Легенди українців. Берегиня







Чому хліб називають «дивом» ?

Хліб називають "дивом" тому, що для людей того часу це було щось нове і незвичайне. Вони ніколи раніше не бачили такої їжі, яка була схожа на сонце. Сварог показував людям, як будувати хати, робити печі та жорна, випікати хліб.

Яких умінь навчав Сварог людей? Чи доречне до цього епізоду прислів’я «Краще раз побачити, ніж сто разів почути»? Чому?

Сварог не просто розповідав, а показував людям всі ці вміння. Він розумів, що найкращий спосіб навчити - це наочно продемонструвати. Тому прислів'я "Краще раз побачити, ніж сто разів почути" дуже доречне до цього епізоду.

Люди могли на власні очі побачити весь процес випікання хліба, роздивитися піч та жорна. Це набагато ефективніше, ніж якби Сварог просто розповідав про це на словах. Побачивши все наочно, людям було простіше зрозуміти й запам'ятати, як це робиться. Вони змогли повторити це самі у своїх оселях.

Чого вчила людей Берегиня?

Берегиня навчала людей виготовляти одяг з полотна. Вона показувала, як робити куделю з конопель, сукати нитку, ткати полотно, вибілювати його та вишивати.

Із чим асоціюється білий колір у цьому епізоді? Чому?

У цьому епізоді білий колір асоціюється з чистотою, світлом і добром, адже Берегиня каже, що людям личить ходити в білому одязі, "як дітям Білобога". Тобто білий колір символізує приналежність до світлих, добрих сил.

Чи схожа роль білого кольору в легенді «Берегиня» і казці «Чотири сестри» Валерія Шевчука (образ Білокосої)? Доведи свою думку.

В обох творах білий колір асоціюється з чистотою, світлом і добром.

У легенді "Берегиня" Берегиня каже людям носити білий одяг, "як личить дітям Білобога". Тобто білий символізує приналежність до світлих, добрих сил.

Так само в казці "Чотири сестри" сестра з білим волоссям (Білокоса) спочатку уособлює чистоту і невинність, перш ніж її зіпсує Чорний Птах.

Із чим асоціюється чорний колір у цьому епізоді? Чому?

Натомість чорний колір у легенді асоціюється зі злом, руйнуванням, підземним світом. Чорнобог, який метається в "похмурому Підземному Царстві" і намагається розвалити Землю, втілює темні сили.

Чи можна ототожнити символіку чорного кольору в легенді «Берегиня» і казці «Чотири сестри» Валерія Шевчука (образ Чорного Птаха)?

В обох творах чорний колір асоціюється зі злом, руйнуванням і підземним світом.

У "Берегині" Чорнобог лютує у своєму "похмурому Підземному Царстві" і намагається зруйнувати Землю, втілюючи темні сили.

Так само в "Чотирьох сестрах" Чорний Птах є втіленням зла, яке псує Білокосу і намагається завадити іншим сестрам відновити природний порядок.

Чому саме Берегині вдалося подолати Чорнобогове військо?

Берегині вдалося подолати Чорнобогове військо завдяки силі її краси й світла. Вона вийшла назустріч потворам вся в яскраво-білому вбранні, з червоними вишивками. Її біла краса зупинила і заворожила чорне військо, змусивши його відступити. Берегиня уособлює світлі, добрі сили, які здатні перемогти темряву і зло.

Чи можна стверджувати, що колона створена за образом давньоукраїнської Берегині? Чому?

Так, можна стверджувати, що монумент Незалежності в Києві створений за образом давньоукраїнської Берегині. Колона зображує жіночу постать з піднятими догори руками, що дуже нагадує опис Берегині в легенді - "богиня здійняла догори руки". Берегиня символізує захист, незалежність, перемогу світла над темрявою. Ці ж ідеї втілює і монумент Незалежності.

Знайди слова, які є протилежними за значенням у виділеному уривку. Які сили вони протиставляють ?

У виділеному уривку протиставляються слова "білому сяйві" і "чорних". Вони символізують протистояння світлих сил (Краси, яку уособлює Берегиня) і темних сил зла (чорної потвори Чорнобога). Ця боротьба світла і темряви, добра і зла - головний конфлікт легенди.

Поміркуй і дай відповідь

2. Як віддячили люди Берегині?

Люди віддячили Берегині тим, що стали її віншувати й молитися їй як захисниці дому від чорних сил. Вони вишивали її образ з піднятими руками на рушниках, сорочках, вирізьблювали на дверях і вікнах, щоб Берегиня захищала їх від усього злого.

3. Символом чого є Сварог?

Сварог є символом творення, розвитку, вогню, ковальства. Він навчав людей будувати світлі хатини, пекти хліб, виготовляти ткацькі верстати. Сварог уособлює творчі, світлі сили.

4. Символом яких сил виступає Чорнобог? Доведи думку цитатами з твору.

Чорнобог виступає символом темних, злих, руйнівних сил. Це видно з таких цитат: "То лютував Чорнобог. Він шаленів, метався в своєму похмурому Підземному Царстві, несамовито гупав усім тулубом своїм у Землю, намагаючись її розвалити чи перевернути." "І зійшлися Чорнобог і Мара. І створили чорних панцирних потвор.”

5. Які засоби використано для зображення боротьби добрих сил зі злими?

Для зображення боротьби добра зі злом використано такі засоби:

  • протиставлення кольорів (біле вбрання Берегині проти чорних потвор Чорнобога)
  • контраст (краса і світло Берегині проти потворності й темряви чудовиськ)
  • гіперболізація (величезні ящери, що здригають землю)

6. Добери асоціації до образу Берегині. Поміркуй, від якого дієслова пішло слово «Берегиня»? Що може символізувати цей образ?

Асоціації до образу Берегині - захист, краса, світло, тепло домашнього вогнища. Слово "Берегиня" походить від дієслова "берегти". Цей образ символізує охорону дому, родини, народу від зла і темряви.

7. Чи є підтвердження у творі твоїм міркуванням про те, що Берегиня — це захисниця й охоронниця

Так, у творі є підтвердження, що Берегиня - захисниця й охоронниця. Вона зупинила військо Чорнобога, прогнала чудовиськ. Люди почали молитися їй як захисниці дому від чорних сил, зображувати її образ як оберіг.

8. Проаналізуй ланцюжок слів. Поясни, що таке «оберіг».

Оберіг - це предмет, який має захищати від лиха, хвороб, ворожих сил. Слово пішло від дієслова "оберігати". Образ Берегині на вишивках, різьбленнях став для людей таким оберегом.

9. Чи використовуєш ти обереги у своєму житті? Якщо так, то які? Чи є обереги у твоєму домі? Сфотографуй один із них і презентуй його в класі.

Ні.

10. Дай розгорнуту відповідь на запитання, чому і в народних легендах, і в народних казках завжди перемагає добро.

У легендах і казках добро перемагає зло, бо це відображає одвічне прагнення людей до справедливості, їхню віру в перемогу правди й краси. Ці твори утверджують моральні цінності, вчать розрізняти добро і зло. Торжество добра дає надію й оптимізм.

11. Об’єднайтеся в групи. Виберіть одне із зображень Берегині, складіть його опис і презентуйте однокласникам та однокласницям.

Мурал "Берегиня" є твором вуличного мистецтва, розташованим у Києві, поруч із Майданом Незалежності. Цей мурал зображує обличчя жінки, виконане у стилізованій манері з яскраво-синьою хусткою. Жіноче обличчя оточене соняшниками, які є символом, пов'язаним з Україною.

Мурал вирізняється багатим, текстурованим виконанням, з видимими мазками пензля та відчуттям глибини та об'ємності. Фонове зображення включає міський пейзаж з будівлями та архітектурними елементами, що свідчить про його розташування в урбаністичному середовищі.

12. Перекажи текст від імені Білобога, Берегині, Чорнобога. Чи однакові перекази у всіх? Чому?

Переказ від імені різних персонажів буде відрізнятися, бо кожен бачить події зі свого погляду. Білобог розповідатиме про творення, Берегиня - про навчання людей і захист від зла, а Чорнобог - про своє прагнення знищити світло і добро. Та попри різницю в деталях, основний зміст лишиться незмінним.

13. Домашнє завдання. Створи проєкт «Напиши легенду». Тема «Легенди рідного краю».

Чудово! Ось кілька ідей для твого проєкту "Легенди рідного краю":

  1. Спробуй дізнатися, чи є легенди про походження назви твого міста/села або якихось місцевих географічних об'єктів (річок, гір, озер тощо). Запиши або перекажи ці легенди.
  2. Поспілкуйся зі старожилами твого краю - бабусями, дідусями, сусідами. Розпитай їх, чи знають вони якісь цікаві легенди, перекази, бувальщини, пов'язані з вашою місцевістю. Запиши ці історії.
  3. Відвідай місцевий краєзнавчий музей або бібліотеку. Там напевно знайдуться збірки легенд і переказів твого регіону. Познайомся з ними, обери найцікавіші.
  4. Пошукай інформацію про легенди твого краю в інтернеті. Є спеціальні сайти і блоги, присвячені фольклору різних регіонів України.
  5. Якщо не вдасться знайти готових легенд, спробуй створити власну легенду, пов'язану з якимось цікавим місцем або історичною пам'яткою твого краю. Поясни походження назви, незвичайний вигляд тощо.
  6. Оформи зібрані або створені легенди у вигляді невеликої книжечки, презентації або відеоролика. Додай ілюстрації.
  7. Представ свій проєкт у класі. Розкажи, що нового ти дізнався про рідний край, працюючи над ним.

Дослідження легенд і переказів рідного краю допоможе глибше пізнати його історію та культуру, відчути зв'язок з предками. Тож бажаю тобі цікавої та плідної роботи над проєктом!

Ось моя спроба створити легенду про походження назви Києва:

Давним-давно, коли ще не було на землі великих міст, а люди жили в невеликих поселеннях, на високих пагорбах над широкою рікою Дніпро оселилися три брати - Кий, Щек і Хорив, та їхня сестра Либідь.

Кий був найстаршим і наймудрішим серед братів. Він навчав людей будувати міцні житла, обробляти землю, ловити рибу. Завдяки його старанням поселення росло і міцніло.

Щек був вправним мисливцем. Він забезпечував поселян дичиною, вчив майструвати луки і стріли. А Хорив розводив худобу і доглядав за нею.

Сестра їхня Либідь була красунею і рукодільницею. Вона ткала, вишивала і прикрашала житла. Також Либідь знала цілющі трави і вміла лікувати хвороби.

Слава про поселення братів і сестри розносилася далеко навкруги. Люди приходили до них за порадою і допомогою. Поселення росло, перетворюючись на справжнє місто.

Якось завітав у ті краї сам Сварог - бог світла і небесного вогню. Побачив він, як мудро керує Кий громадою, яка то розквітає. І вирішив Сварог увічнити його ім'я.

Махнув Сварог рукою - і на найвищому пагорбі спалахнуло яскраве полум'я. І промовив Сварог: "Бути цьому граду стольним. І нехай зветься він відтепер Києвом - містом Кия. І нехай світло небесного вогню осяває його во віки віків, даруючи мешканцям тепло і затишок!"

Загуло полум'я, піднялося до неба, освітлюючи все навкруги. І зрозуміли люди, що сам Сварог благословив їхнє місто.

З тих пір і стоїть град Київ на високих дніпровських кручах. І світить над ним незгасне світло Сварожого вогню, даруючи наснагу і надію. А мудрість Кия, звитяга Щека, працьовитість Хорива і краса Либеді і досі живуть в киянах.

Ось така легенда могла б пояснити походження назви Києва, пов'язавши її з іменем засновника - Кия, та покровительством бога Сварога. Вона поєднує народні перекази про трьох братів і їхню сестру з образами слов'янської міфології.