"Аліса в країні чудес" аналіз твору







Автор повісті: Льюїс Керролл
Рік: 1865
Жанр: повість-казка
Тема: фантастичні, дивовижні пригоди Аліси уві сні
Ідея твору: прагніть пізнати світ, мрійте про те, яким він може бути, і цінуєте прості радощі життя.

Герої «Аліса в країні чудес»:

  • Головна героїня: дівчинка Аліса 7 років.
  • Другорядні: Чеширський Кіт, Білий Кролик, Казна-Що-Не-Черепаха, Капелюшник, Березневий заєць, Герцогиня,Чирвовий Валет, Соня, Блакитна Гусінь, Грифон, , Королева сердець, Король сердець, Додо, Ящур Крутихвіст

За жанровою спрямованістю твір є казкою в стилі абсурду, автором якої є англійський математик, який захоплюється поезією і літературою, на ім'я Чарльз Лютвідж Доджсон, що випустив книгу під псевдонімом, створеним за допомогою перекладу власного імені на латинську мову і назад.

Композиційна структура твору являє собою дванадцять глав з вступом, вісім з яких написані у вигляді віршів і пісеньок, які є пародіями на відомі англійські поетичні твори.

Персонажі, представлені в казці, утворюють певну систему, традиційну для казкових творів, у вигляді позитивних і негативних героїв, а також описаних в якості реально наявних героїв фольклорних персонажів, божевільних і диваків.

Головною героїнею казки стає маленька дівчинка, на ім'я Аліса, яка здійснила захопливу подорож, впавши в нору, у вигаданий світ, в якому існують дивні фантастичні істоти. Прототипом персонажа є знайома письменника, що існувала насправді, Аліса Лідделл. Героїня характеризується у творі доброзичливою, цікавою дівчинкою, що відрізняється логічним оригінальним мисленням.

Крім головної героїні, в казці присутні кілька ключових персонажів, представлених автором в образах Білого Кролика, Червоної Королеви, постійно спраглої страти, моторошно страшної герцогині, бовдура, божевільного чоловічка, Чеширського кота, Грифона, черепахи квазі й гусениці.

Смислове навантаження казки полягає в зображенні того, що відбувається з головною героїнею за допомогою прийому абсурду, що виражається через спроби дівчинки логічно обґрунтувати безглуздість ситуацій, в яких Аліса виявляється.

Відмінною особливістю твору є наявність в оповідному змісті різних ребусів, логічних загадок, математичних задачок, підкреслених тонким англійським гумором і іронією, відмінною літературною мовою, а також складним, але цікавим сюжетом. При цьому казка є своєрідною грою з читачем, демонструючи ерудованість і наявність знань.

Казка, призначена для дитячої читацької аудиторії, після своєї публікації відразу ж займає одне з місць в класичній літературі, ставши цікавим і для дорослого населення.