Іван Франко. Фарбований Лис







Казку Івана Франка "Фарбований Лис" я читав раніше і бачив мультфільм за її мотивами. Це дуже цікава і повчальна історія.

Поміркуй!

Які враження справили на тебе перші рядки казки?

Перші рядки казки одразу захоплюють увагу, показуючи головного героя Лиса Микиту як дуже хитрого, сміливого і впевненого у собі персонажа. Він настільки звик до успіху у своїх крадіжках, що став гордим і самовпевненим.

Чи вдалося Лису Микиті потрапити на торговицю? Завдяки чому?

Лису вдалося пробратися аж до середмістя завдяки своїй спритності - він пробирався городами, перескакував плоти, ховався між рослинами. Але вийти на саму вулицю і торговицю виявилося дуже складно через сильний шум і гармидер.

Які перешкоди трапилися на шляху головного героя?

На шляху до торговиці Лису довелося зіткнутися з гамором і метушнею міста, до якої він не звик. Також його почали переслідувати пси, які одразу впізнали в ньому лиса.

Яким фразеологізмом автор передає скрутне становище, у якому опинився Лис Микита?

Фразеологізм "і в сні не бачив, і в гарячці не чував" дуже влучно передає, наскільки незвичним і лячним був для Лиса той міський шум і багатолюддя.

Прослідкуй у тексті за іншими фразеологічними зворотами та за тим, як майстерно письменник використовує їх для опису подій, характеристики героїв тощо.

В тексті є й інші цікаві фразеологізми - наприклад, "не було смілішого, вигадливішого та спритнішого злодія над нього", "поклав собі міцно". Вони роблять мову казки образною і соковитою.

Як Лису Микиті вдалося сховатися від псів?

Лису вдалося сховатися від собак, заскочивши в діжку з фарбою, яка стояла на подвір'ї.

Як ти розумієш значення слова «торговиця»? Обґрунтуй свою думку, використовуючи текст казки.

Слово "торговиця", яке зустрічається в казці Івана Франка "Фарбований Лис", означає місце, де відбувається торгівля, тобто ринок або базар.

Моє розуміння ґрунтується на тому, як це слово вжито в контексті твору. Ось відповідний уривок:

"Треба було хоч на коротку хвильку вискочити на вулицю, збігати на торговицю і вернути назад. А на вулиці і на торговиці крик, шум, гармидер, вози скриплять, колеса туркочуть, коні гримлять копитами, свині квичуть, селяни гойкають — одним словом, клекіт такий, якого наш Микита і в сні не бачив, і в гарячці не чував."

З цього опису стає зрозуміло, що торговиця - це людне і галасливе місце, де багато возів, тварин, селян, де відбувається жвава торгівля. Саме туди Лис Микита планував прокрастися, щоб вхопити курку.

Поміркуй!

Прочитай опис зовнішності Лиса Микити після того, як він потрапив у діжку з фарбою. Порівняй цей опис із його зображенням на ілюстрації художника Сергія Артюшенка. Чи відповідає зображення на ілюстрації твоєму уявленню, що склалося після прочитання цього епізоду казки?

Щодо зовнішності Лиса після купання в діжці з фарбою, то в казці сказано: "Фарба була не проста, але густа, темно-синя, така, що залізо фарбують, і покрила цілого Лиса від морди аж до хвоста". Тож можна уявити, що Микита став темно-синього кольору, при чому фарба щільно вкрила його від носа до кінчика хвоста.

Ілюстрація Сергія Артюшенка, на мій погляд, добре відповідає цьому опису. На ній ми бачимо Лиса, який увесь став темно-синім, ніби аж чорним. Фарба покрила його повністю, змінивши до невпізнаваності. Художнику вдалося точно передати колір і густоту фарби, про які пише Іван Франко.

Чи вдасться Лису, на твою думку, знайти вихід зі скрутного становища?

Я думаю, що Лис Микита зможе знайти вихід зі скрутної ситуації, в яку потрапив. Його розум, кмітливість і здатність до обману напевно підкажуть йому якийсь спосіб скористатися своїм новим виглядом. Можливо, інші звірі не впізнають у ньому Лиса, і це допоможе йому врятуватися. У всякому разі, такий спритний і винахідливий герой навряд чи розгубиться. Тож будемо стежити за розвитком подій!

Поміркуй!

Які ознаки казки має «Фарбований Лис» І. Франка? До якого виду казок належить цей твір?

"Фарбований Лис" І. Франка має типові ознаки казки: алегоричні персонажі-звірі, фантастичний сюжет, мораль. Цей твір належить до літературних авторських казок про тварин.

Назви персонажів казки «Фарбований Лис». Якими рисами вдачі автор наділив своїх персонажів-звірів? Чи є вони характерними й для людей?

Персонажі казки - Лис Микита, Вовк, Ведмідь, Кабан, Олень, Орли, Яструби та інші звірі й птахи. Лис Микита наділений хитрістю, винахідливістю, спритністю, гордістю. Інші звірі - довірливі, наївні, боягузливі. Ці риси характерні і для людей.

Поміркуй!

Чому Лисові Микиті вдалося легко переконати мешканців лісу в тому, що він має священне походження?

Лису вдалося переконати звірів у своєму "священному" походженні, бо вони були наївними, неосвіченими й легко повірили в його історію про те, що він "виліплений святим Миколаєм з небесної глини". Також незвичний синій колір хутра додав правдоподібності його словам.

Яким вчинком йому вдалося завоювати прихильність звірів?

Лис завоював прихильність звірів тим, що став справедливо ділити між ними їжу. Це сприймалося як доброчинність і мудрість нового правителя.

Чи зуміє, на твою думку, Лис зберегти таємницю походження свого синього кольору? Чому?

Думаю, Лису буде складно зберегти таємницю свого походження надовго. По-перше, фарба може почати злазити. По-друге, у спілкуванні зі звірями він може випадково видати себе якимось вчинком чи звичкою, як це сталося, коли він завив по-лисячому. Рано чи пізно обман розкриється.

Поміркуй!

Як звірі звертаються до Лиса Микити? Чому саме так?

Звірі звертаються до Лиса Микити "царю", "добродію", "премудрий Соломон". Вони так говорять, бо повірили, що Лис - це посланець з небес, який прийшов навести лад у їхньому царстві. Вони вважають його мудрим і справедливим правителем.

Чи відомо тобі, хто такий «премудрий Соломон»? Якщо так, то розкажи своїм однокласникам/однокласницям, якщо ні — довідайся у вчителя/вчительки. Подумай, чому І. Франко називає Лиса Микиту іменем древнього царя, постать якого стала уособленням мудрості.

"Премудрий Соломон" - це цар Ізраїльсько-Іудейської держави, який правив приблизно в 965-928 рр. до н. е. Він уславився надзвичайною мудрістю. І. Франко порівнює з ним Лиса Микиту іронічно, щоб підкреслити, наскільки звірі були одурені улесливою поведінкою і "священним" виглядом Лиса.

Автор говорить про Лиса Микиту як про доброго царя, справедливого і м'якосердого. Чи свідчать вчинки Лиса Микити про такі риси характеру? Чому ж письменник жартівливо характеризує свого героя?

Насправді вчинки Лиса Микити не свідчать про його доброту і справедливість. Він керується передусім власними інтересами, а його "справедливий" поділ здобичі - це лише засіб сподобатися підданим. Письменник іронічно називає Лиса добрим царем, щоб викрити справжню сутність персонажа і показати, що зовнішність часто буває оманливою.

Поміркуй!

Чи співчуває автор Лисові Микиті? Які слова на це вказують? Як це характеризує Івана Франка як людину, особистість?

Автор не співчуває Лисові Микиті. Він засуджує його хитрість і підступність. Це видно з іронічного, викривального тону оповіді та повчального фіналу казки. Як гуманіст І. Франко цінував чесність, щирість, був противником будь-якого ошуканства.

Прокоментуй вислів, яким закінчується казка «Фарбований Лис»

Вислів "Е, я то давно знав! Я на нім пізнався, як на фарбованім Лисі" означає, що людина нарешті розгледіла справжню негативну сутність когось, хто довго обманював її улесливістю і хитрощами.

Поміркуй!

Подумай, чому І. Франко в своїй казці головного героя - індійського Шакала замінив на Лиса та назвав його поширеним в Україні іменем — Микита.

І. Франко замінив Шакала на Лиса і дав йому типове українське ім'я Микита, щоб наблизити твір до українських реалій і зробити його більш зрозумілим для українського читача. Образ Лиса як хитрого і підступного персонажа добре знайомий в українському фольклорі.

Чому повчальна індійська історія стала такою популярною серед українського читацького кола?

Індійська історія стала популярною серед українців, бо вона має універсальний повчальний зміст, який є актуальним для різних народів. Засудження хитрості, обману, показ того, що будь-яка неправда рано чи пізно розкривається - це теми, які хвилюють людей незалежно від їх національності.

Який висновок про зв’язки різних народів, їхні моральні цінності ти можеш зробити?

Можна зробити висновок, що різні народи мають багато спільного у своїх моральних цінностях та життєвих орієнтирах. Культурний обмін і взаємозбагачення літератур сприяє кращому взаєморозумінню між народами.

Підготуй невелике повідомлення про те, переклади яких саме казок здійснив письменник, і виразно прочитай їх уривки в його перекладі.

І. Франко переклав багато казок, зокрема індійські казки про Бірбала, арабські казки "Тисяча і одна ніч", казки братів Грімм та ін. Він намагався донести до українського читача скарби світової літератури.

Підсумуй!

Які епізоди казки «Фарбований Лис» тебе найбільше вразили? Підготуй виразне читання цих уривків.

Найбільше вражають епізоди, де розкриваються хитрість і винахідливість Лиса, наприклад, як він ховається від собак у діжці з фарбою, як переконує звірів у своєму "небесному" походженні.

Над якими питаннями ти замислився/замислилася, прочитавши цей твір?

Казка змушує замислитися над тим, що зовнішність часто буває оманливою, що не варто сліпо довіряти красивим словам, а потрібно зважати на реальні вчинки.

Що спільного між літературними та народними казками? Чим вони відрізняються?

Літературні казки, як і народні, мають фантастичний сюжет, алегоричних персонажів, повчальний зміст. Але вони створені конкретними авторами, мають складніший сюжет, індивідуальний стиль.

Доведи, що казка «Фарбований Лис» є літературною (авторською).

"Фарбований Лис" - літературна казка, бо має конкретного автора - І. Франка.

Який твір покладено в її основу?

В її основі - сюжет індійської казки про Шакала.

Які якості І. Франка як людини та митця викликають у тебе захоплення?

Франко вражає своєю ерудицією, працелюбністю, прагненням збагатити українську культуру надбаннями інших народів. Він постає як мудра, принципова людина з чіткими моральними орієнтирами.