Міфи і легенди давніх українців: Про зорний віз, Дажбог, Чому пес живе коло людини







Прочитати самі легенди можна тут: міфи та легенди давніх українців

1. Розповідь казкового чи фантастичного характеру про незвичайну подію або життя й діяльність якоїсь реальної особи називається

В — легендою.

2. Віз на нічному небі складається із зірок

В — восьми.

3. Собака, за легендою, шукав собі друга-товариша в такій послідовності:

Г — вовк - ведмідь - лев - людина.

4. Що таке фольклор? Чому народну творчість називають усною?

До нас дійшла велика кількість народних казок, легенд, переказів.
Усі ці твори називають фольклором (від англ. folk-lore — народна мудрість), або усною народною творчістю. Фольклор — це усна народна творчість (це створені народом та ті, що існують в народних масах поезія (перекази, пісні, казки, епос), музика (пісні, інструментальні наспіви, п’єси), театр (драми, сатиричні п'єси, театр ляльок), танець. Коли не було писемності люди передавали свою творчість з уст в уста (звідси й прикметник усний).

5. Чим легенда відрізняється від міфу?

Легенда — це розповідь казкового чи фантастичного характеру про незвичайну подію або життя й діяльність якоїсь особи. У легендах здебільшого йдеться про реальну людину, яку знає і любить народ, або про визначну Історичну подію. Міф — це розповідь, що передає уявлення наших далеких предків про створення світу, його будову, про богів і демонів, різних фантастичних істот. У міфах на відміну від легенд ідеться про вигаданих багатою людською фантазією богів і демонів.

6. Поміркуйте й скажіть, чому героїв легенд народ наділяв надлюдськими можливостями.

Героїв легенд народ наділяв надлюдськими можливостями тому, що люди хотіли бачити в них героїв, які можуть подолати абияке зло та перемогти

7. На які різновиди поділяють легенди?

Учені поділяють легенди на три різновиди:

  • міфологічні,
  • біблійні
  • героїчні.

8. Що означають, за легендою, сім великих зірок та одна маленька на ніч­ ному небі?

За легендою «Про зоряний віз» з глечика вилетіло сім великих зірок і восьма маленька, та й поставали на небі — це душі спраглих чоловіків, котрим дівчина дала пити холодну воду, і одна маленька — це душа собаки, який перекинув глечик, щоб всі бачили щирість дівчини.

9. На скільки частин за змістом можна поділити легенду «Чому пес живе коло людини»?

Легенду «Чому пес живе коло людини» можна за змістом поділити на чотири частини, за кількістю зустрічей в пошуках друга.

10. Людина сильніша від лева, царя звірів, своєю фізичною силою чи чимось іншим? Поясніть свою думку.

На мою думку, людина сильніша від лева, царя звірів, своїм почуттями, любов'ю, розумом, здібностями, досвідом.

11. У збірці українських приказок і приспівки зібрано майже двісті висловів про собаку. Яка з наведених нижче приказок (прислів'їв) найближче за змістом до легенди «Чому пес жива коло людини»?

На мою думку, прислів'я «Пес держиться чоловіка, а кіт — хати» дуже близьке до легенди «Чому пес живе коло людини».

12. Прочитайте міф «Дажбог» і прокоментуйте ілюстрацію до нього.

На ілюстрації до міфу «Дажбог» я бачу на троні над землею, деревами й усім живим сидить бог-Сонце. Люди приносять пожертви, прославляють його величними та вдячними словами. Він приймає ці дари. Собою нагадує вогняну людину, яка має велику силу та владу, бо є родоначальником та покровителем русів-українців.

Прочитайте міфи й легенди «Берегиня», «Неопалима купина», «Як виникли Карпати», «Чому в морі є перли і мушлі». Випишіть у зошит незрозумілі слова.

"Берегиня" - Сварог (бог Сонця, світла і добра), Берегиня (богиня — захисниця людей від усякого зла), Білобог (бог добра, Сонця), Чорнобог (бог темряви, зими, холоду), жорна (пристрій для ручного і механізованого помелу), Перун (бог грози, грому, блискавки); "Неопалима купила" - узвишшя (невеликий пагорб), купина (лісова трав'яниста рослина з білими квітками), облизень (невдача), зело (рослинна, зілля); "Як виникли Карпати" - ґаздівство (господарство), ґазда (господар), труночок (невеликий пагорб), ультиматум (категорична вимога, що супроводжується погрозами); "Чому в морі є перли та мушлі" - перлини (тверде кругле утворення в черепашках деяких молюск), мушлі (захисний скелет, тобто черепашка, що зкриває тіло молюсків.