Коли казка стає поезією







Перевірте себе

1. Як сприймали Пушкіна його сучасники?

Сучасники сприймали Пушкіна як батька російської реалістичної лірики.

2. Розкажіть про дитячі роки художника. Які обставини сприяли розвитку його поетичних здібностей та захопленню російським фольклором?

Пушкін дуже любив читати. Вдома у них була велика бібліотека, де маленький хлопчик міг проводити годинами. До них часто приходили в гості відомі літератори, читали свої твори. Любов до фольклору Пушкіну прищепила няня Аріна Родіонівна. Вона розповідала йому казки, знайомила з обрядами, а також співала пісні.

3. У чому виявився вплив фольклору на пушкінські казки? Чим казки поета відрізняються від народних?

Пушкін часто зустрічався з простими людьми та від них записував різні легенди, повір'я і приказки. У казках Пушкіна багато героїв взяті з народних казок. Водночас казки Пушкіна відрізняються від народних. Події в них розвиваються бурхливо, краще описані людські переживання й емоції, є описи природи. Але головна відмінність пушкінських казок в тому, що вони написані віршами.

Назвіть казкових персонажів, згаданих в уривку з поеми Пушкіна «Руслан і Людмила».

Кот вчений, лісовик, русалка, чаклун, богатир, Яга, Кащей.

Літературний практикум

2. На задум вступу до поеми «Руслан і Людмила» Пушкіна надихнула народна казка, почута від няні. Згідно з його нотатками, казка мала такий початок:

«У лукомор'я стоїть дуб, а на дубі тому золоті ланцюги, і на тих ланцюгах ходить кіт: вгору йде - казки розповідає, вниз йде - співає пісні». Як змінилися ці рядки під пером Пушкіна? Наведіть конкретні приклади з тексту.

Лукомор'я і ланцюг залишилися. Але у Пушкіна кіт ходить вправо і вліво: «Йде направо - спів заводить, наліво - казку розповідає, а ...»

3. Як ви вважаєте, чому дуб стоїть в центрі казкового світу, зображеного Пушкіним у вступі до поеми «Руслан і Людмила»?

Тому що дуб - це велике і могутнє дерево, а ще воно живе багато років. Це символ сили, мудрості й могутності.

4. Порівняйте український переклад вступу до поеми «Руслан і Людмила» з оригіналом. Зміни щодо оригіналу є в перекладі?

«Невиданные звери» - перетворилися на нечуваних страхіть; «Брег песчаный и пустой» - берег дикий, пісковий; "Дядька морской" - дозорець морський. У всьому іншому переклад відповідає оригіналу.

Запитання та завдання прочитаним творам

1. Коротко скажіть зміст «Казки про мертву царівну і сім богатирів».

Жив був цар і цариця. Цар поїхав в похід, а цариця тим часом народила дочку. Коли цар повернувся, то цариця померла. Через рік цар одружився з іншою. У новій цариці було дзеркальце, яке говорило, що вона найкрасивіша у світі. Але коли молодий царівна виросла і в неї закохався принц Єлисей, то дзеркальце сказав, що вона найкрасивіша. Цариця вирішила завести дівчину в ліс і погубити. Але дівчині вдалося втекти. І натрапила вона в лісі на будиночок, де жили 7 богатирів. Вона з ними жила, поки цариця не дізналася де вона. Надіслала вона до дівчини служницю, переодягнених в черницю і дала царівну отруйне яблуко. Царівна відкусила його і впала на землю мертва. Богатирі поклали її в кришталеву труну і віднесли до гори. Царевич Єлисей всюди шукав царівну. Вітер йому підказав, де її шукати. Єлисей розбудив царівну, і вони одружилися. А зла мачуха померла від заздрощів.

2. Чому мачуха хотіла позбутися падчерки?

Тому що вона хотіла були найкрасивішою у світі, а дзеркальце сказав, що царівна красива.

3. Знайдіть описи цариці й царівни. Що хорошого в їх зовнішності? А в їх характер? Як ставиться до цих героїням оповідач? Доведіть відповідь прикладами з тексту.

Цариця: «І висока, і струнка, і розумна, і метка, тільки дуже вередлива, гордовита та злослива». Царівна: «Білолиця, чорноброва, і сумирна, й непримхлива». Обидві були красиві та статні, але цариця була вередлива, а царівна непримхлива. Цариця привітно розмовляла лише до свого дзеркальця, а царівна завжди з усіма була добра. Оповідач приязно та з добротою ставиться до царівни. І з нелюбов’ю та неприязню до цариці.

4. Як королевич Єлисей врятував свою наречену? Завдяки яким рисам характеру йому вдалося це зробити?

Єлисей розбив кришталеву труну, де лежала його наречена, і вона прокинулася. Королевич був наполегливий у пошуках царівни, тому йому вдалося знайти її.

5. пофантазуйте! Якби в ваші руки потрапило чарівне дзеркальце, що б ви у нього запитали?

Якби у мене в руках було чарівне дзеркальце, я б запитав у нього що буде в майбутньому і що нас чекає.