Літописні оповіді. Три брати — Кий, Щек, Хорив і сестра їхня Либідь







Поміркуй!

Як літописець характеризує полян?

Літописець характеризує полян як мудрих і тямущих людей. Він пише: "І були мужі мудрі й тямущі, а називалися вони полянами, від них поляни й донині в Києві". Тобто поляни постають як розумний і освічений народ.

Розкажи, як пам’ять про засновників Києва збереглася у назвах різних його місцевостей?

Пам'ять про засновників Києва - братів Кия, Щека, Хорива і їхню сестру Либідь - збереглася в назвах київських гір і місцевостей. Кий сидів на горі, де зараз Боричів узвіз. Щек - на горі Щекавиці. Хорив - на горі, яка від нього прозвалася Хоривицею. А річка Либідь названа на честь їхньої сестри.

Що ти довідався/довідалася про Кия з твору?

З твору ми дізнаємося, що Кий був князем, а не простим перевізником, як дехто казав. Він ходив у Царгород (Константинополь) до візантійського імператора, який зустрічав його з великими почестями. Також Кий заснував на Дунаї городок Києвець. Все це свідчить, що Кий був впливовим і шанованим правителем.

Якою ти уявляєш Либідь? Підготуй її словесний портрет або ж намалюй. Подумай, чому дівчину назвали саме таким ім’ям?

Либідь - молодша сестра Кия, Щека і Хорива. Вродлива дівчина з довгим волоссям, рум'янцем на обличчі. Очі блакитні або карі. Руки натруджені, але зберігали жіночу красу. Сильна духом, мудра, добросерда і турботлива, проте рішуча і непоступлива. Типова працьовита жінка того часу, яка долала негаразди поряд з братами.

Поміркуй!

У чому відмінність літописів від легенд?

Відмінності між літописами і легендами:

  • Літописи - історичні твори, що спираються на факти. Легенди - твори усної народної творчості, що описують надзвичайні події.
  • Літописи писали освічені книжники. Легенди творив простий народ.
  • Літописи збереглися в рукописах. Легенди довго передавалися усно.

Розкажи про найвидатнішого літописця часів Київської Русі.

Найвидатнішим літописцем Київської Русі був Нестор Літописець (кін. XI - поч. XII ст.). Він - автор "Повісті минулих літ" (бл. 1113 р.). Цей найдавніший збережений літопис - цінне історичне джерело і видатна літературна пам'ятка.

Поміркуй!

Уважно роздивися світлину пам’ятника засновникам Києва. Як ти гадаєш, що символізують саме так розміщені постаті Кия, Щека, Хорива та Либеді?

З уважного розгляду світлини пам'ятника засновникам Києва, можна помітити, що постаті Кия, Щека, Хорива та Либеді розташовані на човні. Це символічно зображує їхню мандрівку та освоєння нових територій вздовж Дніпра, де вони врешті-решт оселилися та заснували місто Київ.

Сама композиція пам'ятника передає динаміку та рух вперед, що символізує початок нової ери та народження міста.

Якими постають засновники Києва і Нестор Літописець на ілюстраціях Г. Якутовича? Які риси цих людей підкреслює художник?

На ілюстраціях Г. Якутовича засновники Києва постають як сильні, рішучі та авторитетні постаті. Художник зображує їх з виразними обличчями, гордою поставою та благородними рисами. Це підкреслює їхню легендарність та величність як засновників міста.

Читай і досліджуй!

1. Скористайся бібліотекою і прочитай декілька уривків із «Повісті минулих літ» у переказі В. Близнеця.

Розкажи однокласникам/однокласницям, описи яких подій запам’яталися тобі найбільше. Який історичний діяч Київської Русі тебе особливо вразив? Чим саме?

Прочитавши уривки з "Повісті минулих літ" у переказі В. Близнеця, я можу поділитися такими враженнями:

Найбільше мені запам'яталися описи таких подій:

  1. Легенда про заснування Києва трьома братами - Києм, Щеком, Хоривом та їхньою сестрою Либіддю. Цікаво, як імена цих напівлегендарних персонажів відобразилися в назвах київських гір і річки Либідь. Це свідчить про давність цієї легенди.
  2. Укладення миру князя Святослава з греками і його трагічна загибель на дніпровських порогах від рук печенігів. Вражає сміливість і войовничість цього князя, а також зрада печенігів, підбурених греками.
  3. Вибір віри князем Володимиром. Дуже цікаво описано, як до Володимира приходили посли від різних релігій - мусульманської, католицької, юдейської. Але найбільше його вразила розповідь грецького філософа про християнство.
  4. Розгром печенігів під Києвом князем Ярославом Мудрим і початок великого будівництва в Києві - спорудження Софійського собору і Золотих воріт. Це був час найбільшого розквіту Київської Русі.

Серед історичних діячів мене найбільше вразив князь Ярослав Мудрий. Він постає як освічений і мудрий правитель, який любив книги, засновував бібліотеки, будував храми. Під його правлінням Київська Русь досягла вершини могутності. Також Ярослав Мудрий уклав перший писаний збірник законів - "Руську правду". Він справді заслужив своє прізвисько.

Підсумуй!

Чому Київську Русь вважали однією з найкультурніших держав тогочасної Європи?

Київську Русь вважали однією з найкультурніших держав тогочасної Європи, тому що в ній було багато освічених людей, розвивалася писемність, література, мистецтво, архітектура. У Києві та інших містах було збудовано чимало величних храмів, існували бібліотеки. При Ярославі Мудрому в Софії Київській зберігалося понад 900 книг - величезна кількість на той час.

Чому літописи мають саме таку назву?

Літописи мають таку назву, бо в них записували події за роками, "літами". "Літопис" дослівно означає "опис літ, років". Це були хронологічні записи історичних подій.

Що ти знаєш про життя Нестора Літописця?

Нестор Літописець жив наприкінці XI - на початку XII ст., був ченцем Києво-Печерського монастиря. Він був високоосвіченою людиною свого часу, знав грецьку мову. Головною працею його життя став літопис "Повість минулих літ", який він уклав близько 1113 року на основі давніших літописів, переказів, документів.

Чому «Повість минулих літ» є одночасно й історичним документом, і художнім твором?

"Повість минулих літ" - це одночасно історичний документ, бо в ній описані реальні історичні події, і художній твір, адже ці події подано в літературній формі, з використанням художніх засобів, діалогів, молитов. У "Повісті" також є фольклорні легенди й перекази.

Які докази наводить Нестор Літописець, щоб заперечити твердження, ніби Кий був перевізником на Дніпрі?

Нестор Літописець наводить такі докази, що Кий не був перевізником: Кий князював у своєму племені, ходив у Царгород до візантійського імператора, який приймав його з великими почестями. Також Кий заснував місто Києвець на Дунаї. Все це свідчить, що він був не простим перевізником, а впливовим правителем.

У чому, на твою думку, полягає важливість для сучасників/сучасниць збереження літописних оповідей про наше минуле? Для чого варто зберігати пам’ять про минуле свого роду і народу?

Збереження літописних оповідей важливе тому, що вони є нашою історичною пам'яттю, розповідають про життя, звичаї, вірування наших предків. Знання свого минулого допомагає краще розуміти сучасність, не повторювати помилок, пишатися здобутками пращурів. Пам'ять роду і народу робить нас свідомими спадкоємцями своєї культури.

Як ти оцінюєш свої знання про літописи після опрацювання матеріалу підручника?

Після опрацювання матеріалу підручника мої знання про літописи значно поглибилися. Я дізнався про особливості літописання, про видатного літописця Нестора, про історичну і художню цінність "Повісті минулих літ". Ці знання спонукають мене більше цікавитися історією рідного краю.