Прочитай діалог, виокремлений курсивом. Про яку рису характеру Лиса йдеться?
Хвалькуватість, гордість. Лис похваляється перед товаришами, що зможе вкрасти курку з базару серед білого дня.
Впертість, небажання слухати інших. Попри застереження товаришів, Лис наполягає на своєму.
Чи можна цей діалог передати фразою «побилися об заклад»? Чому?
Так, цей діалог можна передати фразою "побилися об заклад". Лис фактично закладається з іншими звірами, що зможе здійснити цю крадіжку, хоча вони йому не вірять і відмовляють.
Пригадай, що таке фразеологізм. Наведи приклади.
Фразеологізм - це сталий вираз, значення якого не випливає зі значень окремих слів.
Чому Лис Микита викликав переляк у всіх звірів?
Лис Микита викликав переляк у всіх звірів, бо вони не впізнали його в новому вигляді - весь у синій фарбі, з колючками та дивним важким хвостом. Звірі ніколи раніше не бачили такої дивної істоти, тому злякалися невідомого.
Яких знань не вистачало лісовим жителям, щоб розпізнати Лиса Микиту?
Лісовим жителям не вистачало знань про фарби, їх властивості. Вони не здогадувалися, що хтось може так змінити свою зовнішність. Також звірі були довірливі, не припускали, що хтось може їх обманювати.
Чи можна назвати Лиса кмітливим? Чому?
Лиса Микиту безперечно можна назвати кмітливим. Потрапивши в халепу, він швидко зорієнтувався і придумав, як використати незвичний вигляд собі на користь. Микита хитро обдурив звірів, видавши себе за посланця Святого Миколая. Його розум і винахідливість допомогли йому не лише врятуватися, а й стати царем.
Лис Микита — оптиміст чи песиміст?
Лис Микита - безперечно оптиміст.
Яких людей тобі нагадують мешканці лісу?
Мешканці лісу нагадують людей, які:
- Легко піддаються на лестощі й обман. Вони повірили солодким словам Лиса і відразу визнали його царем, не замислюючись.
- Лицемірні і підлабузливі. Поки Лис був царем, звірі догоджали йому, а коли розкрили обман - відразу накинулися.
Чи почувався Микита щасливим?
Микита навряд чи почувався по-справжньому щасливим. Він постійно боявся викриття, обмежував себе, щоб ніхто не здогадався про обман. Це було більше схоже на страх, ніж на щастя.
Чи завжди за «медовими» словами — щирість? Чому?
За "медовими" словами часто ховається корисливість і нещирість. Улесливі люди просто хочуть чогось досягти за рахунок інших. Варто бути обережним з тими, хто занадто солодко говорить.
Що означає фразеологізми «корона на голові» або «впала корона»?
Фразеологізми "корона на голові" або "впала корона" означають, що хтось загордився, став пихатим, зазнався. Або навпаки - його гординю вгамували, поставили на місце.
Поміркуй і дай відповідь
1. Чи справедливою була кара звірів Фарбованому Лисові? Чому? (Якщо ти вважаєш, що не справедливою, то запропонуй свій варіант кінцівки казки)
Кара звірів Фарбованому Лисові була надто жорстокою. Вони розірвали його на шматки лише за те, що він їх обдурив, хоча до того Лис непогано справлявся з обов'язками царя. Можливо, достатньо було просто прогнати його з лісу або позбавити влади. Якби я переписував кінцівку, то зробив би так, щоб звірі вислухали Лиса і дали йому шанс виправитися.
2. Які людські риси, що притаманні героям твору «Фарбований Лис», автор засуджує? Чому?
Автор засуджує легковажність і довірливість звірів, які сліпо повірили Лисові. Також він висміює їхнє підлабузництво до нового царя. Ці риси призвели до того, що вони дозволили себе обдурити.
3. Хто більше винен в обмані: Фарбований Лис, який ошукав звірів, чи вони самі? Доведи свою думку прикладами з тексту
Більше винен Лис, який свідомо обманював інших заради власної вигоди. Але й звірі не безневинні, бо виявилися занадто наївними й недалекоглядними. Якби вони були уважнішими, то могли б викрити Лиса раніше, наприклад, коли він заспівав по-лисячому.
4. Лис сказав: «Це не погано, що мене так бояться. На цьому можна добре виграти». То що саме він виграв, а що — програв?
Лис виграв владу і почесті, але програв довіру і, зрештою, життя. Його хитрість обернулася проти нього самого.
5. Фарбований Лис прийшов до влади, пообіцявши припинити «несправедливий суд». Але за його царювання «справедливість була така, як звичайно у звірів: хто був дужчий, той кращий, а хто слабший, то ніколи не вигравав». А чи не стосується це й світу людей? Наведи приклади
Так, несправедливість і нерівність притаманні не лише звірам, а й людям. У людському суспільстві теж часто правда на боці сильніших, а не справедливіших. Прикладом може бути корупція, кумівство, утиски слабших.
6. Якщо звірі «жили під новим царем зовсім так, як і без нього», то чому тоді «всі були дуже раді, що мають такого мудрого, могутнього і ласкавого царя, а надто такого несхожого на всіх інших звірів»? У чому ж полягала сила Фарбованого Лиса?
Сила Лиса була в його вмінні маніпулювати й обманювати. Він скористався наївністю звірів і видав себе не за того, ким був насправді. Звірі повірили йому, бо хотіли вірити в доброго і справедливого царя. Їм було легше підкоритися, ніж думати самостійно.
7. Чи змінилося твоє ставлення до Лиса після обговорення казки на уроці? Якщо так, то як саме?
Після обговорення казки моє ставлення до Лиса Микити дещо змінилося. Я зрозумів, що попри його хитрість і підступність, Лис - дуже розумний і спритний. Він зумів використати скрутну ситуацію на свою користь. Хоча його методи не можна назвати чесними, вони свідчать про неабиякий розум і винахідливість. Водночас я ще більше переконався, що брехня й обман рано чи пізно розкриваються і призводять до покарання.
Відшукай в інтернеті, що таке «медіаграмотність». Чи можна вважати, що героям твору «Фарбований Лис» Івана Франка бракує медіаграмотності? Думку обґрунтуй.
Медіаграмотність - це набір знань і навичок, які дозволяють людям критично сприймати, аналізувати й інтерпретувати інформацію в медіа. Героям "Фарбованого Лиса" справді бракувало медіаграмотності. Вони повірили словам Лиса, не перевіривши інформацію, не поставивши під сумнів його історію. Звірі виявилися занадто довірливими й наївними, що й дозволило Лису ними маніпулювати.
8. Чому на одній із купюр зображено портрет Івана Франка? Про що це свідчить?
Це свідчить про визнання його видатного внеску в українську літературу, науку і громадське життя. Франко був не лише талановитим письменником, а й ученим, публіцистом, перекладачем, політичним діячем. Його різнобічна діяльність мала величезне значення для розвитку української культури й становлення нації.
9. Чи читав/читала ти казки про тварин зі збірки «Панчатантра»? Яка казка нагадує тобі «Фарбованого Лиса»? Про що це свідчить?
Так, я читав казки про тварин зі збірки "Панчатантра". Історія про те, як шакал обманом став царем, дуже нагадує "Фарбованого Лиса". В обох випадках хитрий і підступний герой видає себе за когось іншого, щоб отримати владу. Це свідчить про те, що мотив обману заради влади є дуже поширеним у світовій літературі. Він відображає людські вади й прагнення, які існують у всіх культурах.
10. Презентуй прочитану літературну казку (на вибір) як схему чи малюнок.
[Початок казки]
|
V
[Лис Микита забарвлюється в синє]
|
V
[Лис обманом стає царем звірів]
|
V
[Лис використовує свою владу для власної вигоди]
|
V
[Звірі починають сумніватися в Лисі]
|
V
[Лис викритий і покараний звірами]
|
V
[Мораль казки: обман має короткі ноги]
|
V
[Кінець казки]