Творець чарівної шоколадної фабрики Мрійник

Чарлі Бакет Добрий, чуйний, скромний Ділиться, допомагає, мріє Переможець змагання за фабрику Щасливчик

ПРОБУЄМОСЯ НА РОЛЬ

Ось моє коротке повідомлення про перекладача Віктора Морозова:

Віктор Морозов — відомий український перекладач, автор численних пісень, засновник гуртів "Кво Вадіс" та "Арніка". Народився у 1950 році у Кременці. Закінчив Львівський університет. Перекладає з англійської та португальської мов.

Найвідоміший як перекладач серії книжок про Гаррі Поттера Дж.К.Роулінг. Також переклав твори Пауло Коельйо, Роальда Дала, Ернеста Гемінґвея та інших письменників.

Особисто я читала лише переклади Віктора Морозова серії про Гаррі Поттера. У підручнику з зарубіжної літератури згадується переклад Морозовим роману Пауло Коельйо "Алхімік".

На мою думку, з перекладацькою творчістю я найкраще знайома саме завдяки Віктору Морозову. Його майстерні переклади серії книжок про Гаррі Поттера дозволили мені та багатьом іншим читачам в Україні насолодитися цими творами рідною мовою.