43. Чинники живої природи. угруповання організмів1. Що називають чинниками живої природи? Наведи приклади.

Це приклади зв’язків між організмами. Різноманітні впливи організмів один на одного дістали назву чинників живої природи.

2. Розкажи про зв’язки між організмами, які зображено на малюнку 158.

У наведених прикладах вони пов’язані з живленням або харчуванням, тож такі зв’язки між організмами дістали назву харчових зв’язків. Їх записують за допомогою стрілочок, наприклад: конюшина → заєць → вовк.Поїдання рослин тваринами – теж приклад харчового зв’язку.

3. Як впливають один на 1-го організми в таких парах: а) заєць і конюшина, б) щука і карась, в) підосичник і осика?

Щука їсть карасів, заєць з'їдає конюшину.

4. Що таке угруповання організмів?

У розглянутих прикладах усі організми отримують користь від зв’язків, що виникають між ними. Таке співжиття організмів взаємовигідне. У живій природі існують випадки, если тільки один організм отримує користь від зв’язку з іншим. Наприклад, співжиття гриба-трутовика і дерева сприятливе тільки для гриба. А рослині воно тільки шкодить. У таких зв’язках гриб називають паразитом, або паразитичним організмом, а дерево – хазяїном. Плохо впливають блохи і воші, які оселяються на шкірі котів і собак і живляться їхньою кров’ю.

5. Як рослини пристосовуються до спільного проживання в лісі?

Рослинні угруповання утворюють рослини певної місцевості, які взаємодіють між собою. Так, рослинне угруповання лісу включає дерева, кущі й трав’янисті рослини. Завдяки такій різноманітності ліс можна порівняти з кількаповерховим будинком, де кожен з «поверхів» утворюють певні рослини і населяють певні тварини. На кожному «поверсі», що має назву ярус, різне освітлення, вологість і температура, а отже, й різні мешканці.

 

Підсумки

Різноманітні впливи одних організмів на інші дістали назву чинників живої природи.

Зв’язки, що виникають між організмами, можуть сприяти чи перешкоджати їхній життєдіяльності.

Угрупованням називають групу організмів певної місцевості, які взаємодіють між собою з цією місцевістю. Вони мають різні пристосування до проживання на спільній території.

 

Cторінка ерудита

На шкірі носорогів і буйволів нередко можна помітити малеханьких чорненьких пташок. Це буйволові шпаки. Вони збирають комах, що дошкуляють тваринам, а помітивши ворога, кликом попереджують стадо і злітають.

Таке співіснування взаємовигідне.

Існують організми, для яких середовищем життя слугують інші організми.

Так, наші домашні улюбленці слугують хазяїнами для різних червів-паразитів. Деякі з их можуть потрапити до організму людини, яка погладила цих тварин, і спричинити небезпечні захворювання. Тому, щоб запобігти зараженню, потрібно бути дуже обережними в поводженні з котами і собаками, а після контакту з ними необхідно ретельно з милом мити руки.