Ернст Теодор Амадей Гофман. Лускунчик і Мишачий король







ОЦІНКИ ТА ОБГОВОРЕННЯ

ВІДЧУВАЮ

1. Поясніть, яким настроєм ви прониклися упродовж читання повісті-казки «Лускунчик і Мишачий король»

Під час читання повісті-казки «Лускунчик і Мишачий король» я проникся захопленням чарівним світом, який відкрився перед Марі. Мене вразила її доброта, відданість і готовність допомогти Лускунчику, попри всі труднощі та небезпеки.

2. Розкажіть, хто з її героїв або героїнь змусив вас найбільше переживати і чому

Найбільше мене зворушила сцена, коли Марі доглядала пораненого Лускунчика, перев'язувала йому рани й намагалася заспокоїти. Це свідчило про її співчуття і турботу.

3. Опишіть, якими ви уявляєте Марі, Фріца, Лускунчика, Дросельмаєра. У відповіді використайте цитати з твору

Марі уявляється мені доброю, чуйною і фантазійною дівчинкою. Про це свідчать такі цитати: "Бідолаха, видно, був дуже наляканий, бо аж зблід" (Марі турбувалася про Лускунчика); "Ох, любий пане Дросельмаєре, що я, сердешна, зможу зробити для вас?" (Марі хотіла допомогти Лускунчику).

Фріц постає запальним і необачним хлопчиком: "Нездара! Який із нього Лускунчик, коли він не має порядних зубів".

Лускунчик - хоробрий і шляхетний лицар. Про це свідчать його подвиги та слова вдячності Марі.

Дросельмаєр зображений таємничим чарівником, який то допомагає, то заважає героям.

4. Поясніть, кому з них автор співчуває, ким захоплюється, кого засуджує, до кого змушує ставитися по-різному

На мою думку, автор найбільше співчуває Марі, захоплюється мужністю Лускунчика і засуджує жорстокість Мишачого короля. Ставлення до інших персонажів є неоднозначним.

5. Розкажіть, що залишилося незрозумілим, нез’ясовним для вас у творі. Сформулюйте і запишіть короткі запитання, на які ви хотіли б знайти відповіді упродовж обговорення на уроці

Деякі моменти залишилися для мене незрозумілими. Ось кілька запитань:

  • Чому Дросельмаєр то допомагав, то заважав Марі і Лускунчику?
  • Чи можна вважати пригоди Марі сном чи фантазією?
  • Чому батьки і Фріц не повірили розповіді Марі?

ДУМАЮ

6. Назвіть подарунок, який сподівались отримати Фріц і Марі від хрещеного Дросельмаєра. Чому його «прегарний замок» досить швидко набрид дітям?

Фріц і Марі сподівалися отримати від хрещеного Дросельмаєра якусь особливу, гарну іграшку. Його "прегарний замок" швидко набрид дітям, бо ляльки в ньому могли робити лише одне й те саме, а Фріц і Марі хотіли, щоб вони рухалися по-різному

7. Поясніть, чим саме Лускунчик серед усіх іграшок привернув увагу Марі. Процитуйте відповідь на це запитання, звернувшись до тексту

Лускунчик серед усіх іграшок привернув увагу Марі своїм зовнішнім виглядом та виразом обличчя: "Чоловічок таки справді був прецікавий... зате надолужував на вбранні... Ясно-зелені, витрішкуваті очі аж світилися ласкою і привітністю. Дуже личила чоловічкові й біла гарно причесана ватяна борода”

8. З’ясуйте, які деталі одягу Лускунчика наводять на думку, що він не просто вміє вправно лущити горіхи, а можливо, ще й бравий вояк

Деталі одягу Лускунчика, які наводять на думку, що він може бути бравим вояком: "гарний, бузкового кольору доломан із білими позументами й ґудзиками і в гусарські рейтузи”

9. Знайдіть у тексті слова, якими називають Лускунчика Марі та інші персонажі твору. Чому саме Марі відкривається незвичайна історія Лускунчика?

Марі та інші персонажі називають Лускунчика: Лускунчик, мій Лускунчик, бідолашний Лускунчик, сердешний Лускунчик, любий пане Дросельмаєре. Саме Марі відкривається незвичайна історія Лускунчика, бо вона єдина, хто бачить в ньому живу істоту і ставиться до нього з любов'ю та повагою

10. Пофантазуйте, чому початок казки про Лускунчика починається з дванадцятої ночі. Як це пов’язано із дядечком Дросельмаєром?

На мою думку, початок казки про Лускунчика починається з дванадцятої ночі, бо саме в цю пору відбуваються чудеса і дива. Це пов'язано з дядечком Дросельмаєром, бо він чарівник і майстер, який створює незвичайні речі. Саме він подарував дітям чудовий замок з ляльками, а пізніше виявилось, що Лускунчик - його небіж.

ЗАВДАННЯ ДЛЯ СПІВПРАЦІ

Обговоріть, як музичний супровід — уривки з балету Петра Чайковського «Лускунчик» — допоміг уявити сюжет і персонажів літературного твору.

Прослухавши аудіоверсію повісті-казки "Лускунчик і Мишачий король" з музичним супроводом уривків з балету П. Чайковського "Лускунчик", я помітив таке:

  1. Музика допомагала краще уявити атмосферу різдвяного свята, радість дітей від подарунків. Звучали яскраві, святкові мелодії.
  2. Тривожні музичні фрагменти підсилювали напругу під час появи мишей і Мишачого короля. З'являлося відчуття загрози.
  3. Піднесені, урочисті мотиви супроводжували розповідь про чарівну країну, яку побачила Марі. Це допомагало уявити її казкову красу.
  4. Ніжні, ліричні мелодії пасували до романтичних сцен між Марі та Лускунчиком-Дросельмаєром.
  5. Переможні фанфари звучали під час описування битви Лускунчика з Мишачим королем.

Отже, музика допомогла створити певний емоційний настрій, який відповідав подіям у казці. Це полегшило сприйняття сюжету й уявлення персонажів.

ОЦІНКИ ТА ОБГОВОРЕННЯ

ВІДЧУВАЮ

1. Опишіть емоції, які ви відчули упродовж читання «Казки про твердий горіх». Чим були викликані ваші хвилювання? Які події автор подає з іронією?

Під час читання "Казки про твердий горіх" я відчувала здивування, сміх, співпереживання та напруження.

Здивування викликала поведінка короля, який через брак сала в ковбасах готовий був зруйнувати ціле королівство мишей. Ця ситуація подана з гумором та іронією.

Співпереживання виникало через переживання Дросельмаєра, якому загрожувала страта.

Напруження я відчувала під час опису спроб розгризти твердий горіх. Цікаво було, чи вдасться хоч комусь досягти успіху.

2. Розкажіть, якими ви уявляєте короля і королівну. Що для них найважливіше в житті?

Король постає егоїстичною людиною, якій важливі лише власні задоволення, зокрема їжа. Він легковажно ставиться до долі свого королівства.

Королівна Пірліпат теж дбає передусім про себе. Вона швидко змінює свої почуття залежно від зовнішності чоловіків. Спочатку їй подобається Дросельмаєр, а після його перетворення в Лускунчика вона називає його "бридким" і проганяє.

ДУМАЮ

3. Поміркуйте, чому для лікування принцеси Пірліпат автор вигадав горіх Кракатук. Розтлумачте його звучну назву

На мою думку, автор вигадав горіх Кракатук для лікування принцеси Пірліпат, щоб підкреслити його надзвичайну твердість та містичну силу. Назва "Кракатук" звучить різко, влучно, наче удар молотка по горіху. Вона передає твердість і непохитність горіха.

4. Підготуйте виразне читання уривка від слів «Дорогий пане колего, щастя не ходить саме» до кінця розділу. Як ви вважаєте, чому «Казка про твердий горіх» на цьому обривається?

Уривок від слів «Дорогий пане колего, щастя не ходить саме» я прочитаю виразно, намагаючись передати радість звіздара від знайденого розв'язання та його збудження.

На мою думку, "Казка про твердий горіх" обривається, щоб заінтригувати читача та змусити чекати продовження. Адже саме в цей момент знайдено горіх Кракатук та юнака, який може його розколоти. Цікаво, чи вдасться Дросельмаєру допомогти принцесі Пірліпат.

5. Розкажіть, чи помітили ви, як майстерно переплітаються у творі реальність і фантастика

Так, я помітив майстерне переплітання реальності та фантастики у творі. Зокрема, реальними є персонажі короля, королеви, Дросельмаєра. Фантастичними - пані Мишильда, горіх Кракатук, перевтілення Дросельмаєра в Лускунчика. Це створює особливу атмосферу казки.

6. Звернувшись до розділу «Дядько і небіж», з’ясуйте, яку місію покладено на Марі дядечком Дросельмаєром. Поміркуйте, чому цей ворожбит бачить у ній «природжену королівну»

Дядечко Дросельмаєр поклав на Марі місію врятувати Лускунчика від Мишачого короля. Він бачить у ній "природжену королівну", тобто дівчинку з чистим серцем, багатою уявою та здатністю творити дива

7. Назвіть риси характеру Марі, які допомогли дівчинці вистояти перед Мишачим королем і залучитися підтримкою Фріца. Доберіть цитати з тексту для підтвердження своєї відповіді

Риси характеру Марі, які допомогли їй протистояти Мишачому королю: мужність ("вона вирішила пожертвувати всім"), доброта ("їй дуже кортіло розповісти матері, чи Луїзі, чи бодай Фріцові"), відданість ("вона повинна віддати свої цукерки й марципана").

Завдяки цим рисам вона залучила підтримку Фріца, який допоміг Лускунчику зі зброєю.

8. Визначте, як Марі вдалося «додати лицарської відваги» серцю Лускунчика

Марі вдалося "додати лицарської відваги" серцю Лускунчика своєю вірою в нього, підтримкою та конкретними вчинками - перев'язуванням ран, пошуком шаблі для нього.

9. Поясніть, який відомий вам мандрівний сюжет розгортається на сторінках повісті-казки

У творі розгортається відомий мандрівний сюжет - подорож головної героїні до чарівної казкової країни, де відбуваються фантастичні пригоди.

ЗАВДАННЯ ДЛЯ СПІВПРАЦІ

Об’єднайтеся у групи і обговоріть фінальні розділи за поставленими вами запитаннями. Упродовж обговорення поясніть, чим сподобалися вам головні герої/героїні казки.

Ось кілька «тонких» запитань до заключних розділів повісті-казки:

  1. Де опинилася Марі після того, як піднялася драбиною в шафі? (На Льодяниковій луці).
  2. Хто зустрів Марі і Лускунчика біля брами міста Солодощів? (Чоловік у парчевому халаті).
  3. Що розповідав Лускунчик королівнам про свою битву з Мишачим королем? (Про те, як зазнав поразки через боягузтво своїх загонів).
  4. Коли Марі раптом відчула, що підіймається все вище і вище? (Поки вона товкла у ступці льодяники в Марципановому замку).
  5. Де опинилася Марі, коли прокинулася? (У своєму ліжечку вдома).

Під час обговорення я би сказала, що мені дуже сподобалися Марі та Лускунчик. Марі — за її добре серце, уяву та відданість. Лускунчик — за його мужність, шляхетність та вдячність Марі.