Літопис «Повість минулих літ» (уривки про заснування Києва, про помсту княгині Ольги, про напад хозарів)







Ключові слова:

  • оригінальна давня українська література;
  • княжа доба;
  • літопис;
  • події від створення світу до часів Нестора Літописця (1113);
  • щире захоплення героїчним минулим; глибокий сум з приводу княжих міжусобиць і лиха, заподіяного ординцями;
  • друга назва — «Початковий літопис».

Найперший літопис, укладений у Києві на початку 12 ст. Було 3 редакції: 1) Нестора Літописця, 2) Ігумена Сильвестра, 3) невідомого автора.
Оригінали втрачені, дійшли списки - Іпатіївський та Лаврентіївський (14 -15 ст).

Легенди:

Про заснування Києва.

Апостол Андрій Первозваний під час подорожі по Дніпру напророкував, що на пагорбах постане «город великий і церков багато воздвигне Бог». Згадано давню легенду про Кия, Щека, Хорива та їхню сестру Либідь, які заснували нове місто, згодом назване на честь Кия.

Про помсту княгині Ольги.

Княгиня Ольга жорстоко помстилася древлянам за вбивство її чоловіка Ігоря:
Взяла в облогу місто і зажадала данину у вигляді голуба і горобця від кожного двору. Уночі птахів відпустили, прив’язавши їм до ніг клоччя з сіркою, яке підпалили. Місто згоріло, а жителів, які врятувалися від пожежі, узяли е полон.

Про напад хозарів.

Після смерті Кия, Щека і Хорива на полян напали деревляни та інші племена. Згодом прийшли хозари, які почали вимагати данину. Поляни «дали од диму по мечу». Мечі були великими і двосічними, така зброя налякала хозарів. І мовили старці хозарські.

Цитатник:
з «Повісті минулих літ»:

— Бачите ви гори сі? Так от, на сих горах возсіяє благодать Божа, і буде город великий, і церков багато воздвигне Бог (слова Андрія Первозваного).

Про «Повість минулих літ»:

Проходячи епізод за епізодом нашого найстарішого літопису, я переконався, що вони майже всі зложені віршами. (І. Франко)

Велич і багатогранність цієї пам’ятки вражає. Оповідь літопису поєднала в собі твори найрізноманітніших жанрів: попередні літописні списки й візантійські хроніки, повісті та легенди, юридичні й дипломатичні документи, житія перших руських святих тощо. Але, незважаючи на таке «поєднання», перед нами твір оригінальний, окрім цього, досить складний та суперечливий. (М. Мосієнко)