37. Бактерії1. Які організми належать до бактерій? Де вони мешкають?

Крім рослин, тварин і грибів існує ще одна група організмів – бактерії.

Бактерії мешкають всюди – у воді, ґрунті, різних організмах, у повітрі, яким дихає людина, на різних предметах, у тілі рослин, тварин, людини.

2. Опиши ознаки бактерій.

До бактерій належать переважно одноклітинні організми різної форми, наприклад кулясті, паличкоподібні. Від рослин, тварин і грибів бактерії відрізняються тим, що їхні клітини не мають ядра.

3. Чому бактерії називають невидимими помічниками планети?

Серед бактерій є корисні та шкідливі для людини. Як зазначалося вище, частина бактерій руйнує відмерлі рештки організмів. При цьому ґрунт поповнюється неорганічними речовинами, потрібними для рослин. Існують бактерії, які створюють органічні речовини ґрунту.

Оскільки вони дуже малого розміру і їх можна побачити тільки за допомогою спеціальних пристроїв.

4. Уяви ситуацію: на планеті зникли бактерії. До чого це призведе?

Нічого рости не буде, також відмерлі рештки організмів не будуть розкладатися і від цього у ґрунт не буде потрапляти поживні речови для інших рослин, если рослини зникнуть, тварини також втратять їжу і загинуть.

5. Яких правил слід дотримуватися, щоб не занедужати на хворобу, спричинену хвороботворними бактеріями?

Дизентерію та холеру, які називають хворобами брудних рук, також спричинюють бактерії. Тому пам’ятай, що перед споживанням їжі потрібно завжди ретельно мити руки. Стеж, щоб посуд був завжди чистим.

 

Підсумки

  • До бактерій належать переважно одноклітинні організми різної форми.
  • Бактерії мешкають усюди – у воді, ґрунті, різних організмах, у повітрі, на різних предметах.
  • Серед бактерій є корисні та шкідливі для людини.

 

Сторінка природодослідника

Практичне заняття. Ознайомлення з найпоширенішими й отруйними рослинами, грибами і тваринами своєї місцевості

Мета: ознайомитися з представниками рослин, грибів і тварин, найпоширенішими у своїй місцевості та отруйними.

Обладнання, матеріали: гербарні зразки рослин, колекції та фото тварин, муляжі грибів, зображення (фотографії, малюнки) найпоширеніших й отруйних рослин, грибів і тварин своєї місцевості (див. Додатки).

Завдання 1. Розглянь запропоновані вчителем зображення чи гербарні зразки рослин, прочитай їхні назви. Дізнайся, де вони зростають (на лісовій галявині чи на березі водойми, затінених місцях чи добре освітлених). Чи є серед цих рослин отруйні?

Завдання 2. Серед виданих зображень і муляжів грибів знайди їстівні та отруйні, прочитай їхні назви. Зверни увагу на колір шапки, форму плодового тіла цих грибів. Дізнайся про місця їхнього зростання.

Завдання 3. Розглянь видані вчителем колекції, опудала, зображення тварин і прочитай їхні назви. Опиши одну з тварин своєї місцевості. Для цього зазнач, як називається тварина, де вона мешкає, якого кольору искриви тіла, чим живиться.

Завдання 4. Запиши назви найпоширеніших і отруйних рослин, грибів і тварин своєї місцевості.

Зроби висновки, давши відповіді на запитання:

Які рослини, гриби і тварини найпоширеніші у твоїй місцевості? Чи є серед их отруйні? Запам’ятай їхні назви і зовнішній вигляд. Як слід поводитися у природі, щоб не завдати шкоди рослинам, тваринам, грибам і не постраждати від отруйних організмів, які мешкають у твоїй місцевості?

 

Cторінка ерудита

На коренях деяких рослин, наприклад конюшини і гороху, можна побачити невеличкі бульбочки. Їх утворюють особливі бактерії, які дружно співіснують з рослиною упродовж її життя. Наскільки корисна така тісна «дружба» між рослинами та бактеріями? Виявляється, вона взаємовигідна. Бульбочкові бактерії здатні перетворювати азот повітря на сполуки Нітрогену, які необхідні рослині для утворення білків. Тож бактерії допомагають рослинам у їхньому живленні. Рослина ж постачає бактеріям поживні органічні речовини.

 

Допоможуть дорослі

З додаткових джерел (довідників, хрестоматій, Інтернет-ресурсів) дізнайся більше про значення бактерій і склади таблицю «Роль бактерій у житті людини». Одержаною інформацією поділися з дорослими членами твоєї родини.