Леонід Глібов







АНАЛІЗУЄМО

1. Чи сподобалася вам байка «Щука»? Чим саме?

Так, байка мені сподобалася своїм гумором та сатирою. Автор влучно висміює недолугість і упередженість судової системи, де суддями можуть бути навіть осли чи вівці.

2. Чи справедливо хтось подав заяву в суд на Щуку? Про що саме йшлося в «бомазі»? Зачитайте відповідні рядки з тексту

У "бомазі" йшлося про те, що Щука начебто "такеє виробляла, що у ставку ніхто життя не мав: того заїла в смерть, другого обідрала". Тобто її звинувачували у поїданні інших мешканців ставка.

3. Як у байці описано суддів? Які прикметники й чому використав автор для характеристики кожного із суддів?

Судді описані так:

  • Два Осли - "народ, як бачите, такий добрячий та плохий" - тобто недолугий;
  • Одна "нікчемна Шкапа";
  • Два стареньких Цапа - мабуть, немічні через старість.

Автор влучно дібрав прикметники, аби підкреслити неспроможність таких "суддів" прийняти справедливе рішення.

4. Чому Лисичка взялася рятувати Щуку?

Лисичка взялася рятувати Щуку, бо, як сказано в тексті, Щука часто постачала Лисичці їжу - щупаків, карасиків тощо. Отже, Лисичці було вигідно врятувати Щуку.

5. Яке рішення прийняли судді спочатку? Як ви думаєте, чи було воно справедливим? Чому?

Судді спочатку вирішили повісити Щуку на вербі. На мою думку, це рішення було несправедливим, адже судді були упередженими й недолугими.

6. Що придумала Лисичка, щоб урятувати Щуку? Доведіть, що Лисичка використала наївність і недолугість суддів на свою користь

Лисичка запропонувала втопити Щуку у річці. Вона використала наївність суддів, бо ті повірили, ніби утоплення - це більш жорстоке покарання. Насправді Лисичка врятувала Щуку, адже у воді та почуватиметься як удома.

7. Доберіть до персонажів байки характеристики із запропонованих нижче. Обґрунтуйте свій вибір.

Щука - злодійкувата; Лисичка - хитра; Судді - недалекоглядні, наївні.

8. Чи все вам зрозуміло в байці? Який повчальний висновок ви можете сформулювати за змістом цього твору?

Мені все зрозуміло. Повчальний висновок: не можна довіряти важливі справи некомпетентним людям, бо вони можуть прийняти неправильне рішення.

9. Байка «Щука» є зразком сатири чи гумору?

Це радше сатира, ніж гумор - автор висміює недосконалість судової системи.

МІРКУЄМО

10. Чому, на вашу думку, для змалювання образів суддів автор обрав саме осла, цапа й шкапу, а не інших тварин?

На мою думку, автор вибрав саме цих тварин, щоб підкреслити недолугість суддів:

  1. Осел - уособлення нерозумності, упертості.
  2. Шкапа - нікчемна, непотрібна тварина, якій не можна довірити відповідальну справу.
  3. Цапи - старі, немічні, повільні.

Тобто ці тварини мають риси, які роблять їх абсолютно непридатними на роль суддів. Вибравши саме їх, автор гостро висміює недолугість деяких судових установ. Якби замість них були вовки, леви чи інші "серйозні" тварини, сатира була б не настільки влучною.

ТВОРЧІ ЗАВДАННЯ

11. Придумайте казку за сюжетом байки «Щука». Уявіть, що Лисичка та Щука зустрілися після суду або ж Щука знову попалася на злочині. Яке закінчення матиме ваша казка?

Після того, як Лисичка врятувала Щуку від покарання, вони стали добрими подругами. Щука щедро ділилася з Лисичкою уловом риби, а Лисичка на знак вдячності приносила Щуці новини з навколишніх лісів.

Одного разу Щука знову не втрималася і з'їла маленького рачка. Її знову спіймали й повели до суду. Цього разу суддями були мудрий Дятел, справедлива Сова і суворий Ведмідь. Вони вирішили ув'язнити Щуку.

Та раптом з'явилася Лисичка і запропонувала замість тюрми відправити Щуку назад у річку під її нагляд. Вона пообіцяла стежити, щоб Щука більше нікого не ображала. Судді погодилися. З того часу Лисичка і Щука живуть дружно і нікому не завдають шкоди.

ΤΕΟРІЯ ЛІТЕРАТУРИ

1. Що ви довідалися про жанр байки?

Дізнався, що байка - це невеликий віршований твір з повчальним змістом, в якому використовується алегорія.

2. Що таке алегорія? Наведіть приклади

Алегорія - це зображення людських рис та вчинків через образи тварин, рослин чи предметів. Наприклад: Лисиця - хитра, Вовк - жорстокий.

3. Із яких частин переважно складається байка? Чим оповідь (фабула) відрізняється від моралі?

Байка складається з оповіді (фабули) та моралі. Оповідь - це розповідь про події. Мораль - повчання, висновок.

4. Хто переважно буває персонажами байок?

Персонажами байок здебільшого є звірі, птахи, рослини, предмети, явища природи.

5. Розкрийте алегорію байки «Щука»

У байці "Щука" Леоніда Глібова використовуються алегорії для передачі ідей про соціальну несправедливість і корупцію в системі правосуддя. Ось їх розкриття:

Щука представляє особу, яка знаходиться під загрозою неправедного переслідування, але водночас і власні агресивні інстинкти, які можуть бути шкідливими для оточення.

Судді (два Осли, Шкапа та два Цапи) - це алегорія на некомпетентних, несправедливих і можливо корумпованих суддів, котрі роблять вироки, не ґрунтуючись на фактах чи справедливості.

Лисиця, яка виступає у ролі стряпчого (прокурора чи адвоката), символізує хитрість і підступність, а також здатність маніпулювати системою на свою користь.

Мораль байки полягає у тому, що несправедливість і корупція можуть призвести до абсурдних і нелогічних рішень, і наголошує на важливості справедливості та компетентності в правовій системі.

6. Доведіть, що твір Л. Глібова «Щука» за жанром є байкою. Який повчальний зміст цього твору?

Це байка, бо має усі ознаки жанру: невеликий обсяг, віршована форма, алегорія, повчальний зміст. Повчання: не можна довіряти відповідальні справи некомпетентним людям.

МУХА І БДЖОЛА

АНАЛІЗУЄМО

1. Чому Муху в цій байці на противагу Бджолі названо ледащицею вже на початку твору?

Муху в цій байці називають ледащицею, оскільки з самого початку твору вона відображається як особа, яка воліє лінь і дозвілля, насолоджуючись красою навколишнього середовища, але не беручи в ньому активної участі, на противагу Бджолі, яка працює.

2. Зачитайте виразно уривок байки, коли Муха безсоромно хвалить себе за винахідливість і кмітливість. Чому вона це робить? Чи викликає у вас подібна поведінка осуд? Поясніть чому

Уривок, де Муха хвалить себе:

"Моє життя, голубко мила,
- Талан як слід:
Чи де бенкет, чи де обід
Або весіллячко, родини,
- Такої гарної години
Ніколи не втеряю я:
І їм, і ласую доволі,
- Не те що клопоти у полі
І праця, бідная, твоя!"

Муха робить це, щоб самоутвердитися і виправдати свій спосіб життя перед Бджолою, що працює. Хоча вона виглядає впевненою в собі, її поведінка може викликати осуд, адже вона намагається знецінити працю іншого, хвалячись своїм лінивим способом життя.

3. Проаналізуйте діалог Бджоли і Мухи. Які риси характеру персонажів розкрито в цій розмові?

У діалозі Бджоли і Мухи розкриваються протилежні підходи до життя: Бджола - працьовита, відповідальна, зайнята збором нектару; Муха - лінива, самовдоволена, шукає легких шляхів.

4. Чи є в цій байці влучне висловлення, яке називають мораллю? Чому останню строфу, яку розпочато словами «Нехай ся байка мухам буде...», не можна вважати мораллю?

У цій байці немає чітко сформульованого висловлення, яке б слугувало мораллю.

Остання строфа, що починається словами "Нехай ся байка мухам буде...", не є мораллю, оскільки в ній немає узагальненого повчального судження. Це радше побажання, щоб подібна історія послужила повчальним прикладом для мух та інших істот, які живуть так само безтурботно і егоїстично, як героїня байки.

Але чіткого формулювання моралі, де б у лаконічній формі містився загальний висновок чи порада, в тексті немає. Хоча загальний повчальний зміст і так зрозумілий з контексту твору.

5. Розкрийте алегорію байки «Муха і Бджола»

Алегорія в байці "Муха і Бджола" полягає в тому, що ці комахи уособлюють два протилежні типи людей:

Муха - це алегорія лінивої, егоїстичної людини, яка живе коштом інших, не докладати зусиль. Вона насолоджується результатами чужої праці, відвідуючи бенкети та свята. Муха вважає себе розумнішою за інших, бо вміє знайти легкі шляхи.

Бджола натомість символізує старанну, працелюбну людину, яка щодня займається корисною справою, збираючи нектар та виробляючи мед. Вона не скаржиться на втому, а дбає про загальне благо.

Отже, Муха і Бджола уособлюють контраст між егоїзмом і альтруїзмом, лінощами і працелюбністю, паразитичним і продуктивним способами життя. Автор засуджує перше і вихваляє друге.

МІРКУЄМО

6. Чому Муха «спесиво» поглядала навкруги? Чи можна вважати, що в неї завищена самооцінка? Поясніть свою відповідь

Муха "спесиво" поглядала навкруги, тому що відчувала себе кращою за інших через свій безтурботний спосіб життя. Вона вважала, що їй пощастило з долею, бо вона може насолоджуватися життям, не докладаючи зусиль. Так, можна сказати, що в Мухи завищена самооцінка - вона переоцінює свої "заслуги" і значущість.

7. До якої дійової особи байки «Щука» подібна своїм характером і вчинками Муха? Чому ви так вважаєте?

За характером і вчинками Муха схожа на Лисицю з байки "Щука". Обидві вдаються до хитрощів заради власної вигоди: Лисиця рятує Щуку, бо та постачає їй їжу, а Муха хвалиться тим, як вміло користується нагодою поласувати на чужому столі.

8. Чого навчає байка «Муха і Бджола»?

Байка "Муха і Бджола" навчає, що працелюбність, старанність і корисна діяльність є набагато ціннішими рисами, ніж егоїстичне існування чужим коштом. Вона також показує, що самовпевненість не завжди виправдана.

ЖАБА І ВІЛ

АНАЛІЗУЄМО

1. Чим здивував і зацікавив Жабу Віл? Чому її бажання дорівнятися своїм розміром до Вола смішне, а для самої Жаби - ще й небезпечне?

Жабу здивував і зацікавив своїми розмірами Віл. Її бажання дорівнятися до нього смішне, бо Жаба і Віл - істоти абсолютно різних розмірів. А для самої Жаби це ще й небезпечно, бо може призвести до фатальних наслідків.

2. Які риси характеру проявляє Жаба, намагаючись дорівнятися до Вола?

Жаба проявляє такі риси, як невдоволеність собою, заздрість, нерозсудливість, впертість, самовпевненість. Вона не бачить меж можливого.

3. Чому інша Жаба не поділяє думок своєї подруги й постійно просить її не робити дурниць?

Інша Жаба намагається відрадити подругу від небезпечних дій, просить її схаменутися. Вона більш розсудлива і розуміє абсурдність ситуації.

4. Що сталося із Жабою, яка намагалася дорівнятися до Вола?

З натуги Жаба луснула і померла.

5. Визначте частини цієї байки: оповідь (фабулу) й мораль

Оповідь — уся розповідь про спроби Жаби дорівнятися до Вола.

Мораль: "Такі і в світі жаби є, /Прощайте, ніде правди діти".

6. Розкрийте алегорію байки «Жаба і Віл». Яких людей висміює автор?

В алегорії Жаба — нерозумна, заздрісна людина, що прагне неможливого. Автор висміює тих, хто ставить перед собою абсурдні, нездійсненні цілі.

МІРКУЄМО

7. Як Л. Глібов передає власне ставлення до зображуваних у байці подій?

Своє іронічне ставлення Глібов передає через коментарі другої Жаби, яка намагається відрадити подругу від дурниць.

8. Порівняйте подані нижче образи з байок Л. Глібова. Що між цими персонажами спільне, а що відмінне?

Спільне в персонажів Глібова — прагнення легких шляхів, егоїзм, ігнорування голосу розуму.

Відмінне — Жаба діє через нерозважливість, а Муха і Лисиця — свідомо, з корисливих міркувань.