36. Гриби1. Назви ознаки грибів.

Проте шапинка і ніжка – це лише невелика частина гриба, яку називають плодовим тілом. Воно слугує для розмноження. Основне тіло цих грибів знаходиться у ґрунті й існує не один рік. Воно має вигляд тонких, довгих нитей і називається грибницею.

2. Склади схему «Різноманітність грибів», у якій зазнач групи грибів з § 36.

Шапинкові гриби утворюють плодове тіло у вигляді шапинки — це щільне переплетення гіфів. Зверху шапинка вкрита шкіркою, нередко яскравих кольорів. Знизу шапинки є особливий шар, де розвиваються спори — він буває у вигляді пластинок (сироїжки, печериці, опеньки, мухомори) і сита, складеного з трубочок (білий гриб, підосичник).

Гриби-паразити викликають захворювання рослин, тварин і людини. Дерева іноді уражаються трутовими грибами, копитоподібне плодове тіло яких можна побачити на стовбурі дерев. Спори розвиваються знизу, розносяться вітром чи комахами.

Пеніцил — один з пліснявих грибів, має міцелій, розділений перегородками на окремі клітини. Зустрічається на харчових продуктах у вигляді зелених або блакитних плівок. Спори утворюються на конідіях, розташованих над субстратом, і мають вигляд китичок. З цих грибів отримують анти-біотики, які застосовуються в медицині.

У вищих грибів багатоклітинний розгалужений міцелій, тільки дріжджі мають мікроскопічний одноклітинний міцелій, що при брунькуванні утворює ланцюжки з клітин, які розсипаються на окремі клітини. Вони живуть на поверхні рослин у різноманітних цукристих рідинах.

Нижчі гриби не утворюють плодових тіл, гіфи міцелію одноклітинні, хоча бувають дуже розгалужені (мукор). Серед цих грибів є сапротрофи та паразити. Паразитичні гриби завдають шкоду: ольпідій капустяний викликає хворобу — чорна ніжка на розсаді та молодих рослинах капусти; синхітрій — викликає ракове захворювання на бульбах картоплі; фіто-фтора — паразитує на багатьох рослинах: листках картоплі, листках і плодах помідорів тощо.

3. Наведи приклади їстівних грибів. Чим небезпечні отруйні гриби?

Їстівні шапинкові гриби: білий гриб (1), маслюки (2), лисички справжні (3), підосичник (4).

Проте існують гриби, вживати які не можна в жодному разі, тому що їхнє тіло містить небезпечні (отруйні) для життя людини речовини. Такі гриби називають отруйними.

4. Яке значення грибів: а) у природі; б) для людини?

Людина використовує їх при випіканні хліба, для приготування квасу і пива. Пекарські дріжджі додають у тісто, щоб зробити його пухкішим.

5. Сформулюй три правила збирача грибів і поясни кожне з их.

Правило перше – не збирай грибів, яких не знає.

Правило друге - не збирай грибіа тих, що ростуть обабіч доріг і поблизу величавых промислових міст.

Правило третє - після того як зібрав, перевір їх перед приготування.

 

Підсумки

  • До грибів належать організми, які ведуть прикріплений спосіб життя, живляться готовими органічними речовинами.
  • Найбільш відомі – шапинкові гриби, серед яких є їстівні та отруйні.
  • Щоб уникнути отруєння грибами, необхідно дотримуватися правил їх збирання.
  • Крім шапинкових грибів, існують гриби-паразити, цвілеві гриби, дріжджі.
  • Розкладаючи рештки відмерлих рослин і тварин, гриби поповнюють припаси неорганічних речовин ґрунту, які необхідні рослинам.

 

Сторінка природодослідника

Практичне заняття. Визначення назв найбільш поширених в Україні рослин, грибів, тварин за допомогою атласів-визначників

Мета заняття: розвивати навички роботи з атласами-визначниками; навчитися визначати назви найбільш поширених в Україні рослин, грибів, тварин.

Обладнання, матеріали: гербарні зразки рослин, зображення (фотографії, малюнки) найпоширеніших в Україні рослин, грибів і тварин, атласи-визначники рослин, тварин, грибів.

Завдання 1. Розглянь запропоновані гербарні зразки рослин, зображення рослин, тварин, грибів. Зверни увагу на їхню форму, забарвлення, розміри.

Завдання 2. Установи назви досліджуваних організмів, користуючись атласами-визначниками.

Завдання 3. Запиши назви визначених рослин, грибів і тварин. Дізнайся, які з их є у твоїй місцевості.

 

Попрацюйте в групах

Учні сперечалися щодо грибів. Одні школярі стверджували, що в природі немає шкідливих грибів, а інші – що шкідливих грибів багато і їх слід знищувати. А як вважаєте ви?