5. Електричний струм у металах. Відповіді до вправи 5







1. На рис. 1 подано дослід. З якою метою здійснюється цей дослід? Назвіть використане обладнання. Як ви вважаєте, як і чому буде змінюватися показ вимірювального приладу під час нагрівання?

Дослід демонструє зміну опору провідника від зміни його температури. Під час нагрівання опір провідника буде збільшуватися, тому що посиляться коливання атомів кристалічної решітки та зарядам струму буде складніше проходити через провідник.

2. Чи виділяється теплота під час проходження струму в провіднику, який перебуває в надпровідному стані?

Ні, бо провідник перебуває в надпровідниковому стані, не чинить опір тому й не нагрівається.

3. На рис. 2 подано графік залежності опору металевого провідника від температури. Яким є температурний коефіцієнт опору цього металу? Яка сила струму в провіднику за температури 150 °С, якщо напруга на кінцях провідника 5 В?

4. Опір нікелінової обмотки електричної печі за температури 20 °С дорівнює 60 Ом. Яким буде опір обмотки, якщо температура сягне 700 °С?

5. Яку довжину має вольфрамова нитка лампи розжарювання, розрахованої на напругу 220 В і потужність 220 Вт? Температура розжареної нитки становить 2700 К, її діаметр - 0,03 мм

6. На залежності опору металів від температури ґрунтується дія термометрів опору - термоперетворювачів (рис. 3). Дізнайтесь, як побудовані такі термометри, де їх застосовують, які метали використовують для виготовлення їхнього термометричного тіла.

Являє собою резистор, виготовлений з металевого дроту або металевої плівки на діелектричній підкладці та має відому залежність електричного опору від температури. Метали: платина, мідь, нікель. Використання: праски, нагрівачі, електрочайники