Леся Українка. Лілея







У яких творах зазвичай діють ельфи?

Ельфи зазвичай діють у фентезійних творах - казках, легендах, романах у жанрі фентезі. Вони є частими персонажами творів Дж.Р.Р. Толкіна, К.С. Льюїса, Дж.К. Роулінг та інших авторів фентезі.

Знайди в інтернеті інформацію про ельфів

Ельфи - це міфічні істоти, що зазвичай зображуються як прекрасні, граціозні створіння невеликого зросту з загостреними вухами. Вони живуть у гармонії з природою, володіють магічними здібностями. В германо-скандинавській міфології ельфи вважалися напівбогами.

Чи є в українських міфах і казках подібні герої? Якщо так, наведи приклади

В українських народних казках є персонажі, подібні до ельфів - це мавки, русалки, лісовики. Вони теж тісно пов'язані з природою, мають надприродні здібності.

Як, на твою думку, розгортатимуться події далі?

Думаю, події розгортатимуться так, що Лелія покаже Павлусю різні світи - багатий панський сад, бідну селянську хатину, фабрику штучних квітів. Через ці образи хлопчик зрозуміє, що справжнє щастя і краса - у простих речах, у любові до природи й ближніх. Ймовірно, Павлусь прокинеться з новим розумінням життя.

Які художні засоби використовує авторка, змальовуючи Лілею?

Авторка використовує такі художні засоби для змалювання образу Лелії:

  1. Епітети - "очиці ясні", "кучері довгі, сріблясті", "білі, прозорі шати", "малесенька золота корона", "крильцята хороші та барвисті".
  2. Порівняння - "крильцята, як у метелика", "міняться різними барвами, немов та веселка".
  3. Зменшувально-пестливі слова - "гарнесенька", "очиці", "голівці", "рученятах", що підкреслюють тендітність і ніжність Лелії.
  4. Метафора - "пахне вона на всю хату", що передає чарівність і дивовижність героїні.

Що фантастичне, а що реальне відбулося з Павлусем?

Фантастичне - Павлусь перетворився на квітку маку і літав разом з ельфом Лелією, спілкувався з квітами-ельфами. Реальне - Павлусь лежав хворий у ліжку, мама доглядала за ним, він заснув і прокинувся.

Чи є чітка межа між фантастичним і реальним у казці? Якщо так, то, де вона пролягає?

Чіткої межі між фантастичним і реальним немає (можливо сон є межею). Фантастичні події відбуваються уві сні Павлуся, коли він засинає під розповіді мами про ельфів. Прокинувшись, він знову опиняється в реальному світі.

Чому панночці нудно?

Панночці нудно, бо вона живе на селі, де, на її думку, нема з ким поспілкуватися, нічим зайнятися. Гості, що приїжджають увечері, вже набридли їй.

Чи могла вона цікавіше проводити час у селі? Як саме?

Панночка могла б цікавіше проводити час - більше спілкуватися з селянами, допомагати їм, знайомитися з сільським життям, природою, а не нудьгувати. Це збагатило б її внутрішній світ.

Які поради ти можеш дати панночці?

Панночці можна порадити бути уважнішою до людей навколо, шукати красу і сенс у простих речах, заняттях. Варто більше цікавитися життям селян, допомагати їм. Це принесе задоволення і наповнить життя сенсом.

Як ти розумієш слово «зневажені»?

"Зневажені" означає ображені, принижені, позбавлені поваги. Панночка зневажливо поставилася до білих лілей, вважаючи їх нецікавими, простими квітами.

Чи завжди зневага дорівнює образливим словам?

Зневага не завжди виражається образливими словами. Іноді байдуже, зверхнє ставлення, ігнорування почуттів іншого - це теж прояв зневаги, хоч і без грубих слів.

Який процес описано в уривку?

У цьому абзаці описано процес виготовлення штучних квітів на фабриці. Різні дівчата виконують окремі операції: вирізають листя і пелюстки, вставляють дротики, фарбують, крохмалять, роблять серединки, клеять і формують готові квіти.

Чи вмієш ти виготовляти прикраси власноруч? Якщо так, то які саме?

Я не маю досвіду у виготовленні прикрас власноруч. Але знаю, що багато людей захоплюється хендмейдом - робить прикраси, листівки, іграшки, предмети декору своїми руками. Це розвиває творчі здібності.

Чи можна назвати процес виготовлення предметів власноруч копітким? Чому?

Так, виготовлення речей вручну - це зазвичай копіткий і тривалий процес. Він вимагає терпіння, посидючості, уваги до деталей. Кожен виріб унікальний, в нього вкладено багато зусиль і часу майстра.

Чи очікувано, що красиві штучні квіти виготовляють у таких важких умовах? Про що це свідчить?

Контраст між красою штучних квітів і жахливими умовами їх виготовлення вражає. Він показує, що за зовнішнім блиском часто ховається важка праця, страждання робітників. Це змушує замислитись про ціну розкоші.

Навколо нас різноманітні речі. Чи задумуєшся, скільки праці вкладено в те, щоб ти ними користувався/користувалася?

Ми справді рідко задумуємось, скільки людської праці вкладено у звичні для нас речі. За кожним предметом стоїть чиясь робота. Важливо це усвідомлювати і цінувати працю інших

Як розумієш прислів’я «Без труда нема плода»?

Прислів'я "Без труда нема плода" означає, що без докладання зусиль, без наполегливої праці не буде хорошого результату, успіху. Щоб чогось досягти, потрібно багато працювати. Це стосується і матеріальних здобутків, і духовного розвитку.

Чому Павлусь спочатку захоплений красою штучних квіток, а потім називає їх бридкими?

Павлусь спочатку захоплений красою штучних квіток, бо вони здаються йому дуже гарними, яскравими, незвичайними. Він ніколи таких не бачив. Але потім, коли Лелія показує йому, в яких жахливих умовах ці квіти виготовляють бідні дівчата на фабриці, Павлусь розуміє, що за зовнішньою красою ховається страждання і несправедливість. Тому він називає ці квіти бридкими - не через їхній вигляд, а через те, що вони символізують.

Як ти вважаєш, куди далі полетять хлопчик і Лелія?

Думаю, далі Лелія понесе Павлуся до Мар'яни в село, щоб показати, як живе її молодша сестра-лілея. Там вони побачать зовсім іншу картину - хоч Мар'яна бідна, але вона з любов'ю доглядає квітку, і та почувається щасливою. Це має навчити Павлуся, що справжнє щастя і краса - у простих речах, у любові та турботі, а не в розкоші та блиску.

Розглянь малюнок. Чи відповідає образ дівчинки на малюнку образу Мар’яни? Чому ти так вважаєш?

Так, образ дівчинки на малюнку відповідає тому, як Леся Українка змальовує Мар'яну. На ілюстрації зображена молода дівчина в простому одязі, яка з ніжністю дивиться білу лілею. Це передає любов і турботу Мар'яни про квітку.

Чи авторка симпатизує героям? Назви один факт, на підставі якого можна зробити такий висновок.

Авторка однозначно симпатизує Мар'яні. Це видно з того, як вона описує її ставлення до квітки - з якою любов'ю дівчина доглядає лелію, незважаючи на власну втому після роботи. Леся Українка пише, що для Мар'яни лелія - "відрада", "мила", "щастя". Такі епітети свідчать про прихильність письменниці до своєї героїні.

Чому Мар’яна говорить так поетично? Про що це свідчить?

Мар'яна говорить так поетично, бо вона щиро любить свою лелію, захоплюється її красою. Через таку мову Леся Українка передає ніжність, замилування дівчини квіткою. Поетичність свідчить про глибокі почуття Мар'яни, її здатність бачити прекрасне в простих речах.

Прочитай абзац уголос. Чи відчувається в ньому ритм?

Так, в цьому абзаці відчувається ритм, особливо в рядках пісні, яку співає Мар'яна. Ритмічність створює враження співучості, мелодійності мови дівчини. Здається, ніби вона промовляє зачаровано, з натхненням.

Назви в цьому уривку епітети

Епітети в уривку: "люба сестриця", "лелія біленька", "добрим словом", "люба Мар'яночка", "дрібно заплетено". Вони роблять мову образною, передають емоції і ставлення.

Прочитай абзац, пропускаючи епітети. Чи змінилося твоє сприйняття? Як саме?

Без епітетів сприйняття абзацу змінюється. Він звучить сухіше, менш виразно й поетично. Зникає відчуття замилування, зворушення. Мова стає буденнішою, менш піднесеною.

То для чого письменники вживають епітети?

Письменники вживають епітети, щоб:

  • зробити описи яскравішими, барвистішими;
  • передати почуття і ставлення персонажів;
  • викликати емоції й асоціації в читача;
  • надати мові образності, поетичності;
  • увиразнити найважливіші риси предметів, явищ, персонажів.

Знайди в тексті три докази того, чому Лелії в Мар’яни набагато краще, ніж у панських квітниках?

У тексті є кілька доказів того, що Лелії в Мар'яни краще, ніж у панських квітниках: а) Мар'яна щиро любить свою лелію, захоплюється нею ("Ти ж моя відрада!", "Ой, ти ж моя мила, лелієчко біла"). Для пані лілеї - просто прикраса саду. б) Дівчина сама доглядає квітку, незважаючи на втому після важкої роботи. У панському саду лілеями опікуються наймані садівники. в) Лелія каже, що їй "краще, ніж цариці", бо Мар'яна для неї "краща мені, як сестричка". Тобто любов і турбота дівчини важливіші за розкіш

Що важливо, аби жити комфортно?

Щоб жити комфортно, важливо мати не тільки матеріальні блага, а й душевний спокій, відчуття потрібності, любові. Навіть бідна людина може бути щасливою, якщо має близьких, улюблену справу, відчуває вдячність за те, що має.

Чи можуть замінити розкішні речі любов і підтримку рідних?

Ні, розкішні речі не можуть замінити любов і підтримку рідних. Вони дають лише тимчасове задоволення, але не зігрівають душу. Без щирих стосунків, розуміння людина почувається самотньою навіть серед достатку і комфорту.

Коли ти почуваєшся щасливим/щасливою?

Я почуваюся щасливим/щасливою, коли:

  • спілкуюся з рідними, друзями, відчуваю їхню любов і турботу;
  • займаюся улюбленою справою, досягаю успіхів;
  • роблю добрі вчинки, допомагаю іншим;
  • насолоджуюся красою природи, мистецтва;
  • відчуваю гармонію й спокій у душі.

Поміркуй і дай відповідь

1. Назви дійових осіб твору Лесі Українки «Лелія». Яким із них ти симпатизуєш? Чому?

  • Павлусь - хлопчик, який потрапляє у фантастичну пригоду
  • Лелія - чарівна квітка, яка показує Павлусю різні світи
  • Мар'яна - бідна дівчина, яка з любов'ю доглядає лелію

Мені найбільше симпатизує Мар'яна, бо вона добра, працьовита, щиро любить квіти. Незважаючи на важке життя, дівчина зберігає чистоту душі.

2. Які елементи фантастичного використала письменниця у творі? Чому ти вважаєш їх фантастичними?

  • Лелія, яка вміє говорити і літати
  • Перенесення Павлуся у різні місця (панський сад, фабрику, село)
  • Чарівне перетворення лелії наприкінці твору Ці елементи фантастичні, бо в реальному житті квіти не розмовляють, не літають і не можуть миттєво переносити людей у просторі.

3. Чи можна з упевненістю визначити вид казки «Лелія»? Чому? Особливості яких різновидів поєднані в цій казці?

"Лелія" поєднує риси літературної авторської казки (написана конкретним письменником, має складний сюжет і персонажів) і фольклорної чарівної казки (є фантастичні елементи, чарівні перетворення, протистояння добра і зла).

4. Які чарівні перетворення ти зміг/змогла б дофантазувати? Поміркуй, яку роль у житті людини відіграють квіти? Чим можна пояснити таку Лесину залюбленість у народну творчість і в природу?

Можна дофантазувати, що лелія перетворюється на дівчину і стає подругою Мар'яни. Або що всі штучні квіти на фабриці оживають і розлітаються по світу дарувати радість. Квіти відіграють важливу роль - вони прикрашають життя, дарують красу і натхнення, символізують ніжність і любов. Леся Українка захоплювалася фольклором і природою, бо там бачила джерело мудрості, краси і гармонії.

6. Розглянь уважно банкноту з портретом Лесі Українки. Яка деталь нагадує про казку «Лелія»? Чи випадково на банкноті зображена лілея?

На банкноті зображена лілея - улюблена квітка Лесі Українки, яка стала центральним образом казки "Лелія". Це не випадково - лілея символізує чистоту, невинність, відродження. Як і творчість письменниці, ця квітка надихає людей на добро і любов.

7. Розвиваймо логічне та креативне мислення. Розглянь кросенс. Усі зображення в ньому пов’язані із життям і творчістю Лесі Українки.

Знайди асоціативний зв’язок між сусідніми (тобто тими, що мають спільний бік) картинками. Щоб ти намалював/намалювала на місці знака питання? Чому?

Я бачу на зображенні кросенс, пов'язаний з життям і творчістю Лесі Українки. Спробую знайти асоціативні зв'язки між сусідніми картинками:

  1. Ландиші і фортепіано: Леся Українка любила природу і музику. Можливо, ландиші надихали її на творчість, а за фортепіано вона складала вірші.
  2. Фортепіано і жінка з дитиною та книгою: Мати Лесі, Олена Пчілка, була письменницею і прищеплювала доньці любов до літератури змалку. Музика і книги супроводжували Лесю все життя.
  3. Жінка з дитиною та книгою і "Казки народів світу": Леся Українка цікавилася фольклором різних країн, що відобразилося в її творах. Мати знайомила її з народними казками.
  4. "Казки народів світу" і лілея: У казці "Лелія" письменниця використала фольклорні мотиви. Лілея стала улюбленою квіткою Лесі, символом чистоти і краси.
  5. Лілея і лисиця: В іншій казці Лесі Українки, "Біда навчить", одним з персонажів є лисиця. Письменниця часто зверталася до образів тварин і рослин у своїх творах.
  6. Лисиця і дитина в ліжку: Леся Українка з дитинства хворіла на туберкульоз, що прикувало її до ліжка. Але хвороба не зламала її дух - дівчинка багато читала, розвивалася, почала писати.
  7. Дитина в ліжку і геометричний орнамент: Орнамент може символізувати вишиванки, українську культуру, яку Леся Українка цінувала і розвивала своєю творчістю, незважаючи на недугу.
  8. Геометричний орнамент і ландиші: Орнаменти часто включають рослинні мотиви. Ландиші ніби повертають нас до природи, з якої починався кросенс.

На місці знака питання я б намалював/намалювала перо, чорнильницю або зошит. Це символізувало б творчість Лесі Українки, її літературний талант, який проявився попри всі життєві труднощі. Письменниця залишила нащадкам безцінний спадок - свої геніальні твори.