Микола Вінграновський - відповіді (сторінки 141-142)







1. Установіть відповідність.

1 Б, 2 - Г, 3 - В.

2. Прочитайте поетичні рядки

Я річечку оцю в городі в нас під кленом,
Як тата, й маму, і як мед, люблю.

У них ужито (Б) порівняння

3. У вірші «Бабунин дощ» кінь був

(Г) у торбі

4. Який казковий герой із вірша «Бабунин дощ» прийшов до бульбохати, а потім пішов у степи?

На мою думку, до хати підходив казковий герой світ.

5. Як ви розумієте вигадані М. Вінграновським слова стежко яблуката й бульбохата з вірша «Бабунин дощ»?

Вигадане слово стежко яблуката стежка говорить нам, що вже дозріли яблука і видався багатим урожай. Бульбохатою автор називає звичайну сільську хату, біля якої росте бульба на городі.

6. З яких слів видно, що у вірші «Сама собою річка ця тече.» річки ставляться з теплом і ніжністю? Випишіть ці слова.

Ця річечка тече для клена і для мене, її й тоді я бачу, коли сплю. Я річечку оцю в городі в нас під кленом, Як тата, й маму, і як мед люблю.

7. Що таке патріотизм? Як це почуття виявляється у вірші «Сама собою річка ця тече»?

Патріотизм - це любов і відданість Батьківщині, прагнення власними діями служити інтересам Батьківщини. Слово походить з грецької мови й означає батьківську землю, предків. У вірші «Сама ця ріка тече...» вона втілює любов і дбайливе ставлення до рідного краю, рідного краю, природи.

8. Кого названо донею в рядку Ця річечка Дніпра тихенька синя доня?

Донею Дніпра автор назвав маленьку річку біля хати. Так батьки кличуть своїх маленьких діточок-дівчаток. Річка набуває людських рис, вона, наче жива. Тому це персоніфікація.

9. Що ви знаєте про колискові пісні?

Матері завжди заспокоюють своїх немовлят тихими та милими піснями. Часто згадуються кролики, кошенята, лелеки, солов’ї. Варто зазначити, що ця колискова пісня написана не для малих дітей: «за вікном хлюпочеться плавба твоїх літ і долі гомінливої», — висловив її автор патріотичними словами, закликаючи любити Україну і жити для неї.

10. Поміркуйте, чому всі звертання у вірші «Перша колискова» ужито в кличному відмінку, а в останній строфі — у називному.

На мою думку, на початку вірша автор присипає дитину добрими словами , звертається до неї з просьбою любити Україну.

11. Знайдіть у вірші «Сама собою річка ця тече.» слова, що позначають смак і запах.

У вірші «Сама собою річка ця тече...» зустрічаються слова «солодкими хмаринами з дощем», що позначають смак. Слова «і наша хата пахне їй борщем» позначають запах. Вони маленьку річку роблять домашньою та рідною, вказують що вона тече по українській землі.

12. Знайдіть у «Першій колисковій» епітети й персоніфікації та запишіть їх.

У «Першій колисковій» епітети: в теплих снах, зоря висока, гіллячка голуба, доля гомінлива, сонна яворина, маленький чоловік, сон сріблястий. Персоніфікації: тривога кароока, ідуть в поля жита, зоря йде, спи, моя гіллячко, тіні сплять і сонна яворина.