Конспект уроку-проекту «Кохання в житті і творчості Лесі Українки»







Урок-проект -досліження

Мета. Поглибити вивчення життєпису і творчої спадщини Лесі Українки, допомогти учням пізнати багатогранний різнобарвний світ інтимних почуттів поетеси, зрозуміти особливості її поетичної мови, формувати естетичний смак, тонке сприйняття і розуміння поетичних текстів, виховувати шляхетність почуттів.

Методи і прийоми. Бесіда, художнє читання поезій, малювання « мозаїки почуттів», повідомлення учнів.

Обладнання. Презентація , грамзаписи чи аудіозаписи ,роздруковані тексти віршів.

Хід уроку

Вступ до теми.

Учениця читає поезію.

Кохання – то найкраще почуття!

Воно не має меж, воно безкрає!

З любові починається життя!

Вона усе найкраще починає.

Учень.

Що за дивне почуття ? Кохання. Адже немає на землі жодного, хто б не відчув серцем, розумом цього стану. Це коли душа співає, радієш сонцю, дню, навіть краплині дощовій. Певно, краще за всіх виграють ці почуття у поетів, майстрів слова. Вони виключно всі пережили це прекрасне почуття і особливо трепетно і тонко вилили його на папері.

Ця риса творчої індивідуальності знайшла своє відображення і у поетичній мові Лесі Українки. Яскраво зоріють її задушевні і щирі ,тривожні і радісні,сумовиті і променисті послання-роздуми, народжені взаєминами Лесі Українки з чоловіками.

Повідомлення теми і завдань уроку.

Вчитель.

Кохання має безліч відтінків. Сьогодні ми спробуємо скласти мозаїку кохання у вигляді троянд у житті і творчості Л. Українки. А кожна троянда складатиметься зі слова, барви і музичних звуків. Отож, запишіть у робочих зошитах сьогоднішню дату і тему уроку:

« Мозаїка кохання в житті і творчості Лесі Українки».

Наші завдання:

- поглибити вивчення життєпису і творчої спадщини Лесі Українки;

- пізнати краще розмаїтий світ кохання у житті і творчості поетеси;

- зрозуміти особливості поетичної мови Лесі Українки.

Сьогоднішній фрагмент уроку мав би стати для кожного з вас дослідженням і відкриттям, адже світ інтимних почуттів Лесі Українки надзвичайно розмаїтий.

Подальшу свою роботу ми проведемо у групах( літературознавці ,читці, експерти).

Виберемо чіткі орієнтири в нашій роботі. Сторінки у зошиті умовно поділіть на дві частини:до першої ви будете нотувати тематичні літературознавчі матеріали та висновки;до другої – цитати із творів ,які вразили вас незвичайністю думки, метафоричністю, епітетами.

Сприймання учнями нового матеріалу.

Відкриваємо віконце у творчий світ кохання Лесі Українки.

Робота в групах. Слово надаємо першій групі ( учням-літературознавцям).

Доповідач.

Коли говорять про ЛесюУкраїнку та її творчість, то наголошуємо на силі характеру поетеси. Та Леся Українка – жінка, і якою сильною вона б не була, але її потрібне надійне чоловіче плече, потрібен лицар, хай без коня, і без обладунків,але той, що любить,захоплюється, обожнює. Тому наша група отримала завдання: дослідити, хто з чоловіків прокладав стежку до серця Лесі .

Наше дослідження ми назвали: «Шляхи до храму Лесиної душі».

Учень.

У чарівному куточку Полісся серед замріяних верб на березі спокійного озера прийшло до юної поетеси перше почуття. Максим познайомився з Ларисою влітку 1886-го в Колодяжному, де її батьки мали чималий маєток. Максимові було 18, а Лесі – 15. Коли вони зустрілися знову влітку 1892 року, взаємні почуття спалахнули з небаченою силою. То було перше, ще дівоче кохання волинянки.

Вчитель.

З іменем Максима Славинського пов’язані окремі поезії Л. Українки.

- У яких віршах поетеса згадує своє перше кохання?

В цьому нам допоможуть учні-читці, які проводили дослідження.

Художнє читання поезій.

- Вітер сумно зітхав у саду,

Ти співав , я мовчазно сиділа,

Пісня в серці у мене бриніла,

Вітер сумно зітхав у саду.

- Чудовая мрія, розкішна та ясна,

Кохано в ту ніч обгорнула мене,

Приснилась мені люба доля прекрасна,

Приснилось невидане щастя, дивне .(та інші…)

Запитання для бесіди:( до групи експертів).

- Рядки яких поезій ви прослухали?

- До якого циклу належать ці вірші?

- На яку особливість даних поезій слід звернути увагу?

- Якими означеннями ви б охарактеризували першу любов Лесі Українки?

- З якими кольорами асоціюється у вас кохання Лесі Українки і Максима Славинського?

- Якими фарбами користується поетеса?

У вас є таблиця « Музичні темпи ».

- Якому музичному темпу відповідає мелодія першого кохання Лесі Українки?

Отож, малюємо першу троянду у мозаїці кохання поетеси. Це перша, світла, хмільна любов, як запах м’яти , соснової живиці.

2 Учень.

Нестор Гамбарашвілі був ровесником Лариси Косач. За участь у студентському русі у 1894 році його виключили з Московського університету. Нестор продовжив навчання у Києві. У 1895 році разом із ще одним студентом, Сергієм Френкелем, знімав кімнату в Косачів. Леся давала Несторові уроки французької, він вчив її грузинської.

3 Учень.

Нестор Гамбарашвілі, юнак романтичний із справжнім художнім чуттям і неабияким знанням, вдячно і приязно сприймав товаришування з поетесою. Для неї за вродливим і чуйним образом товариша проступав вимріяний лицар, «без страху й догани, що ніколи не марив про шлюб, а тільки носив у серці образ єдиної дами».

4 Учень.

Влітку 1896 р. Леся проводила Нестора на канікули. Протягом літа вони листувалися. Та 1897 р. почався для Лесі різким загострення хвороби. Боротися з недугою Леся подалася в Ялту. Там, отримавши чергового листа від матері, дізналася про одруження Нестора Гамбарашвілі.

Художнє читання поезій( учні –читці).

«… Не дорікати слово я дала,

І в відповідь на тяжку постанову

Ти дав колючу гілочку тернову,

Без жаху я її в вінок вплела…».

«… Стояла я і слухала весну,

Весна мені багато говорила,

Співала пісню дзвінку, голосну

То знов таємно-тихо шепотіла…»

Запитання для бесіди.

- Які роздуми викликало у вас кохання Лесі І Нестора Гамбарашвілі?

- Якими кольорами ви б передали на полотні цю любов?

- Який музичний темп відповідає такому коханню?

Малюємо другу троянду у мозаїці кохання.

5 Учень.

Влітку 1897 р. В Ялті Леся познайомилася із Сергієм Мержинським. Лесю мучив туберкульоз кісток, Мержинського - сухоти. Він приїхав із Мінська:служить там на залізниці. У його рисах і духовній постаті було щось чаруюче :

- Цей надзвичайно привабливий чоловік справив неабияке враження на сучасників .

« Він подобався всім без винятку, хто тільки його знав. Делікатний, рівний у спілкуванні з людьми, м’який, щедрий, правдивий. В ньому гармонійно поєднувалися фізична і духовна краса, і в цій гармонії був секрет його привабливості.».

6 Учень.

Сергій Мержинський був тяжко хворий на туберкульоз. Він просто згасав на очах , і Леся неймовірно тяжко переживала за хворобу свого товариша. Невимовна туга звучить у цей час поезії.

- Які поетичні строфи, присвячені Сергію Мержинському , вас найбільше вразили?

- «… Моє кохання – то для тебе згуба:

Ти наче дуб високий та міцний,

Я ж, наче плющ, похилений та смутний,

Плюща обійми гублять силу дуба…»

- «…Все, все покинуть, до тебе полинуть,

Мій ти єдиний, зламаний квіте,

Все, все покинуть, до тебе полинуть,

То б було щастя ,мій згубний світе!»

1 Учень.

18 січня 1901 року в Мінську біля ліжка вмираючого Мержинського була написана «Одержима» .32 сторінки рукопису почерком стрімким і летючим, твір, що його потім Франко назвав шедевром, - як це можна було написати за одну ніч, в стані тяжкого стресу? За цим твором стоїть кохання, про яке можна сказати словами Олександра Олеся: « З журбою радість обнялась ».

У поемі перед нами образи розп’ятого на Голгофі Месії, що спокутує вину за людські гріхи перед Богом, і застиглої на Єрусалимському майдані Міріам,що спокутує вину перед Христом. Обома керує любов, але їхня любов різна. Месія любить всіх - і ворогів, і друзів. Міріам же, фанатично люблячи Месію, усім серцем ненавидить його ворогів.

Запитання для бесіди :

- Чи є духовно схожими Міріам і Месія?

- Назвіть епітети, якими можна означити кохання Міріам?

- Який музичний темп, характер відповідає такому коханню?

Малюємо троянду.

2 Учень.

Два з половиною місяці Леся бореться за життя Мержинського, але смерть виявилася сильнішою. Змучена , розбита, знесилена, вона після похорону звертається додому. І знов не близьким людям, а тільки білим аркушам довіряє свій біль.

Художнє читання поезій.

- «…Уста говорять: «Він навіки згинув!»

А серце каже: «Ні, він не покинув!».

Ти чуєш, як бринить немов струна якась тремтяча?

Тремтить-бринить, немов сльоза гаряча,

Тут, в глибині, і б’ється враз зі мною:

« Я тут, я завжди тут, я все з тобою!»

Учень-літературознавець.

Тяжко і довго сумувала Леся за коханим, але не піддалася розпуці, не похилилася.

«…Нехай собі минає рік за роком,

Нехай мій вік уплине за водою,

Ти житимеш красою серед квітів.

Я житиму сльозою серед співів…»

«…Хотіла б я вийти у чистеє поле,

Припасти лицем до сирої землі ,

І так заридати, щоб зорі почули,

Щоб люди вжахнулись на сльози мої…»

Запитання до бесіди:

- Яка спільна тема пов’язує твори, присвячені Сергію Мержинському?

- Визначте колір, музичний темп кохання.

Малюємо троянду.

Учень-літературознавець.

У 1907 році поетеса повернулася до Криму, щоб лікувати свого друга Климента Васильовича Квітку. Згодом він стане її чоловіком. Климент був молодший за Лесю на 9 років. Повідомлення про її заміжжя стало для її близьких несподіванкою, вони вважали, що з її боку кохання там не було. Хоча визнавали, що Квітка обожнював Лесю.

- Справа скінчена – ми звінчалися,- пише поетеса в листі до рідні.-Знайшли такого попа, що сам порадив коротший спосіб без оглашеній. «Ми не запрошували нікого, крім свідків» Сподіваюсь, що тепер матимемо спокій хоч від людей, все гаразд, ніхто нас нічим не мучить, і ми собі збираємось у Крим.» Коли Леся одружилася з Квіткою, їй було вже 37 років.

Запитання для бесіди:

- Як би ви означили таке кохання?

- Визначте колір, який найбільше відповідає настрою кохання.

- Назвіть характерний музичний темп.

Малюємо троянду.

Вчитель.

Що є у світі невмирущим і вічним? Кохання. А здатність людини любити – це і є духовна краса людини. І саме кохання зробило людиною Мавку – головну героїню зворушливої і глибокої драми – феєрії Лесі Українки «Лісова пісня».

- Яким було кохання у цьому творі?

«…Ти сам для мене цілий світ, миліший, кращий,

Ніж той, що досі знала я, а й той

Покращав, відколи ми поєднались….»

«..Ні, любий, я тобі не дорікаю, а тільки смутно,

що не можеш ти своїм життям до себе дорівнятись…»

- Пригадайте, як закінчується драма-поема.

- Якою виявилася любов в епілозі?

- Які барви допомогли б змалювати кохання Мавки і Лукаша?

- Який музичний італійський термін допоможе означити кохання Мавки і Лукаша?

Малюємо троянду.

Вчитель. А тепер погляньмо на мозаїку кохання. Це троянди різнобарвні. Кожна пахне по-іншому:грозою, м’ятою, соснами, айстрами, небом, сонцем , літніми ранками. Любов у поетеси така різна:це ніжність і пристрасть, це стихія і хміль, це невтоленна спрага і тихе сяйво, це велика переможниця. Яке суцвіття відтінків!

А в перекладі на звуки музики – це ціла симфонія, бо яка різнохарактерна музика звучала сьогодні для відображення настрою кожного поетичного одкровення:

драматична і ніжна, пристрасна і спокійна, граціозна і тривожна, стримана і урочиста.

Клас: 

10

Автор: 
Возьна Ольга Михайлівна вчитель мови та літератури Чортківської ЗОШ І – ІІІ ступенів №6
Предмети: 
Українська література