Народні перекази. Прийом у запорожці







Поміркуй і дай відповідь

1. Перекажи, як приймали в запорожці. Чим цікавий такий звичай?

Згідно з переказом, запорожці перевіряли новобранців, доручаючи їм зварити кашу, поки самі нібито йшли косити. Цікаво, що це був своєрідний тест на кмітливість і витримку. Якщо хлопець починав плакати й жалітися - його відправляли додому. А якщо проявляв винахідливість і сміливість - приймали до лав козаків.

2. Якими рисами наділено запорожців? Підтвердь цитатами з тексту

У переказі запорожці постають розумними, хитрими і веселими. Це видно з того, як вони влаштовували випробування новачкам. Цитати: "То запорожці, лежачи в траві, і кажуть: «Оце наш!»", "То запорожці споглянуть один на одного да й скажуть йому: — Ну, чуро, уставай! Годі тобі буть хлопцем. Тепер ти рівний козак.”

3. Як ти вважаєш, чому нам важливо пам'ятати про запорожців?

Пам'ятати про запорожців важливо, бо вони були відважними воїнами, які захищали Україну. Їхня кмітливість, сміливість і почуття гумору є гарним прикладом для нас. Перекази зберігають пам'ять про героїчне минуле нашого народу.

4. Дай власну назву народному переказу «Прийом у запорожці». Як впливає зміна назви на сприйняття тексту?

Можна дати назву "Як запорожці новаків випробовували" або "Кмітливий новобранець". Зміна назви акцентує на суті випробування і рисах, які цінувалися у козаків.

5. Використовуючи одну з пошукових систем і ключові слова «цікаві факти про запорожців», знайди в мережі відомості про запорожців. Зачитай їх у класі

Ось кілька цікавих фактів про запорожців, які я знайшов:

  • Запорізька Січ була демократичною козацькою республікою зі своїми законами і виборною владою.
  • Козаки були майстрами у військовій справі
  • На Січі панувала рівність і братерство між козаками.
  • Козаки шанували волю і свободу понад усе.

6. Розглянь монету «Острів Хортиця на Дніпрі — колиска українського козацтва». Як слова Тараса Шевченка, що на реверсі монети, суголосні з твором «Прийом у запорожці» та тією інформацією, яку ти відшукав/відшукала в інтернеті?

Слова Тараса Шевченка на реверсі монети "Острів Хортиця на Дніпрі - колиска українського козацтва" - "У нас воля виросла, Дніпром умивалась, У голови гори сіли, Козацькі ставали" - перегукуються з його поемою "Прийом у запорожці" та інформацією з інтернету про козацьку культуру і традиції.

Ця цитата відображає дух свободи, незламності та єднання з природою, що були притаманні запорізьким козакам. Острів Хортиця на Дніпрі був їхньою історичною столицею, де вони будували свої січі та зберігали козацькі звичаї

Поема "Прийом у запорожці" Шевченка оспівує козацький побут, традиції випробувань для новоприбулих на Січ, а також волелюбний дух запорожців. Тож слова на монеті символічно втілюють ті самі ідеї свободи, єднання з природою та козацького братерства, що й у творі Шевченка.

Острів Хортиця був колискою українського козацтва, місцем, де воно зародилося і розвивалося. Цитата на монеті підкреслює цю роль острова як оплоту козацьких традицій та вольниць.

8. Придумай свою історію, пов’язану із звичаями й традиціями запорожців.

Чудова ідея! Ось моя спроба створити історію в дусі запорізьких звичаїв:

Новий побратим

Одного разу до Запорізької Січі прибув молодий парубок Остап. Був він високий, кремезний, з розумними очима і щирою усмішкою. Прийшов Остап до кошового отамана і каже:

  • Батьку отамане! Прийми мене до славного товариства запорізького. Хочу разом з вами за волю України стояти, ворогів рубати і славу козацьку примножувати.

Отаман пильно на нього глянув і відповів:

  • Добре, синку. Але спершу мусиш пройти випробування. Як покажеш себе - тоді й приймемо тебе як рівного.

Покликав отаман козаків і звелів їм узяти Остапа на рибальство. А козаки ті були досвідчені і хитрі. Вирішили вони випробувати новачка.

Пливуть вони човном по Дніпру, закидають сіті. Коли це один козак ніби ненароком впустив весло у воду.

  • Стрибай, Остапе, діставай весло! - гукнув він.

Остап і оком не змигнув - як був у каптані та чоботях, так і пірнув у крижану воду. Довго не виринав, аж запорожці захвилювалися. Коли це - ба! - вигулькнув Остап, а в руках тримає не лише весло, а й здоровенного сома.

  • Оце так улов! - зареготали козаки. - Бачимо, хлопче, що ти і сміливий, і меткий. Будеш нам добрим побратимом!

Від того дня прийняли Остапа до свого товариства і навіть дали йому нове ім'я - Сом, бо вразив він усіх і силою, і кмітливістю.

Ось така от бувальщина про те, як запорожці новачків випробовували і як цінували у козаків сміливість, винахідливість і готовність заради побратимів у воду і в огонь стрибнути.