37. Гіпотези виникнення життя на планеті земля. Пошуки життя в сонячній системі







Уявіть себе керівником/ керівницею експедиції для організації поселення на одній із планет Сонячної системи. Яку планету ви обрали б для колонізації? чому? Фахівці / фахівчині яких галузей увійшли б до складу вашої експедиції? Чому?

Як керівник експедиції для організації поселення на планеті Сонячної системи, я б обрав Марс.

Основні причини:

  1. Наявність води у твердому стані, яку можна розтопити. Це дозволить виробляти кисень та забезпечувати питною водою.
  2. Більш сприятливі умови для існування людей порівняно з іншими планетами - температурний режим, гравітація, радіаційний фон.
  3. Відносна близькість до Землі полегшує транспортування людей та вантажів.

До складу експедиції я б включив:

  • Інженерів різних спеціальностей для побудови житла та інфраструктури
  • Вчених-біологів, хіміків, фізиків для дослідження умов та адаптації до них
  • Медиків для забезпечення здоров'я поселенців
  • Агрономів для вирощування рослин в умовах Марса
  • ІТ-фахівців для підтримки комунікацій та обладнання

Така команда дозволить створити життєздатне поселення на Марсі та розвивати його далі.

Які умови необхідні для зародження життя?

Для зародження життя необхідна наявність певних умов на планеті чи її супутнику:

  1. Джерело енергії. Найкраще підходить енергія від зірки, наприклад від Сонця для Землі. Це забезпечує температурний режим, необхідний для хімічних реакцій.
  2. Наявність рідкої води. Вода є універсальним розчинником і середовищем, в якому відбуваються хімічні реакції, необхідні для виникнення життя.
  3. Наявність органічних речовин - вуглецю, азоту, фосфору та інших елементів, з яких складаються органічні молекули.
  4. Відносна стабільність умов навколишнього середовища для підтримки хімічних процесів. Не повинно бути різких коливань температури, радіації тощо.
  5. Захист від радіації, яку забезпечує атмосфера планети чи підповерхневий шар ґрунту/води.

Запитання та завдання для самоперевірки

Які гіпотези виникнення життя на Землі ви знаєте?

Є кілька думок про те, як могло з'явитися життя на нашій планеті. Одна з них каже, що дуже давно, коли на Землі були правильні умови, з'явилися амінокислоти. Це такі спеціальні речовини, з яких складається все живе. Інша гіпотеза говорить, що життя могло прийти на Землю з космосу або навіть завжди існувало десь у Всесвіті.

На яких планетах Сонячної системи та їхніх супутниках є умови, придатні для існування живих організмів? Чому ви так вважаєте?

Поки що ми не знайшли інших планет, де б жили істоти, як на Землі. Але вчені думають, що на деяких місцях, як-от на Марсі чи супутниках великих планет, можуть бути умови, де життя могло б виникнути або вже існує.

Чому виникла необхідність освоєння інших планет?

На Землі були великі катастрофи, які майже знищили все живе. Щоб люди могли вижити, якщо таке станеться знову, ми думаємо про те, як можна жити на інших планетах.

Яка з планет Сонячної системи найбільш придатна для її колонізації людством? Чому?

Марс вважається найкращим місцем для колонізації, тому що там є атмосфера, хоч і розріджена, і вода, хоч і в крижаному стані. Там можна спробувати вирощувати рослини, які допоможуть створити кисень для дихання.

Перевірте себе

1. Наявність якої речовини на планеті може свідчити про існування на ній життя?

б) води.

2. Яка планета є найбільш перспективною щодо її освоєння?

г) Марс.

3. Яку планету вважали близнючкою Землі?

а) Венеру.

Виконайте вдома

1. Що ви знаєте про зникнення динозаврів 65 мільйонів років тому? Використовуючи інтернет-джерела, підготуйте коротке повідомлення про їхнє життя та зникнення.

Масове вимирання динозаврів (та багатьох інших видів тварин і рослин) відбулося наприкінці крейдового періоду 65,5 млн років тому і мало стрімкий характер.

За останніми науковими дослідженнями, це сталося внаслідок падіння гігантського астероїда, діаметром у 15 кілометрів. Кратер, утворений після падіння, був знайдений на території сучасної Мексики. Енергія удару астероїда об Землю в мільярд разів перевищувала енергію вибуху атомної бомби над Хіросімою.

2. Використовуючи інтернет-джерела, підготуйте коротке повідомлення про екстремофілів на Землі? В яких умовах вони виживають? Порівняйте ці умови з умовами на інших планетах.

Екстремофіли — організми, пристосовані до життя в умовах, екстремальних за якою-небудь фізичною або геохімічною ознакою. Переважна більшість відомих екстремофілів — мікроорганізми, в основному прокаріоти. Мікроорганізми здатні жити у набагато ширшому діапазоні умов, ніж багатоклітинні.

Існують також і багатоклітинні екстремофіли, наприклад, тихоходи, поліхета помпейський черв'як, комахи-психрофіли Grylloblattodea, ракоподібні з ряду Euphausiacea (антарктичний криль).

За умовами проживання можна виділити такі групи екстремофілів:

  • Термофіли — здатні переносити високі температури (+45 ... +113 °C);
  • Психрофіли — здатні до розмноження при порівняно низьких температурах (-10 ... +15 °C);
  • Цидофіли — живуть в кислих середовищах (pH 1-5);
  • Алкаліфіли — живуть в лужних середовищах (pH 9-11);
  • Барофіли — витримують надвисокий тиск.