Галина Малик «Незви­чайні пригоди Алі в країні Недоладії»







1. Слова от такий компот любить повторювати

А - Недоладько

2. Повне ім'я Алі

А - Галя

3. Установіть відповідність.

1. Аля - Д - Так ось чому мені стало так радісно! Виходить, це дуже приємно — розпочату справу доводити до кінця,
2. Недоладько - Б - Як у грудах серце не мертве, а живе, то вирівняти можна усе, що ще криве!
3. Недороль Десятий - В - Хоч би привид завітав до мене в гості. Ми посиділи б, пограли з ним у кості!
4. Недочеревик - А - Недо роби! Недо пиши! Недо-почни! Недо-пиши! Недо їж! Недо-ший! в Недоладію мерщій!

4. Хто живе в країні Недоладії? Розтлумачте походження її назви.

У Недоладіі живуть не доведені до ладу справи, вони з реального життя людей потрапляють у цю країну. Тому вона й називається Недоладією, тому що там недоведені до ладу справи.

5. Скільки справ не довела до кінця Аля, після чого потрапила до Недоладії?

Після недоведеної сотої справи (не вишитий один хрестик на рушнику, який мав бути подарунком для бабусі) Аля потрапила до Недоладії.

6. Чи можна сказати, що Аля відкладала на завтра те, що можна було зробити сьогодні?

Так, бо Аля відклала роботу через відсутність терпіння. Вона відклала роботу й подумала: «Завтра дошию!», хоча у неї не було на той час інших справ.

7. Охарактеризуйте Недоладька. Чи винен він у тому, що йому дано таке ім'я? Чому?

Він - негарний, доброзичливий, привітний. Недоладька не домалював один хлопчик, тому він мав дивну зовнішність. Голову прикрашав шкіряний капелюшок з півнячою пір'їною збоку, капелюшок сидів криво, лівого вуха зовсім не було, очі на місці, зате одне більше, а друге — менше, ніс набік скривлений, губи перекошені, навіть ямочка на підборідді не на своєму місці, а майже біля вуха, губи, весело всміхалися, очі дивилися лагідно, а обличчя було відкритим добродушним, кремезний, широкоплечий хлопчина, стояв він, нахилившись набік, бо ліва нога в нього була коротша від правої. Його ім'я відповідало його дивній зовнішності, яким його зобразив хлопчик. Проте він був люб'язним, товариським, добрим, допоміг Алі.

8. Кого боїться Недороль Десятий? Як це його характеризує?

Недороль Десятий — правитель Недоладії, він не поганий, але занадто м'який, як для короля, тому й не має потрібного авторитету. Саме тому Перший Недорадник робить що хоче, а Недороль йому не забороняє (навіть, убивати людей), бо дуже боїться, що той відбере в нього, корону. Але він допомагає Алі, тому що розуміє, що вона — його єдиний шанс позбавитись суперника.

9. Чи маєте ви спільні риси з Алею? Назвіть їх?

Так, відкладання справ на потім це, мабуть, одна з характерних спільних рис з Алею, не завершенні справи до кінця теж досить частенько зустрічаються. Треба доробляти справи до кінця, прислухатися до добрих порад.

10. Які ознаки казки має цей твір? Чи подібний він до народної казки?

Цей твір має ознаки літературної казки, тому що є вигадана країна Недоладія та персонажі сприймаються як дивні, але реальні:

  • вигадка пов'язується з надією стати крайнім, доводити розпочаті справи до кінця;
  • дійовою особою є дівчинка Аля> інші персонажі нагадують людей;
  • є чаклун Недочеревик, наділений чудодійною силою, Аля чарівно перелетіла у дивну країну, достатньо було дівчинці пришити бабці - метелику крило і вона полетіла, що неможливе в повсякденному житті;
  • є чарівні речі: черевик, що переносить на великі відстані, чарівний будинок, у якому виконуються бажання;
  • має типовий для казки зачин : «В одному великому місті жила дівчинка Аля».


12. Випишіть імена всіх героїв із перших десяти розділів казки.

Аля - нетерпляча, неакуратна, самокритична. Бабуся - старенька, здивована, терпелива. Тато-серйозний, вимогливий, справедливий. Недоладько - негарний, доброзичливий, привітний. Недоштанник - незадоволений, роздратований, товстий. НедопопеЛюшка ризикована, доброзичлива, добра, Недороль Десятий - боягуз, добрий, сумний. Недочеревик - спритний, магічний, дивний.

1. Знайдіть і випишіть портрети Алі, Недоладька й Недопопелюшки.

Портрет Алі
Ластовиння на носі, дві кіски, ямочки на щоках, одна кіска не заплетена, звичайна жива дівчинка.

Портрет Недолацько
Негарний, доброзичливий, привітний. Недоладька не домалював один хлопчик, тому він мав дивну зовнішність. Голову прикрашав шкіряний капелюшок з півнячою пір'їною збоку, капелюшок сидів криво, лівого вуха зовсім не було, очі на місці, зате одне більше, а друге — менше, ніс набік скривлений, губи перекошені, навіть ямочка на підборідді не на своєму місці, а майже біля зуха, губи весело всміхалися, очі дивилися лагідно, а обличчя було відкритим і добродушним, кремезний, широкоплечий хлопчина, стояв він, нахилившись набік, бо ліва нога в нього була коротша від правої. Його ім'я відповідало його дивній зовнішності, яким його зобразив хлопчик. Проте він був люб'язним, товариським, добрим, допоміг Алі. Недоладько — людина, яка любить свою країну, бажає їй кращої долі.

Недопопелюшки
Недомальована роботяща та добра дівчинка з відомої казки; ризикована, доброзичлива, має добре серце, співчутлива.

Сторінка 100

1. Першою доведеною справою до кінця стало те, що Аля

Г - пришила бабці крильце.

2. Мотлох і не доведені до кінця справи стягує до Недоладії

В - Недочеревик

3. Установіть відповідність.

1. Недопопелюшка - А - намагається провести Алю до годинникаря
2. Перший Недорадник - Д - наказує гвардійцям відвести Алю в підземелля
3. Недороль Десятий - Б - підписує наказ про страту Алі
4. Недочеревик Г - записує адреси недороблених справ

4. Про яку Державну Таємницю Недороль розповів Алі?

Недороль розповів, що Перший Недорадник зазіхає на корону, хоче керувати країною. Так вона варта буду «державною», тому що стосується корони. Це характеризує Недороля як великого боягуза, м'яку особистість бо він знає про це, але сам нічого не робить, хоче зробити це через Алю, тому що розуміє, що вона — його єдиний шанс позбавитись суперника.

5. Чому Аля не спробувала перенестися додому, коли була в зачарованому будиночку?

Вона не перенеслася додому, бо на неї чекав Недоладько, а він був їй другом та хотів допомогти.

6. Що ви відчували в той момент, коли Аля потрапила до зачарованого будиночка?

Відчувалась його таємничість, дивність, небезпека, замкнені двері, клацання замків, багато довгих коридорів з високими вікнами, мов у лабіринті, кімната у кінці коридору, темний морок у ній, шурхіт листочку паперу від протягу, дверцята самі закрилися, то була пастка, потім Аля відмикала декілька дверей, однак усі вони вели в ту кімнату, з якої вона щойно вийшла. Таким описом дому, а також що він стоїть на пустирі автору вдалося створити атмосферу страху, таємничості й небезпеки.

7. Що кумедне ви побачили в описі Недокватирки?

Недоквартирка - старенька чотирикутна бабуся, «голова була обв'язана хусткою, кінці якої були зав'язані, вузликом і стирчав як заячі вуха, вузлик скріплювався гвинтиком, зовнішність нагадувала віконце, відповідала імені. Вона постійно була застудженою, мала «постійний нежить/ кашель, бронхіт і радикуліт» тому, що один хлопчик.не закрутив гвинтика на защіпці старої віконної кватирки. Йому «треба було бігти на футбол, і він не докрутив гвинтика й гайнув у двір». Для з великими труднощами, та все ж таки закрутила гвинтика на Недокватирці — і та Миттєво видужала. Кумедне описана зовнішність, а на сам перед те що вузлик на хустки був скріплений гвинтиком.

8. Охарактеризуйте Недопопелюшку. Чому вона, ризикуючи своїм життям, так віддано намагається допомогти Алі?

Недопопелюшка — недомальована роботяща та добра дівчинка з відомої казки; ризикована, доброзичлива, має добре серце, співчутлива. ...

9. Хто сміливіший — дорослий Недороль чи маленька Аля?

Недороль не забороняє Першому Недораднику (навіть убивати людей!), бо дуже боїться, що той відбере в нього корону. Але він допомагає Алі, тому.що розуміє, що вона — його єдиний шанс позбавитись суперника. Аля не боїться коли була в зачарованому будинку.

10. Чи можна вважати злодієм Недочеревика, який намагався покарати дітей, що не доводили справ до кінця?

Недочеревик — персонаж нейтральний, тому що він не підтримує ні Алю, ні Недорадника. Він лише робить свою справу — стежить за тими, хто чогось недоробляє і притягує їх та їхні «вироби» в Недоладію, Усі герої потрапляють у цю країну завдяки йому.

11. Якби вам довелося озвучувати фільм про пригоди Алі в Недоладії

Музика до шістнадцятого й вісімнадцятого розділу в казки передавала би спочатку таємничість, небезпеку, звучав би барабан, скрипка, все це було б не дуже гучно, темп неспокійний, тривожний. Взагалі музика повинна передати стривожений настрій у червоному будинку, а потім темп зростає, з'являються високі. веселі ноти - бо є надія від інструкції № 12 та радість від допомоги Недокватирці.

12. Чи погоджуєтеся ви з такими словами Недороля, сказаними про Недочеревика: «Бути без душі — це навіть гірше, ніж бути без голови»?

«Бути без душі — це навіть гірше, ніж бути без голови» - означає що людина без голови, яким був Недорадник мало знає, бачить тільки одне завдання, не може оцінити свої погані вчинки; а ось людина без душі, яким був Недочеревик, не має серця, байдужа, підступна, не співчуває іншому, чинить свідомо зло, а це набагато гірше.

Сторінка 111

1. Хвилинну стрілку від годинника замкової вежі не за призначенням використовував

В - Недоборода.

2. У кінці повісті нічним сторожем влаштувався працювати

В - Недороль Десятий.

3. Установім» відповідність.

1. Аля - В - Що тут не доробив — отам вилазить боком! Буває що добро з одним виходить оком!
2. кат - A - Bci чомусь мене обходять стороною. І ніхто не привітається зі мною. І ніхто мені руки не подає -- всі не люблять ремесло моє!
3. Недочеревик - Д - От і виходить, бачте, що душа не коштує і мідного гроша! Бо я за те копієчки не дам, чого побачити не можу сам!
4. Перший Недорадник - Г - Порожня голова — не диво. І з нею можна жити щасливо. Думки до неї не приходять і мрії з розуму не зводять.

4. Які особливості має !повість як літературний жанр?

Повість — це великий розповідний прозовий твір, у якому широко змальовано життя одного бо кількох героїв протягом тривалого або важливого за подіями часу.

5. Зі скількох розділів складається повість «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії»?

Повість «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії» складається із тридцяти розділів. Автор поділила повість на розділи за подіями, що відбувалися у повісті. Повісті властиві такі ознаки: прозова мова; великий обсяг; декілька або багато героїв; розповідь про події.

6. Як діалоги допомагають розкрити характер героїв?

Через діалог відкриваються нові риси героя, або розкривають його портрет: Наприклад, діалог ката та Алі:

Побачивши, що дівчинка дивиться на нього з відразою, кат знову захихотів.
— Хи-хи-хи! He дивися на мене так, не дивися! Знаєш, хто я?
Я — друга людина в королівстві після Першого Недорадника! Мене всі бояться! Хи-хи! А ще, не забувай я єдина людина в королівстві,
якій дозволено доводити свою справу до кінця! Хи-хи- хи -хи!
Ta раптом він перестав хихотіти й жалібно сказав:
— А я не такий уже й поганий! Я добрий! Ти думаєш, мені тебе не шкода? Ще й як! Але що вдієш — така робота! — І він знову захихотів: — Я бачу, ти не хочеш підійти ближче. Нічого, нічого, не вставай! Ти, напевно, втомилася. Я вже й так бачу, що тобі найкраще підійде ось ця любонька! — І він узяв до рук невеличку сокиру з коротким держаком.

7. Що таке відповідальність?

Відповідальність - це здатність людини відповісти за те, що йому доручено або за те, що він взяв .на себ'е сам. Якщо чоловік сказав, що зробить - і зробив, він відповідальна людина. Від початку й до кінця повісті відповідальним! були Недоладько, Недопопелюшка, Недотиждень, а з часом такою людиною стає і Аля

8. У яких кольорах ви побачили країну Недоладію?

Країна Недоладія дуже яскрава країна, тому що вона зроблена з малюнків хлопчиків та дівчат, але в неї геть усе не дороблено, тому здається дуже дивним. Наприклад, сонце: «Там сяяло не кругле сонце, а рівнесенько відрізана його половина. Промені від нього розходилися в один бік

9. Як відомо, у казках добро перемагає зло. Яке зло переможене в історії про Алю?

В казці про Алю і Недоладію на прикладі зла переможена насамперед безвідповідальність, тому що через неї Недоладія і зявилася.

10. Які людські якості виховує повість Г. Малик «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії»?

Повість «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії» вчить бути відповідальним, товариським, працьовитим, допомагати іншим, не бути боягузом; завжди треба доробляти розпочаті справи, а не полишати їх незавершеними; потрібно боротися з власними лінощами та пам'ятати, що найкраща справа та, яка має результат.

11. Яка з ілюстрацій до повісті вам найбільше сподобалася?

Мені найбільше сподобалася ілюстрація, де Аля домальовує вуса Недовусу, після нього Алі довелося все виправляти і доробляти.

12. У зверненні до читачів повісті «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії» Г. Малик сказала, що все-все на світі залежить від нас з вами, і ми з вами залежимо один від одного».

Так, майже, все залежить від людини, тому треба бути готовим відповідати за свої вчинки, уміти долати перешкоди, що виникають на шляху, допомагати одне одному, бути добрим, порядним і нічого не боятися.

1. Напишіть продовження пригод Алі та її нових друзів.

Наступного дня, Аля пішла у школу.
Коли вона зайшла у клас, вона промовила:
- Друзі, я хочу попередити вас. Думаю, ніхто не хоче попасти у невідому країну, де все не так. ЇЇ звати ... Тут хтось перебив Алю:
- Про що ти говориш?
Для спочатку оглянулась, а потім додала:
- Кожну незавершену справу бачить Недочеревик і записує її. Тож, щоб не попасти у халепу, завершуйте розпочаті справи. He дочитали книжку - дочитайте, не домалювали картину - домалюйте.

2. Підготуйтеся до інсценізації одного з розділів повісті.

Дорогий Недолацько!
Попри те, що тебе не домалювали, і ті виглядиш не зовсім красиво: лівого вуха зовсім не було, зате одне більше, а друге — менше, ніс набік скривлений, губи перекошені, навіть ямочка на підборідді не на своєму місці, а майже біля вуха. Все ж ти дуже люб'язний, товариський, добрий.
Мені дуже подобається те, що попри твою зовнішність, з такою любов'ю ставитися до своєї країни, любити свою країну, Бажаєш їй кращої долі. Я не забуду твої слова «Доробімо все, що в нас ще недороблено. І заживемо на славу! Адже це наша Батьківщина», - вони дуже актуальні сьогодні.