36. Загальна характеристика планет земної групи та планет-гігантів. Супутники та кільця планет







Уявіть себе провідником / провідницею майбутнього на зорельоті, який здійснює екскурсію Сонячною системою. Підготуйте цікаву розповідь для туристів зорельоту. Які космічні тіла ви б хотіли їм продемонструвати? Чому?

О, це чудова нагода поділитися своїми знаннями про дивовижну Сонячну систему!

Я б насамперед продемонстрував туристам Сонце - величезну розжарену кулю, джерело світла і тепла для всієї системи. Розповів би про його внутрішню будову та термоядерні реакції всередині.

Потім полетіли б до Меркурія - найближчої до Сонця і найменшої планети. Показав би її поверхню, вкриту кратерами, гірські хребти.

Далі - до Венери, другої планети, схожої на Землю розмірами. Але її атмосфера дуже гаряча і отруйна. Там дощі з сірчаної кислоти!

Після цього полетіли б до червоної планети - Марса. Показав би його полярні шапки, гігантські вулкани, сухі річища колишніх річок. Розповів би про можливість існування там життя в минулому.

Ну і звичайно ж, не оминув би газових гігантів - Юпітера, Сатурна, Урана і Нептуна з їх численними супутниками! Це справді вражаюче видовище!

Ось така була б моя екскурсія Сонячною системою! Я б постарався зробити її максимально цікавою та пізнавальною!

Запитання та завдання для самоперевірки

1. Які є докази того, що колись на поверхні Марса існувала вода в рідкому стані та були моря?

На поверхні Марса виявлені долини, які, як вважається, були створені водою. Це свідчить, що в минулому там була рідка вода. Також на полюсах є льодові шапки з водяного льоду.

2. Чому Юпітер та Сатурн називають газовими гігантами, а Уран і Нептун — крижаними?

Юпітер і Сатурн майже повністю складаються з газів - водню і гелію. А Уран і Нептун містять більше "крижаних" речовин - води, метану, аміаку

3. Які орбітальні особливості мають Венера та Уран?

У Венери й Урана дещо незвичні орбітальні особливості. Венера обертається навколо своєї осі у зворотному напрямку, ніж більшість планет. А Уран "лежить на боці" - його вісь обертання майже паралельна площині орбіти

4. Назвіть відомі вам супутники Марса та планет-гігантів. Охарактеризуйте найбільший супутник Сонячної системи

Відомі супутники Марса - це Фобос і Деймос. Найбільший супутник у Сонячній системі - Ганімед, супутник Юпітера. Його діаметр більший за діаметр Меркурія. Ганімед має власне магнітне поле і можливо внутрішній океан з рідкої води

Перевірте себе

1. Серед наведених планет оберіть газові гіганти:

б) Юпітер; г) Сатурн; ґ) Уран.

2. Серед наведених небесних тіл оберіть супутники:

б) Титан; в) Іо; ґ) Калісто; д) Плутон; е) Ганімед; є) Сіріус.

3. Які планети мають кільця?

б) Юпітер в) Сатурн.

Навчальний проект на тему «Таємниці червоної планети»

Для того, щоб зробити проект про Марс, вам потрібно зібрати фотографії його поверхні, кратерів та інших цікавих особливостей.

Марс трохи менший за Землю і Венеру, але більший за Меркурій, його діаметр становить 6780 кілометрів. На Марсі ви відчули б тільки 37% від сили тяжіння, яку ми відчуваємо на Землі. День на Марсі триває майже так само довго, як і на Землі – 24 години й 40 хвилин.

Марс вже не має великого магнітного поля, але є ділянки, де магнетизм все ще присутній, що говорить про те, що колись він був. Температури на Марсі можуть бути дуже різними: від дуже холодних -153°C на полюсах до приємних +25°C на екваторі.

Полярні шапки на Марсі складаються з льоду і пилу, а його атмосфера майже вся з вуглекислого газу. Марс – це планета з величезними вулканами і глибокими каньйонами, як долина Марінера. Колись на Марсі були ріки і озера, але вони зникли через зміни клімату.

Коли будете робити свій проект, не забудьте додати всі ці факти і показати фотографії, щоб усі могли побачити, наскільки незвичайною і цікавою є ця планета.