Пісня в житті українців (сторінки 6-7)







Пісня є невід'ємною частиною української культури та традицій. Її присутність можна відчути на будь-якому кроці - народні пісні, пісні на роботі, релігійні пісні, пісні на свята та урочистості. Українці дуже люблять співати та слухати пісні, що допомагає їм відчувати себе єдиною нацією з багатою історією та культурою.

ПЕРЕВІРЯЄМО

1. Розгадайте літературний термін і скажіть, що він означає.

Народна пісня - це короткий музичний та поетичний твір, створений для співу, який передається усно від виконавця до виконавця, з покоління на покоління. Пісню можна виконувати з музичним супроводом або без нього.

2. На які частини можна поділити текст народної пісні?

На куплети, або куплети та приспів.

3. Назвіть особливості українських народних пісень.

Особливості народних пісень полягають у використанні віршованої форми, одночасному виникненні слів та мелодії, вираженні почуттів та настроїв, малому обсязі, наявності різних варіантів, анонімності та усному поширенні.

АНАЛІЗУЄМО

4. Однією з характерних рис народної пісні є її варіантність. Поясніть, як ви розумієте цю особливість.

Варіантність народних пісень - це можливість існування багатьох різних способів виконання однієї пісні, які відрізняються текстом, мелодією та іншими деталями. Це відбувається через передачу пісень з покоління на покоління та різноманітність музичних традицій у різних регіонах.

5. Прочитайте висловлювання Павла Шафарика. Чому, на його думку, в українців так багато пісень?

Павло Шафарик вважав, що українці дуже багаті народними піснями, може, найбагатші серед усіх слов'янських народів. Він вважав, що це через те, що українці не мудрують, складаючи свої пісні, а вони виростають самі, як квіти на зелених полях. Кількість українських народних пісень така велика, що не може похвалитися жоден народ у світі.

6. Що цікавого ви довідалися про українські народні пісні?

Українські народні пісні мають багату історію та культурну спадщину. Однією з особливостей народних пісень є їх варіантність, яка виникає через передачу пісень з покоління на покоління та різноманітність музичних традицій у різних регіонах. Українці дуже люблять співати та слухати пісні, що допомагає їм відчувати себе єдиною нацією з багатою історією та культурою.

Ми з'ясували, що в архівах Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського зберігається близько 500 тисяч народних пісень.

7. Кого ви знаєте із сучасних співаків / співачок, які у своєму репертуарі мають українські народні пісні або ж під час виконання своїх музичних композицій використовують народні інструменти? За потреби скористайтеся додатковими інформаційними джерелами

ONUKA - це український музичний гурт, який використовує українські народні мотиви та інструменти в електронній музиці. У 2022 році ONUKA разом з оркестром народних інструментів відзначили День Конституції разом з українцями. Оркестр має унікальний звук завдяки понад 40 національним інструментам, таким як бандури, цимбали, кобзи, скрипки, басолі, ліри, телинки, козобаси, сурми, козацькі труби, бугаї, флояри, полтавські роги, дудки, дримби, рубель та качалки, бубони, береста тощо. Це робить оркестр унікальним у світі.

8. Прочитайте подані нижче висловлювання про українську пісню. Запишіть у зошит одне з них. яке вам сподобалося найбільше. Як ви його розумієте?

Люди, які співали такі пісні та насолоджувалися ними, не могли бути низько освіченими. Я розумію, що для українців освіта є необхідністю, якщо навіть наші пращури у давнину творили такі пісні, то чому б нам не розвиватися й створювати ще неймовірніші твори та розвивати свою освіту.

9. Поясніть, чому народні пісні називають скарбами рідного краю.

Народні пісні називають скарбами рідного краю тому, що вони передають усю багату історію та культуру народу. Кожна пісня має свою унікальну історію та символіку, яку передають з покоління на покоління. Вони відображають народні звичаї, традиції та історію, і відтворюють уявлення тих, хто створював та співав ці пісні. Таким чином, народні пісні є важливою складовою культурної спадщини народу, яку необхідно зберігати та передавати майбутнім поколінням.

МІРКУЄМО

10. Як. на вашу думку, можна уявити процес створення і поширення тієї чи тієї народної пісні? Чому ми не можемо назвати її автора І авторки?

У давнину народні пісні відображали життєвий досвід та вірування народу. Зазвичай пісні складалися з віршів, які збирали та обробляли народні творці - співці, музиканти. Ці люди передавали свої пісні з покоління на покоління, разом з культурною спадщиною та історією свого народу. Народні пісні стали популярними завдяки виконанню та спільному співу на народних святах, різноманітних заходах та в повсякденному житті. Крім того, пісні передавалися з однієї місцевості в іншу завдяки мандрівникам, торговцям та іншим подорожнім. Народні пісні не мають відомого автора, оскільки вони складалися та передавалися усно з покоління на покоління. Тому важко встановити точну дату або автора створення пісні. Народні пісні є результатом творчості народу в цілому, тому авторство не належить одній конкретній особі, а належить народові в цілому.

11. Чи згодні ви з думкою, що пісня супроводжує українців усе життя? Поясніть свою відповідь.

Українці супроводжують своє життя піснями, які є невід’ємною частиною нашої культури та ідентичності. Ці пісні відображають наші почуття, емоції та думки, передають історію та традиції нашого народу. Ми слухаємо народні пісні в різних ситуаціях життя - в радості та горі, на весіллях та похоронах, у роботі та відпочинку. Тому пісні є не тільки розважальним чинником, але й важливою складовою нашого духовного життя.

12. Кубування. Послухайте одну з українських народних пісень у виконанні Квітки Цісик та поміркуйте над поданими запитаннями.

Назва пісні - "Я піду в далекі гори".

Це дуже популярна українська пісня.

У ній згадуються гори, полонини, дівчина, закоханий хлопець, рідна хата та батьківщина.

Традиційно інструменти, які використовують у виконанні українських народних пісень, - скрипка, бандура, трембіта та інші.

Квітка Цісик передала мелодійність та ніжність народної пісні, а також глибину почуттів та складнощів її персонажів. Виконання Квітки Цісик робить пісню ще більш зворушливою та проникливою, передаючи подих століть та красу нашої культури.

Так, пісні Квітки Цісик можна назвати музикою для душі та пам'яттю про свою батьківщину. Вони багаті на емоції та містять у собі культурну спадщину українського народу. Ці пісні нагадують про рідний край та викликають почуття ностальгії та туги за рідними місцями.