34. Різноманітність організмів. рослини1. Як вирізнити рослини з-поміж інших організмів?

Рослини зазвичай ведуть прикріплений спосіб життя, хоча окремі частини їхнього тіла здатні рухатися. Так, рухаються виткі пагони винограду, обкручуючись навколо різних опор, і, приміром, квітки тюльпанів, маків, нагідок, кульбаби, які відкриваються вранці й закриваються увечері.

2. Назви відомі групи рослин і наведи приклади.

Мохи і папороті, однорічні і дворічні, водорості і квіткові рослини.

3. Чи зможе людина існувати без рослин? Поясни свою відповідь.

Оскільки людина живиться тваринами, а тварини живляться рослинами, також вони виробляють кисень.

Підсумки

Організми нашої планети вчені об'єднують у чотири групи: рослини, тварини, гриби, бактерії.

Основні ознаки рослин – це наявність хлорофілу, який зумовлює зелений колір рослин, здатність утворювати органічні речовини, необхідні для побудови власного тіла.

Рослини об’єднано в групи за різними ознаками.

Cторінка ерудита

До складу багатьох рослин входять пігменти – це речовини, які надають різного забарвлення. Наприклад, пігменти червоного кольору є в коренеплодах буряка і плодах вишні, синього кольору – у квітках волошки і барвінку.

Тобі знайома ситуація: коштуючи ягоди чи фрукти, краплина їхнього соку опиняється на одязі. Відіпрати її не так уже й просто. Та рослинні барвники можуть стати справжнім помічником у приготуванні різних страв.

Наприклад, допоможуть зробити різнобарвними тістечка, желе, печиво, морозиво. Страви будуть не лише красиві, а й корисні завдяки вмісту природних пігментів. Варто лише їх видобути з рослини. Зробити це нескладно. Наприклад, щоб отримати барвник зеленоватого кольору, необхідно листки шпинату пропустити через м’ясорубку. Отриману кашку загорнути у марлю чи бинт і вичавити сік. Це і є харчовий барвник.

Барвники, які мають різні відтінки червоного, можна отримати уварюванням соку буряка, червоних ягід вишні, малини та інших культурних рослин.

Попрацюйте в групах

Підготуйте повідомлення на тему «Без верби і калини нема України».

Для цього доберіть інформацію про ці рослини (до якої групи рослин належать, яке значення мають у природі, чим корисні для людини).

З’ясуйте, які традиції українського народу пов’язані з вербою та калиною.