6 . Урок-практикум. Які бувають глобуси







Що і як позначено на глобусі

ПРАКТИЧНА РОБОТА. Умовні знаки на глобусі. Визначення напрямів на глобусі

1. Знайдіть на глобусі Північний та Південний полюси, екватор.

Північний полюс: Це найвища точка глобуса. Щоб знайти його, вам потрібно знайти верхній край глобуса, де вісь обертання Землі виходить на поверхню. Там буде написано "Північний полюс".

Південний полюс: Це найнижча точка глобуса. Щоб знайти його, вам потрібно звернутися до нижнього краю глобуса, де вісь обертання Землі також виходить на поверхню. Там буде написано "Південний полюс".

Екватор: це уявний коло, яке поділяє поверхню Землі на північну та південну півкулі. Ви можете знайти екватор посередині глобуса, зазвичай горизонтально.

2. Визначте та назвіть материки, які: а) повністю розташовані в Північній півкулі; б) повністю розташовані в Південній півкулі; в) розташовані частково у Північній, частково у Південній півкулі.

а) Повністю розташовані в Північній півкулі: Євразія, Північна Америка. б) Повністю розташовані в Південній півкулі: Австралія, Антарктида. в) Розташовані частково у Північній, частково у Південній півкулі: Африка, Південна Америка.

3. Знайдіть на фізичному глобусі: гори Гімалаї, Середземне море, Амазонську низовину. Як їх позначено?

Гори Гімалаї: Гори Гімалаї знаходяться в Азії, між Індією та Тибетом. На фізичному глобусі вони будуть позначені піднятою лінією або гірським рельєфом. Можливо, їх називатимуть "Гімалаї".

Середземне море: Це море розташоване між Європою та Північною Африкою. На глобусі воно виглядає як велике озеро з містами та країнами, що його оточують.

Амазонська низовина: Ця низовина розташована в Південній Америці вздовж річки Амазонки. На фізичному глобусі вона відображається рельєфом та водною ділянкою для річки Амазонки.

4. Користуючись політичним глобусом, знайдіть і покажіть на ньому Україну. Визначте, у якому напрямку від нашої держави розміщені такі країни: Молдова, Польща, Франція, Велика Британія, Фінляндія, Італія.

Молдова: розташована на південний захід від України.

Польща: розташована на заході від України.

Франція: розташована на заході від України.

Велика Британія: розташована на заході від України.

Фінляндія: розташована на північному заході від України.

Італія: розташована на південному заході від України.

5. Знайдіть на фізичному глобусі материки: Австралія та Північна Америка. Визначте, у якому напрямку від Австралії розташована Африка.

На фізичному глобусі, якщо ви знайдете материк Австралія, то на північному сході від неї буде розташована материк Африка.

6. Покажіть на глобусі Західну та Східну півкулі. Знайдіть ці півкулі та назвіть океан (океани): а) розташовані тільки в одній півкулі; б) розташовані в чотирьох півкулях.

Західна півкуля: Це ліва половина глобуса, коли дивитися на глобус від північного полюса. Однак, варто зазначити, що відмінності між Західною та Східною півкулями є лише умовними і не обов’язково відображають розташування країн на реальному глобусі.

Східна півкуля: Це права половина глобуса, коли дивитися на глобус від північного полюса.

Щодо океанів:

а ) Океан (океани) розташовані тільки в одній півкулі: Наприклад, Південний океан зазвичай знаходиться переважно в Південній півкулі.

б ) Океан (океани) розташовані в чотирьох півкулях: Атлантичний океан, Тихий океан та Індійський океан розташовані в обох півкулях: Північній і Південній.

7. Знайдіть на карті світу міста: Кейптаун (Південпо-Африкянська Республіка) і Сідней (Австралія). Проведіть на контурній карті лінію між цими містами. Потім зробіть те саме, використовуючи глобус. Через які великі географічні об’єкти проходить ця лінія?

Кейптаун, Південно-Африканська Республіка: Це місто знаходиться на півдні Африканського континенту.

Сідней, Австралія: Це місто розташоване на східному узбережжі Австралії.

Після знаходження цих міст, можна провести лінію між Кейптауном і Сіднеєм на контурній карті, позначивши її як пряму або криву лінію між двома містами.

Намалювати цю лінію на глобусі складніше, оскільки це потребує тривимірного сприйняття. Лінія буде проходити над Антарктикою та Тихим океаном.

Таким чином, ця лінія проходить над великими географічними об'єктами, такими як Антарктида та Тихий океан.

8. На карті та глобусі знайдіть точку, де перетинаються екватор і Гринвіцький меридіан. Знайдіть цю саму точку на глобусі. Наведіть приклади географічних об’єктів, що розташовані на північ, південь, захід, схід від цієї точки.

Точка перетину на карті: Цю точку можна знайти там, де екватор (нульовий паралель) перетинається з Гринвіцьким меридіаном (нульовий меридіан). Вона буде розташована в Атлантичному океані поблизу заходу від Африканського континенту. Точка перетину на глобусі: Точка перетину екватора і Гринвіцького меридіана на глобусі буде позначеною як ''нульова точка'', де перетинаються меридіани і паралелі. Приклади географічних об'єктів:

  • На північ від точки: Північна Африка, Європа, Північна Америка.
  • На південь від точки: Південна Америка, Австралія, Антарктида.
  • На захід від точки: Південна Америка, Африка, Атлантичний океан.
  • На схід від точки: Європа, Азія, Індійський океан.

9. Протяжність Чорного моря із заходу на схід приблизно 1200 км. Скільки таких морів, як Чорне, може вмісти тиск вздовж екватора/ Придумайте для своїх однокласників та однокласниць завдання, подібне до цього.

Протяжність Чорного моря від заходу на схід складає приблизно 1200 км. Щоб з'ясувати, скільки таких морів, як Чорне, може вміститися вздовж екватора, нам потрібно дізнатися довжину екватора.

Екватор має загальну довжину близько 40 075 км. Тепер розрахуємо, скільки разів довжина Чорного моря поміститься вздовж екватора:

40 075 км (довжина екватора) / 1200 км (довжина Чорного моря) ~ 33,4

Отже, приблизно 33,4 морів, подібних до Чорного, може поміститися вздовж екватора.

ЗАВДАННЯ: Протягом Амазонської ріки (довжина близько 6992 км) пролягає багато різних морів. Якщо припустити, що довжина середнього моря становить 800 км, скільки таких морів може бути вздовж Амазонки?
Перевіряємо себе
1. Чи змогли б ви використати на уроці фізичний глобус світу, що вироблений в іншій країні, не знаючи її мови?

Отже, я можу використовувати фізичний глобус світу, виготовлений в іншій країні, навіть якщо не знаю її мови. Більшість фізичних глобусів мають загальноприйняті символи і позначення, такі як континенти, океани, моря, гори тощо. Також, глобуси можуть мати латинські назви для важливих географічних об’єктів, які є міжнародно визнані.

2. Назвіть сторони горизонту, на які вказують стрілки.

Північ, Південь, Захід, Схід.

3. Продовжте речення: Сьогоднішній урок - це... На уроці я…

Сьогоднішній урок - це географія. На уроці я вивчаю різні аспекти світової географії, такі як континенти, океани, гори, річки та інші географічні об'єкти.

Підготуйте повідомлення на тему: «Унікальні глобуси Землі».

Унікальні глобуси Землі

  1. Глобус з деталізованим рельєфом: Показує гори, долини, річки та інші географічні особливості.
  2. Глобус з політичними кордонами: Фокусується на політичних кордонах між країнами.
  3. Глобуси з показниками статистики: Надають інформацію про населення, економіку, екологію тощо.
  4. Глобуси в нестандартних форматах: Представлені як пазли, скляні кулі або з внутрішньою структурою Землі.
  5. Глобуси з відображенням клімату: Мають показники кліматичних зон та повітряних мас.

Ці унікальні глобуси допомагають розкрити багатство і різноманітність нашої планети та стимулюють цікавість до вивчення географії.