Календарно-обрядові пісні зимового циклу (сторінка 29-30)







ПЕРЕВІРЯЄМО

1. Коли виконували колядки, а коли - щедрівки?

Колядки викопували під час обряду колядування, що відбувався в найдовшу зимову ніч, коли, за легендою, Коляда народжує нове сонце. З прийняттям християнства обряд колядування було приурочено до Святвечора (25 грудня за старим стилем, або 7 січня за новим стилем). Щедрівки виконували на Щедрий вечір (Маланки) напередодні Нового року (31 грудня за старим стилем, або 13 січня за новим стилем).

2. Установіть відповідність.

  1. Жниварська - на полях за гарний урожай.
  2. Щедрівка - для вітання господарів з Новим роком.
  3. Колядка - для прославлення народження Сина Божого.
  4. Купальська - про мрії дівчини про швидке одруження.

АНАЛІЗУЄМО

3. Чому українці здавна шанували й любили святого Миколая? Як про це сказано в народній пісні?

Українці здавна шанували і любили Святого Миколая, тому що він визволяв полонених, рятував невинних від смертної кари, неодноразово допомагав бідним на екзекуції і в морі. У народній пісні «Ой хто, хто Миколая любить...» співається про його чудотворні дії та велику любов, яку українці мають до нього. Це свято завжди принесло радість та надію всім, хто вірить у добро та допомогу отця Миколая.

4. Розгадайте ребуси. Чи всі відгадані слова пов’язані з народними піснями зимового циклу? Як саме?

Вертеп, Різдво, колядка.

5. Від яких слів, на вашу думку, було утворено іменники колядка, щедрівка? Використовуючи тлумачний словник, дослідіть значення цих слів: оберіть кожен / кожна одне зі слів і перевірте свої припущення. Обміняйтеся інформацією.

Колядка колядується. Щедрівка: «щедра кутя», на відміну від колядки, яку називали «пісною», або «бідною кутею».

6. Кого наші предки величали в колядках? Зачитайте відповідні рядки з тексту народної пісні.

У колядках наші предки величали Сина Божого, а також змальовували образ Діви Марії, яка народила Ісуса. Наприклад, в колядці "Нова радість стала" говориться: "Ся радість, небу дала, що Діва Сина породила".

7. Про яку «нову радість» оповідає колядка «Нова радість стала»? Як про це сказано в пісні?

Колядка "Нова радість стала" оповідає про "нову радість", яка сталася, коли Діва Марія народила Сина Божого, Ісуса Христа. У пісні про це сказано так: "Нова радість стала, яка не була на світі: Діва родила, І сина світлого".

8. Чи з повагою пастушки з пісні «Нова радість стала» ставляться до Царя-Бога? З чого це видно? З яким проханням вони звертаються до Ісуса?

Пісня "Нова радість стала" ставиться до народження Ісуса Христа з великою радістю. “Ісусе. Маленький наш красний. І прийми від нас дарунки. Які ми принесли”

9. Прочитайте 5-7 куплети народної пісні «Добрий вечір тобі, пане господарю!». Про які три празники в них ідеться? Що кожне з них подарує господарям? Об’єднайтеся в групи й, використовуючи довідникову літературу, знайдіть інформацію про одне зі свят зимового циклу. Розкажіть про нього однокласникам та однокласницям.

Різдво Христове - це перше свято, друге свято - святого Василя, третє свято - Водохреща.

10. Випишіть із прочитаних колядок власні назви, які використано для найменування Ісуса Христа.

В колядках Ісуса Христа називають різними іменами, які відображають Його святість і велич. Наприклад, "Син Божий", "Цар всієї землі", "Спаситель", "Месія".

11. Чому в пісні зимового циклу «Щедрик, щедрик, щедрівочка» господаря викликає ластівка, яка насправді взимку відлітає в теплі краї?

У пісні зимового циклу "Щедрик, щедрик, щедрівочка" ластівка викликає радість, попри те, що вона відлітає в теплі краї взимку. Це символічне зображення, яке відображає прихід весни і нового року, які асоціюються з оновленням і відродженням.

12. Доведіть, що в пісні «Засівна» є гумор й образні перебільшення (гіперболи). Наведіть приклади гіпербол та поясніть їхню роль у тексті.

У пісні "Засівна" є гумор і образні перебільшення. Наприклад, коли говорять, що гроші треба міряти мискою, а дітей - колискою, це перебільшення, яке відображає бажання багатства і добробуту. Образи використовуються для створення веселого і життєрадісного настрою.

13. Знайдіть в одній із пісень зимового циклу (на вибір) повтори. Простежте роль цих художніх засобів у тексті: привертають увагу до зображуваного; допомагають увиразнити думку; посилюють емоційність; підкреслюють мелодійність і ритмічність.

В багатьох піснях зимового циклу можна знайти повтори або анафори. Наприклад, в пісні "Щедрик, щедрик, щедрівочка" повторюється слово "щедрик". Ці художні засоби привертають особливу увагу до зображуваного, допомагають увиразнити думку, посилюють емоційність, підкреслюють мелодійність і ритмічність пісні.

МІРКУЄМО

14. Чому для українців завжди було важливим не тільки власне добробут, а й доля України? Як це відображено в колядці «Нова радість стала»?

Для українців завжди було важливим не тільки власне добробут, а й доля України, бо вони вважали себе частиною своєї країни і її доля була їхньою долею. В колядці "Нова радість стала" це відображено через радість з народження Ісуса Христа, який прийшов, щоб спасти людство.

15. З якою метою українці складали посівальні (засівальні) пісні та виконували їх на Новий рік? Хто з маленьких посівальників, на вашу думку, отримував від господарів / господинь найкращі гостинці?

Посівальні пісні українці складали з метою вшанування початку нового посівного сезону, який символізував оновлення і відродження. Ці пісні виконували на Новий рік, що також символізував початок нового життя. Найкращі гостинці отримували ті, хто найкраще виконував свої обрядові ролі.

16. Поміркуйте, для чого ми вивчаємо колядки, щедрівки та чим вони нас приваблюють.

Ми вивчали колядки й щедрівки, щоб зрозуміти нашу культуру і традиції, які передаються з покоління в покоління. Ці пісні відображають наші народні вірування, історію, свята і цінності. Вони також допомагають нам відчути зв'язок з нашими предками і корінням. Крім того, колядки та щедрівки приваблюють нас своєю мелодійністю, емоційністю і глибоким змістом.