7. Різноманітність речовин. поняття про прості та складні, неорганічні та органічні речовини







1. Які речовини називають простими? Наведи приклади.

Кожна з розглянутих речовин утворена атомами 1-го виду. Графіт утворюють атоми Карбону, залізо – атоми Феруму, кисень – атоми Оксигену. Такі речовини називають простими.

2. Які речовини називають складними? Наведи приклади.

Речовини, утворені з атомів двох і більше видів, називають складними. Наприклад, кожна молекула води містить два атоми Гідрогену та один атом Оксигену.

3. Поясни, чому складних речовин більше, ніж простих.

Учені довели, що атоми різних хімічних елементів здатні сполучатися один з одним у різній кількості та послідовності. Подібно до того, як у мові сполученням букв утворюється розмаїття слів, сполученням різних атомів та в різній кількості утворилося понад 20 мільйонів речовин. Отож складних речовин існує значно більше, ніж простих.

4. Наведи приклади органічних і неорганічних речовин. Чим відрізняються ці речовини?

Речовини поділяють також на органічні й неорганічні. До складу всіх органічних речовин входять атоми Карбону й зазвичай Гідрогену. Так, з их утворені природний газ, речовини, що входять до складу нафти, 

До складу яких не входять атоми Карбону, належать до неорганічних, як-от: вода, кисень, залізо. Хоча деякі речовини, які містять атоми Карбону, відносять теж до неорганічних.

Підсумки

  • Речовини поділяють на прості і складні. Прості речовини утворюються з атомів 1-го виду. Складні речовини утворюються з атомів різних хімічних видів.
  • Однією з класифікацій речовин є поділ їх на органічні та неорганічні.
  • Органічні речовини обов’язково містять атоми Карбону.

Сторінка природодослідника

Дослідження вмісту крохмалю в продуктах харчування

Тобі знадобляться: розчин йоду спиртовий (є в домашній аптечці), піпетка, шматочки сирого яблука, вареної картоплини, сирої картоплини, окраєць хліба, одна фігурка макаронних виробів.

На кожний досліджуваний продукт харчування за допомогою піпетки нанеси один краплину розчину йоду. Ті продукти, які містять крохмаль, забарвляться у фіолетовий або синій колір. Що насиченіший фіолетовий колір, то більше крохмалю міститься у продукті.

Запиши результати свого дослідження. Зроби висновок про те:

  • в яких продуктах харчування міститься крохмаль;
  • які методи вивчення природи використано під час роботи.

Cторінка ерудита

Без атомів Карбону не існує жодної органічної речовини. Так, атоми Карбону разом з атомами Гідрогену й Оксигену входять до складу органічної речовини цукру, або сахарози. Причому один молекула сахарози складається з 45 атомів. Серед их дванадцать атомів Карбону, 22 атоми Гідрогену та одиннадцать атомів Оксигену. У тому, що в складі цукру містяться атоми Карбону, переконує пригорання цукрового сиропу. Картопля чи м’ясо, пригораючи, також обвуглюються, набуваючи чорного кольору. Це є доказом наявності Карбону в складі органічних речовин продуктів харчування.