Федько-халамидник - відповіді (сторінка 208)







1. Найбільше в оповіданні «Федько - Халамидник» розкрито характер другорядного героя

Б Толі

2. Федька за вдачею протиставлено

Г Толі

3. Словами «...він раптом повертається й віддає змія. Навіть принесе ще своїх ниток і дасть...» охарактеризовано

А Федька

4. Скільки головних героїв в оповідання В. Винниченка "Федько-халамидник"?

Головний герой в оповіданні один Федько.

5. Чим другорядні герої відрізняються від головних?

Другорядні герої відрізняються від головних, бо вони діють поряд із головним, доповнюють своїми діями розвиток сюжету, відіграють важливу роль у глибшому розкритті характеру головного героя. Вони також можуть мати яскраві характери, проте вони поступаються своєю значущістю перед головною дійовою особою. Такими героями в оповіданні «Федько-халамидник» виступають Толя, Спірка, Стьопка, Васька, Грицик, батьки Федька.

6. Знайдіть і прочитайте портретні характеристики Толі, Федька та його тата. Федько.

«Руки в кишені, картуз набакир, іде, не поспішає. Федько навіть груди підставляє, так наче йому тільки того й хочеться, щоб його вдарили каменем. Чуб йому стирчком виліз з-під картуза, очі хутко бігають».
Толя. «Це була дитина ніжна, делікатна, смирна. Він завжди виходив надвір трошки боязко, жмурився від сонця й соромливо посміхався своїми невинними синіми очима. Чистенький, чепурненький, він зовсім не мав нахилу до Федькових забав. Але цей халамидник неодмінно спокушав його бідненький Толя приходив додому задрипаний, подраний, розбитим носом... Толя чистенький, ніжний, як проскура».
Батько Федька. «Стомлений і сердитий. Руки сиві од олова літер, які він складає в друкарні. Щоки теж ніби оловом налиті, худі-худі, борода на них така рідка, що видно крізь неї тіло».

7. З якого вчинку Толі видно, що він так і не зробив висновків із трагічної ситуації в кінці твору?

Це видно з того, що Толя навіть не пішов на похорон, а ще забрав у Федькової мами чижика: ’’Цього чижика він сказав Федьковій матері віддати йому, бо він його виграв у Федька."

8. Чи винний, на вашу думку, Федько в тому, що Толя поліз на кригу? На мою думку. Толя сам винен, бо це було його бажання йти на кригу. Федько не винен і в тому, що дав Толі палицю, адже попереджав його про небезпеку і радив не йти: ’’- А як упадеш у і воду? - Не бійсь, не впаду. Давай! Лучче не треба, Только... Ти не вмієш. - Овва! Ти один умієш. Ну, давай палицю. Що, може жалко? - На... стиснув плечима Федько, тільки тоді Толя взяв палицю і пішов на кригу.’’.

9. Якими рисами своєї вдачі ви схожі на Толю, а якими - на Федька? З якими вадами свого характеру вам треба боротися?

У мене є і погані якості й хороші від обох персонажів. Я вважаю, що я такий же сміливий як Федько. Але іноді можу сказати неправду, так робив Толя. Від цієї якості треба відучитись, бо правда завжди стане явною й переможе брехню.

10. Чого навчило вас оповідання "Федько-халамидник"?

Оповідання «Федько Халамидник» навчило мене, що перше враження може бути хибним. На початку твору Федько виглядає не зовсім позитивно, але згодом він показує, що вміє бути чесним, нещадним, терплячим і турботливим, ризикуючи життям заради допомоги. Інші хлопці Спирка, Стьопка, Васька постають у кінці оповідання справжніми друзями, які, попри конфлікти, приходять на допомогу Федькові. Поведінка Федькових батьків говорить про те, що дорослі повинні більше піклуватися про дітей, не карати їх, а спілкуватися з ними, пояснювати ту чи іншу ситуацію і робити певні висновки. Читачі засуджують дії Тора, оскільки хлопець брехливий, байдужий до чужого горя, черствий, але пихатий і невіглас
справжнє значення слова.

11. Чи вдало, на вашу думку, художниця в малюнках передала характери Федька й Толі? Чому ви так вважаєте?

Художниця вдало зобразила міміку та поведінку кожного персонажів. Тому цим вона влучно описала їхні характери.

12. Поміркуйте, чому читач найбільше симпатизує бешкетникові, Зірвиголові й халамидникові Федьку?

Читачі співчувають Федькові, адже цей хлопець, хоч і любить демонструвати свою силу, характер і непокірність, насправді чесний, сміливий, добрий, мужній і благородний. Він кинувся на допомогу Толі, хоча це було дуже ризиковано, а пізніше взяв на себе провину Толі і захищав його перед батьком. Захворілий Федько переносить жорстоку кару батька, і читачі в цей час відчувають співчуття до головного героя. Самовіддача і сила волі Федька викликають захоплення.

Виписати з оповідання В. Винниченка "Федько-халамидник" по 2-3 приклади епітетів, порівнянь і персоніфікацій.

  • Епітети: "вітер чудесний"; "дитина ніжна"; "крижини поважні та старі".
  • Метафори: "посміхався своїми невинними синіми очима"; "між хатками іде вулиця"; "очі аж горять".
  • Персоніфікації: "змій кокетує і хитає головою то в той бік, то в другий”: "вся річка йде”; "сонце хитро виглядає з-за парового млина”, "А ззаду суне величезна скеля льоду. Вона наче спеціально хоче налізти на Толю...”.