45. Як утворюються болота







1. Виділяють три типи боліт: верхові, низинні й перехідні. Запиши три ознаки, що дозволяють їх так класифікувати.

  1. Низинні болота живляться підземними водами. Розташовані переважно в зниженнях рельєфу, таких як долини річок та береги озер. На низинних болотах ростуть вологолюбні види - вільха, очерет, осока, зелені мохи.
  2. Верхові болота живляться переважно атмосферними опадами, бідними на мінеральні солі, та розташовані на вододілах і піщаних терасах річок. На верхових болотах переважають невибагливі рослини - сфагнові мохи, журавлина, пригнічена сосна.
  3. Перехідні болота мають ознаки живлення як низинних, так і верхових боліт. Розташування та рослинність можуть варіюватися, включаючи елементи обох інших типів боліт.

2. Опрацюй таблицю та доповни її, використовуючи різні джерела інформації.

Види боліт Чим живляться Рослинність До поширення
Верхові Атмосферні опади Бідна рослинність: чагарники (багно болотне, журавлина), пухівка, мохи, сосна, береза На вододілах і піщаних терасах річок
Низинні Підземні води Багата рослинність: вільха, очерет, рогіз, осока, мохи У зниженнях рельєфу (долини річок, береги озер)

3. Робота в групі. Болото може бути небезпечним для людини. Особливо це стосується непрохідних боліт. При переміщенні на заболочених ділянках місцевості пішохід зобов'язаний дотримуватися певних правил.

Складіть інформаційну листівку «Як рухатися по заболоченій місцевості?»

Ось основні правила безпечного руху по заболоченій місцевості:

  1. Перед тим як вирушати на болото, ретельно продумайте маршрут і виберіть найбільш безпечну дорогу. Залишайте на шляху орієнтири.
  2. Пересуватися по болоту потрібно групами, дотримуючись дистанції 5-7 м між людьми. Йти слід один за одним.
  3. Обов'язково візьміть з собою міцну довгу жердину. За її допомогою промацуйте дорогу перед собою й утримуйте рівновагу.
  4. Якщо ви припускаєте, що перед вами трясовина - найнебезпечніше місце на болоті, яке може засмоктати людину, обійдіть цю ділянку.
  5. Рухайтеся повільно, без різких рухів. Не робіть на болоті зупинок і по можливості не змінюйте напрямок руху.
  6. Якщо ви провалилися в болото, головне - не панікувати. Обережно, не роблячи різких рухів, спробуйте вибратися, використовуючи жердину.

Дотримання цих правил допоможе безпечно перетнути заболочену місцевість і уникнути неприємних ситуацій. Будьте обережні і не ризикуйте без потреби.

4. Екологи впевнені, що болота потрібно охороняти, вони є важливим природним комплексом. Добери приклади корисних властивостей боліт, які підтверджують цю думку.

Ось приклади корисних властивостей боліт, які підтверджують думку екологів про необхідність їх охорони:

  1. Очищення повітря. Болота поглинають вуглекислий газ і виділяють кисень, тим самим очищуючи повітря. Гектар болота за рік може поглинути 550-1800 кг вуглекислого газу і виділити 260-700 кг кисню. Болотний мох (сфагнум) є відмінним антисептиком і не дає розвиватися навіть анаеробним бактеріям.
  2. Збереження води. Болота відіграють важливу роль у збереженні води. Вони як природні фільтри затримують забруднення та надмірну кількість речовин у воді завдяки специфічним рослинам та мікроорганізмам. Болота стримують паводки, вбираючи в себе воду, і живлять малі річки в посушливий період.
  3. Біорізноманіття. Болота є місцем проживання багатьох цінних і своєрідних видів рослин і тварин. Наприклад, Месопотамські болота на півдні Іраку є центром біорізноманіття та реліктовими ландшафтами. Прибережні водно-болотні угіддя, такі як рифи, мангрові ліси, прибережні болота, є одними з найбільших осередків біорізноманіття на планеті.

Отже, болота виконують важливі екологічні функції - очищають повітря і воду, зберігають водні ресурси, підтримують біорізноманіття. Тому їх збереження та охорона є необхідними для підтримання балансу в природі та забезпечення якості життя людей.