27. Ґрунт, його значення. утворення ґрунтуґрунту1. Що таке ґрунт і із чого він складається?

Ґрунт – це не лише частина твердої оболонки Землі, по якій ми ходимо, на якій зводимо свої будинки. Це ще й життєво важлива частина земної поверхні. Ґрунтом на­зивають верхній пухкий родючий шар землі, де ростуть рослини і живуть тварини.

2. Якими дослідами можна визначити склад ґрунту? Якими способами слід для цього скористатися?

Дослід 1. Грудку ґрунту кладуть на дно хімічного стакана і швидко заповнюють його до половини водою . Спостерігають, як з ґрунту виділяються пухирці газу. Це виділяється повітря, бо пустоти, у яких воно перебувало, заповнює вода. Отже, у складі ґрунту є повітря.

Дослід 2. Ґрунт прожарюють у відкритій металевій посудині і тримають над нею холодний скляний чи порцеляновий предмет. Через деякий час на цьому предметі з’являться краплі води. Це доводить, що у складі ґрунту є вода.

Дослід 3. Після випаровування води ґрунт продовжують прожарювати і спостерігають, як з’являється легкий димок і специфічний запах. Це вигорає дерн ґрунту. Дерном, або перегноєм, називають органічні речовини ґрунту, що утворюються з відмерлих решток організмів завдяки гниттю.

Дослід 4. Твердий залишок, що утворився після прожарювання ґрунту, висипають у стакан з водою і ретельно перемішують. Утвореній каламутній рідині дають відстоятися. Під час відстоювання спостерігають, як пісок осідає на дно стакана, а вода лишається ще мутною від частинок глини. Через деякий час після відстоювання вміст стакана розділиться на три шари: понизу буде важкий пісок, посередині – каламутний шар із завислих частинок, а зверху – прозорий шар води (мал. 98, 3). Цей дослід доводить, що у складі ґрунту є пісок і глина.

Дослід 5. П’ять-сім крапель прозорої рідини з досліду четыре наносять на скло, яке тримають над полум’ям спиртівки, доки вся вода випарується.

Після випарювання води на склі залишиться біла пляма. Це неорганічні речовини, що входили до складу ґрунту.

3. Про які властивості ґрунту йдеться у параграфі?

Вода з розчиненій у ній речовинами, повітря, пісок і глина, дерн.

5. Як ти вважаєш, чи потрібно дбайливо ставитися до ґрунту? Поясни свою відповідь.

Так, оскільки грун це родючий шар Землі, якщо не буде грунту рослити і культурні рослини рости не будуть.

Підсумки

  • Ґрунт – верхній пухкий родючий шар землі, де ростуть рослини і живуть тварини.
  • Дерн, або перегній, – органічна складова ґрунту.
  • Пісок, глина, повітря, вода – неорганічна складова ґрунту.
  • Ґрунт життєво необхідний на нашій планеті.
  • Чорноземні ґрунти – природне багатство України.

 

Cторінка ерудита

Ґрунт постійно поповнюється органічними речовинами, що називаються перегноєм, або дерном. Як саме? Щороку у великій кількості відмирають однорічні рослини, опадає листя дерев, гинуть тварини. Через певний час бактерії та інші організми перетворюють їх на перегній, або дерн. Що більше перегною у ґрунті, то він родючіший. У різних ґрунтах міститься різна кількість органічних і неорганічних речовин. Найбільше перегною міститься у ґрунтах під назвою чорноземи. Україна належить до небагатьох країн світу, багатих на чорноземи.