48. Взаємозв'язки в прісній водоймі, морі чи океані







Запитання та завдання для самоперевірки

1. Складіть ланцюг живлення з таких організмів: щука, карась, личинки бабки, фітопланктон

Ланцюг живлення: фітопланктон → личинки бабки → карась → щука

2. Назвіть комахи, які селяться поблизу води

Комахи, що селяться поблизу води: комарі, мошки, водяні жуки, водомірки, бабки тощо

3. Чи можуть великі океанічні хижаки (наприклад, тунець) пристосуватися до життя в озері? Чому?

Великі океанічні хижаки, такі як тунець, не зможуть пристосуватися до життя в озері, оскільки вони потребують великих просторів та значної кількості їжі, якої в озері буде недостатньо. Крім того, умови озера (температура, солоність тощо) можуть бути несприятливими для них

4. Назвіть водні організми, які людина використовує для своїх потреб.

Водні організми, які людина використовує: риби (короп, окунь, щука тощо), молюски (устриці, мідії), ракоподібні (креветки, краби, омари, раки) та інші

Перевірте себе

1. Як називають дрібних рослин-мешканців водойм, що вільно плавають?

а) зоопланктон.

2. Якого представника бракує в ланцюгу живлення: латаття жовте — жук — жаба — ...?

б) качка.

3. Як називають місця впадіння великих річок у моря?

г) дельта.

Виконайте вдома

Чи згідні ви з тезою: «Кількість особин фітопланктону і зоопланктону значно переважає кількість особин дрібної риби і великих хижаків»? Поміркуйте, чи може бути чисельність дрібної риби і хижаків більшою від чисельності фітопланктону і зоопланктону? Чому?

Так, я погоджуюся з цією тезою. Кількість особин фітопланктону та зоопланктону справді значно переважає кількість дрібної риби та великих хижаків.

Це пов'язано з тим, що кожен наступний трофічний рівень містить меншу кількість біомаси, ніж попередній. Фітопланктон є продуцентами і становить основу харчових ланцюгів у водоймах.

Зоопланктон живиться фітопланктоном. Оскільки для росту і розвитку зоопланктону потрібна велика кількість фітопланктону, то зоопланктону має бути менше, ніж фітопланктону.

Далі йде дрібна риба, яка живиться зоопланктоном. І знову ж таки, щоб прогодувати популяцію дрібної риби, потрібна значна біомаса зоопланктону. Тому дрібної риби має бути менше, ніж зоопланктону.

На вершині харчового ланцюга знаходяться великі хижаки, які живляться дрібною рибою. Їхня чисельність обмежена наявними ресурсами їжі, тому кількість великих хижаків є найменшою в екосистемі.

Отже, чисельність дрібної риби й великих хижаків принципово не може бути більшою за чисельність фітопланктону і зоопланктону - це порушило б стійкість всієї екосистеми.